Šílený střelec si říkal Joker. Do bytu nastražil bomby

ČTK ČTK
21. 7. 2012 21:50
Něco takového jsme neviděli, říká policie o bytě vraha z denverského kina
"The Century 16 Theatre", kino v Denveru, kde maskovaný útočník postřílel nejméně 12 lidí na premiéře Batmana.
"The Century 16 Theatre", kino v Denveru, kde maskovaný útočník postřílel nejméně 12 lidí na premiéře Batmana. | Foto: Reuters

Denver - Mezi oběťmi páteční střelby v kině na předměstí Denveru v americkém státě Colorado je i šestiletá Veronica Moserová. Její matka, pětadvacetiletá Ashley, bojuje v nemocnici o život. Agentuře AP to řekla Annie Daltonovoá, která je tetou Ashley Moserové. Ta byla zasažena do hrdla a do břicha.

V kritickém stavu je podle nových informací zdravotníků sedm osob z celkem 30 zraněných, kteří zůstávají hospitalizováni. Podle něj mohou mít některá zranění trvalé následky. Dosavadní informace hovořily o 11 osobách v kritickém stavu.

Střelec v kině při půlnoční premiéře nového filmu o Batmanovi - Temný rytíř povstal zabil 12 lidí.  Mezi oběťmi je i sedmadvacetiletý Alex Sullivan, který půlnočním představením chtěl začít oslavy svých 27. narozenin, nebo příslušník amerického vojenského námořnictva John Thomas Larimer.

Obětí střelby je i mladá moderátorka sportovních zpráv a bloggerka Jessica Ghawiová. Ta přitom na začátku června jen o vlásek unikla zabíjení v kanadském Torontu, při němž jiný střelec jednoho člověka usmrtil a sedm osob zranil. 

Uprostřed hrůzy se ale objevily i zprávy o hrdinství. Matt McQuinn zahynul, když se snažil krýt tělem svou partnerku Samanthu Yowlerovou. Podle CNN jí tak zachránil život. I když byla také zasažena střelou, zotavuje se v nemocnici.

Policisté v sobotu začali pronikat do vrahova bytu plného nastražených výbušnin, aby je postupně zneškodnili.

Zbraně i munici vlastnil legálně

Útočník identifikovaný policií jako čtyřiadvacetiletý James Holmes si opatřil zbraně, velké množství nábojů i neprůstřelnou vestu již dva měsíce před činem zcela legálně.

"Pokud je mi známo, všechny zbraně i munici, kterou měl, vlastnil legálně," řekl policejní šéf Dan Oates na tiskové konferenci. Například 6000 kusů munice nakoupil přes internet. V minulosti neměl problémy se zákonem, byl pouze zadržen za rychlou jízdu. Patrně nemá ani vazbu na žádnou teroristickou skupinu. Motiv jeho činu je stále neznámý. Oates odmítl uvést, co - pokud vůbec něco - Holmes policii řekl.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedly, že nemají informace o tom, že by někdo jinde v USA plánoval podobný útok. Přesto byla v některých kinech po celé zemi posílena bezpečnostní opatření.

Prezident Barack Obama v sobotu řekl, že páteční střelba připomněla, jak je život křehký. V pravidelném rozhlasovém vystoupení řekl, že federální vláda je připravena udělat vše pro to, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.

"I když postupně zjišťujeme, co se stalo a kdo je odpovědný, možná nikdy neporozumíme tomu, co někoho vede k tomu, aby terorizoval své bližní," řekl Obama.

James Holmes by se měl poprvé objevit před soudem v pondělí v 17:30 středoevropského letního času.

Policie proniká do bytu přes výbušniny

Policie našla v Holmesově bytě mnoho nástražných zařízení, některé pasti obsahují výbušniny. "Něco takového jsme ještě neviděli," řekl o komplikované konstrukci z trhavin a zápalných látek, kterou měl mladík ve svém bytě, Dan Oates.

Policisté již zneškodnili první hrozbu - drát vedoucí od dveří k zápalné náloži. "Toto nastražené zařízení mělo zabíjet, například, když by někdo chtěl prohledat byt," řekla mluvčí policie.

Poté policie kontrolovanou explozí zneškodnila v jeho bytě nastražená zařízení s výbušninami a chystá se do bytu vstoupit.

Podle amerických médií jen náhodou zřejmě nedošlo k další tragédii v domě, kde Holmes bydlel. Holmesova sousedka z bytu pod ním, Kaitlyn Fonziová, uvedla, že v pátek po půlnoci slyšela z jeho bytu hlučnou hudbu. Šla nahoru, když nikdo neodpovídal, zjistila, že byt není zamčený. Rozhodla se ale neotvírat a zavolala policii, která jí ale řekla, že kvůli střelbě v kině nemají čas zasahovat kvůli rušení nočního klidu.

Střelec z denverského kina James Holmes.
Střelec z denverského kina James Holmes. | Foto: Reuters

Říkal si Joker

Holmes si podle policie také nabarvil vlasy na červeno a přezdíval si Joker podle záporné postavy z příběhů o Batmanovi. Ti, kdo Holmese znali před střelbou, ho popisují jako spíše plachého, inteligentního člověka. V minulých letech prý tento doktorand medicíny hrával fotbal a věnoval se přespolnímu běhu.

Filmové studio Warner Brothers kvůli masakru v Denveru zrušilo páteční slavnostní premiéru snímku Temný rytíř povstal v Paříži, které se měli zúčastnit i režisér Christopher Nolan a představitel hlavní role Christian Bale. Studio dnes oznámilo, že zrušilo i slavnostní premiéry za účasti hvězd v Mexiku a Japonsku.

Studio také uvedlo, že nebude v neděli večer zveřejňovat odhady víkendových tržeb, kterými jednotlivá studia soupeří o první příčku v žebříčku návštěvnosti. K Warner Brothers se solidárně připojila i studia Sony, Fox, Disney a Universal, která také nezveřejní odhady návštěvnosti svých snímků. Všichni vyčkají do pondělí na oficiální statistiky.

Nolan označil Holmesův čin za nevýslovně brutální a rodinám obětí vyjádřil svou hlubokou účast. "Mluvím jménem všech, kdo se na filmu Temný rytíř povstal podíleli. Chtěl bych vyjádřit naši nejhlubší lítost nad touto nesmyslnou tragédií, která postihla celé předměstí Aurora," vzkázal Nolan prostřednictvím své mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy