Simón Bolívar zřejmě zemřel na otravu arzenem

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2010 16:15
Že by slavného osvoboditele někdo otrávil je ale nepravděpodobné

Caracas - Američtí vědci se domnívají, že jedna z hlavních postav jihoamerického boje za nezávislost - venezuelský generál a politik Simón Bolívar v roce 1830 nezemřel na tuberkulózu, jak se dosud předpokládalo, ale otrávil se arzenem.

Podle Paula Auwaertera z lékařské univerzity Johna Hopkinse je téměř jisté, že se Bolívar arzenem otrávil.

Otázkou zůstává, zda byl otráven, například kontaminovanou vodou, nebo se otrávil sám, když se arzenem snažil řešit nějaké zdravotní potíže, například hemeroidy nebo bolesti hlavy.

Auwarter, který své závěry přednesl minulý týden na lékařské konferenci ve Spojených státech, sice vraždu nevyloučil, ale označil ji za nepravděpodobnou a dodal, že po celá léta nevěřil, že by slavný bojovník za nezávislost zemřel na tuberkulózu.

Venezuelská vláda, která s doktorem nebyla při jeho bádání v kontaktu, si však podle agentury Reuters jeho závěry vyložila chybně a pokládá je za důkaz, že byl Simon Bolívar otráven. „Oni to, co jsem řekl, zpolitizovali," řekl doktor Auwaertera v telefonním rozhovoru pro americkou televizi MSNBC. 
 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy