Simón Bolívar zřejmě zemřel na otravu arzenem

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2010 16:15
Že by slavného osvoboditele někdo otrávil je ale nepravděpodobné

Caracas - Američtí vědci se domnívají, že jedna z hlavních postav jihoamerického boje za nezávislost - venezuelský generál a politik Simón Bolívar v roce 1830 nezemřel na tuberkulózu, jak se dosud předpokládalo, ale otrávil se arzenem.

Podle Paula Auwaertera z lékařské univerzity Johna Hopkinse je téměř jisté, že se Bolívar arzenem otrávil.

Otázkou zůstává, zda byl otráven, například kontaminovanou vodou, nebo se otrávil sám, když se arzenem snažil řešit nějaké zdravotní potíže, například hemeroidy nebo bolesti hlavy.

Auwarter, který své závěry přednesl minulý týden na lékařské konferenci ve Spojených státech, sice vraždu nevyloučil, ale označil ji za nepravděpodobnou a dodal, že po celá léta nevěřil, že by slavný bojovník za nezávislost zemřel na tuberkulózu.

Venezuelská vláda, která s doktorem nebyla při jeho bádání v kontaktu, si však podle agentury Reuters jeho závěry vyložila chybně a pokládá je za důkaz, že byl Simon Bolívar otráven. „Oni to, co jsem řekl, zpolitizovali," řekl doktor Auwaertera v telefonním rozhovoru pro americkou televizi MSNBC. 
 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy