Střelec zasáhl při premiéře Batmana 71 lidí, 12 zemřelo

ČTK ČTK, Eliška Morochovičová
20. 7. 2012 20:57
V domě útočníka Jamese Holmese pak policie našla řadu nástražných zařízení s výbušninami
Foto: Reuters

Denver - Pravděpodobně se na něj těšili několik měsíců a za lístek byli ochotni zaplatit nemalé peníze. Teď by ovšem na půlnoční premiéru očekávaného hollywoodského trháku Temný rytíř povstal nejraději zapomněli.

Promítání filmu totiž v americkém Denveru skončilo v okamžiku, kdy do kina nouzovým východem vtrhl 24letý ozbrojený muž v plynové masce a začal pálit kolem sebe.

Útočník zasáhl celkem 71 lidí. Dvanáct z nich zemřelo, uvedla místní policie.

Policisté rovněž sdělili, že první informace o střelbě dostali v 00:39 místního času (08:39 SELČ), vzápětí začaly na tísňovou linku přicházet stovky telefonátů. Prvním policistům se podařilo dorazit do kina zhruba minutu poté, co dostali informaci o útoku.

"Byl oblečený celý v černém, s černou bundou a plynovou maskou," popsal deníku The Denver Post James Wilburn, který při promítání seděl ve druhé řadě.

Podle Paula Otermata měl na sobě útočník také dlouhý černý plášť. "Nejdřív jsem myslel, že jde o nějakou reklamu," řekl televizi Sky News.

Střelec, kterého televize CNN identifikovala jako Jamese Holmese, zřejmě vykopl dveře pravého nouzového východu poblíž první řady. Nejprve do sálu hodil granát se slzným plynem, poté začal zběsile střílet.

Diváky zmátla přestřelka na plátně

Na filmovém plátně zrovna probíhala divoká přestřelka, a tak si spousta návštěvníků nejprve myslela, že jde o připravené efekty. "Když jsem slyšel první výstřely a viděl kouř, myslel jsem, že jde o speciální efekty, které patří k filmu a které připravilo kino," líčil BBC jeden ze svědků.

Střelba navíc byla tak intenzivní, že návštěvníci věřili, že útočníků je víc. "Podle zvuku jsem si myslel, že to střílí aspoň tři nebo čtyři lidé," vypověděl další z filmových fanoušků. Některé projektily prostřelily stěny a zranily i diváky ve vedlejším promítacím sále.

James Wilburn a jeho tři přátelé se vrhli k zemi a schovali se za sedačky, střelec byl půldruhého metru od nich. Poté, co muž vyprázdnil brokovnici, klidně ji odhodil na zem a začal střílet z pušky. Podle Wilburna se pak ozvalo asi dalších 30 výstřelů.

V kině vypukla panika

Kino krátce na to zachvátila panika. Lidé začali křičet a ti, kteří seděli blízko únikových východů, se rozběhli ven ze sálu. Neznámý muž v masce přitom chodil postranní uličkou a náhodně střílel po lidech. "Pak se z reproduktorů ozvaly výzvy, že všichni musí ven. Jakmile jsme to udělali, všude kolem běželi lidé a křičeli," řekl divák z jiného sálu. Podle televize KUSA při úprku stále na plátně běžel Batman.

"Lidé se snažili jeden přes druhého dostat ven," popsal BBC paniku další svědek Evan. "Nejdříve se dostaly ven moje děti. Já s manželkou jsme nejprve padli na všechny čtyři... a potom jsme se snažili dostat ven co nejrychleji. Pořád jsem se rozhlížel, jestli se střelec neblíží k východům. Slyšel jsem, jak někdo za námi řekl ´Dostal jsem to´."

Devatenáctiletá Salina Jordan vyprávěla, že při přestřelce cestou ven viděla několik mrtvých. "Byla tam holka, která měla prostřelenou tvář. A pak jsem zahlédla ještě někoho, kdo vypadal jako devítiletá dívka - ta měla střelnou ránu v břiše."

Podle ministerstva obrany jsou mezi oběťmi útoku i američtí vojáci. Pentagon ale nesdělil, zda tito vojáci patří mezi mrtvé, nebo byli jen zraněni.

Obama: Američané, semkněte se

O střelbě v Denveru byl dnes ráno informován prezident Barack Obama, který prohlásil, že je "hroznou a tragickou střelbou v Coloradu šokován a zarmoucen". "Moje administrativa udělá vše pro to, aby lidi v Auroře v tomto mimořádně obtížném okamžiku podpořila," uvedl Obama v prohlášení.

Odpoledne Obama vystoupil ještě s delším projevem, v němž v souvislosti s útokem řekl, že by se Američané měli semknout. Prohlásil také, že jako otec dvou dcer se děsí toho, že by jeho děti mohly být někdy v kině terčem podobného útoku.

Hasiči prověřují dům, který má patřit střelci z denverského kina. Bylo v něm nalezeno velké množství výbušnin.
Hasiči prověřují dům, který má patřit střelci z denverského kina. Bylo v něm nalezeno velké množství výbušnin. | Foto: Reuters

Zatím se neví nic o motivu střelby. Útočník měl na sobě plynovou masku a neprůstřelnou vestu. Policisté ho pak zadrželi na parkovišti u auta s pistolí a puškou v ruce. Další zbraně měl ve svém autě. Při zatýkání nekladl odpor

Policie evakuovala útočníkův dům a okolí

Policisté také evakuovali dům, ve kterém podezřelý bydlí, protože jim sdělil, že má ve svém bytě výbušniny. V bytě policisté našli řadu nástražných zařízení, některé pasti obsahovaly výbušniny. Jejich zneškodnění prý potrvá několik hodin až dní. 

Z obavy o bezpečnost obyvatel evakuovali pět okolních domů.

Podezřelý Holmes nemá žádný záznam v trestním rejstříku, jen loni dostal pokutu za dopravní přestupek. Mluvčí Coloradské univerzity uvedla, že Holmes studoval medicínu, před měsícem ale školu opustil. Důvody jeho odchodu mluvčí nesdělila.

Aurora je vzdálena asi 16 kilometrů jihovýchodně od centra Denveru. Podobná tragická událost se udála před 13 lety na nedalekém jižním předměstí Denveru Littletonu. Na zdejší střední škole Columbine zastřelili 20. dubna 1999 dva maskovaní studenti školy 12 spolužáků a profesora, pak útočníci spáchali sebevraždu. O tomto masakru natočil v roce 2002 dokument s názvem Bowling for Columbine režisér Michael Moore.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy