Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov, silné bouřky zasáhly i další evropské země

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 23:54
Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a místy krupobití, už ve středu zasáhly Německo a ve čtvrtek Polsko.
Silná bouře s deštěm zaplavila ve středu i některé silnice v Mnichově.
Silná bouře s deštěm zaplavila ve středu i některé silnice v Mnichově. | Foto: ČTK

V Malopolském vojvodství tornádo poškodilo desítky budov, jeden člověk je zraněný, uvedla agentura PAP. Jihozápad Německa postihly už ve středu večer silné bouřky spojené s lijáky a krupobitím. Voda zaplavila očkovací centrum v německém Tübingenu, v nedalekém Reutlingenu zranily kroupy o velikosti tenisových míčků pět lidí, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

U města Nowy Soncz, které leží na jihovýchod od polského Krakova, ve čtvrtek odpoledne vzniklo tornádo. V obcích Librantowa a Koniuszova poškodilo 30 obytných domů a 30 hospodářských budov. Jeden člověk je zraněný, píše PAP s odvoláním na místní úřady. Jinde v Malopolském vojvodství padaly kroupy velikosti slepičích vajec.

Polští meteorologové vydali večer varování třetího, tedy nejvyššího stupně pro čtyři vojvodství, píše list Gazeta Wyborcza. Všechny čtyři regiony se nacházejí na jihu nebo jihovýchodě země. Meteorologové varují před krupobitím a lijáky, vítr může dosáhnout místy rychlosti až 130 kilometrů v hodině, uvedl polský list.

V Německu postihl kvůli zatopení haly výpadek očkovací středisko, lidé objednaní na čtvrtek byli přeobjednáni na jiný termín. V samotném Tübingenu byla narušena doprava, neboť se ulicemi valily potoky vody. Poškozena byla řada aut i domů. Letiště ve Stuttgartu muselo několikrát přerušit provoz, komplikace byly i na železnici.

V Reutlingenu padaly podle policie kroupy o velikosti tenisových míčků. Míra poranění pětice lidí dosud není známa.

V oblasti jižně od Stuttgartu měli hasiči stovky výjezdů, při nichž čerpali vodu ze sklepů a odstraňovali padlé stromy. Bouřlivé počasí má v Německu pokračovat i nadále, postupně se má přesouvat na východ.

V Dolních Rakousích v okolí města Hollabrunn muselo na 650 hasičů likvidovat následky bouřky, při které padaly kroupy velikosti tenisového míčku. Poničily desítky střech a aut. Voda při bleskových záplavách zalila sklepy, popadané stromy zpřetrhaly elektrické i telefonní vedení. Agentura APA napsala, že "v Hollabrunnu panovala atmosféra jako při konci světa".

V obci Fülöpháza ve středním Maďarsku ve čtvrtek naměřili 40 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota od začátku měření v červnu 1901. Devatenáct let starý teplotní rekord padl v severní části Budapešti, kde teploměr ukázal 38,1 stupně Celsia. V celém Maďarsku teplota naměřená v nejteplejší části dne dosáhla v průměru 37 stupňů Celsia, což je deset stupňů nad dlouhodobým průměrem.

Také v Mužle nedaleko slovenského Komárna se oteplilo na 38 stupňů Celsia. Ze západu ale na Slovensko postupuje studená fronta a tamní meteorologové vydali výstrahu před bouřkami.

Video: Po ničivém tornádu a bouřkách desítky zraněných i velké škody

Tornádo takové intenzity je výjimečná záležitost, největší škody páchá ve výšce do deseti metrů nad zemí, líčí meteorolog David Ryva. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 26 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 42 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy