Školáky, kteří zaspí, si v Jižní Africe odvede policie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 2. 2012 17:23
Na opozdilce ze Soweta si došlápla sama ministryně školství
Jihoafrické slumy. (Ilustračníf foto)
Jihoafrické slumy. (Ilustračníf foto) | Foto: Reuters

Johannesburg - Školáci z jihoafrického Soweta, kteří ráno přijdou pozdě do školy, budou podle ministryně školství provincie Gauteng Barbary Creecyové odvedeni na policejní stanici. Vyzvednout je tam budou muset rodiče.

"Je načase, aby se věci změnily k lepšímu. Od zítřka budou všichni opozdilci přivedeni na policejní stanici v Jabulani. Jejich rodiče budou upozorněni, aby si pro své děti došli," řekla podle agentury AFP ministryně poté, co se v pondělí ráno dostavila na namátkovou kontrolu do střední školy Lavela.

Na 700 žáků a několik učitelů, což je kolem 60 procent z celkového počtu, dorazilo do školy v rozmezí mezi půl hodinou a hodinou po zvonění.

Podle internetového serveru Sowetan Live Creecyová uvedla, že opozdilce sleduje již týden: "Ať prší nebo svítí sluníčko, vždycky přijdou pozdě."

Někteří učitelé na svou obranu údajně uvedli, že cestují z daleka a musejí se potýkat s dopravou. Školáci přiznali, že zaspali. Creecyová, která neupřesnila, zda na policejní stanici zamíří i učitelé, řekla, že se do školy vrátí na inspekci.

Soweto je jeden z nejznámějších slumů v blízkosti hlavního města Jihoafrické republiky Johannesburgu. V minulosti se stalo centrem povstání černošské většiny proti bílé menšině.

V současnosti se tamější podmínky pro život výrazně zlepšily a Soweto se pro svou specifickou kulturu stalo vyhledávaným cílem turistů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy