Severní Súdán vyhnal z hraničního území 150 000 lidí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
27. 5. 2011 15:51
Severosúdánci vyhánějí obyvatele oblasti Abyei a jejich půdu dávají muslimům
Foto: Aktuálně.cz

Džuba (Súdán) - Již kolem 150 000 lidí uprchlo na jih ze sporného regionu Abyei, kterého se zhruba před týdnem zmocnila severosúdánská armáda.

V pátek to řekl stanici BBC jihosúdánský ministr pro humanitární záležitosti James Kok Ruea a dodal: "Situace je hrozná - ti lidé utíkají ze strachu před brutálním násilím."

OSN přitom odhadovala původní počet běženců na zhruba 40 000.

Vláda severního Súdánu v pátek oznámila, že je připravena s představiteli jihosúdánské vlády o sporném území jednat. 

Rozhovory mezi oběma stranami konfliktu, organizované Africkou unií, by se měly podle vyjádření Chartúmu konat v etiopském hlavním městě Addis Abebě v sobotu.

Severní Súdán se po týdnech vzájemného obviňování z potyček a po útoku na konvoj severosúdánských sil minulou sobotu zmocnil kontroly nad hraničním regionem Abyeí, který leží na neoficiální demarkační linii mezi severem a jihem země.

Vojáci pak začali plenit a vypalovat domy, a v důsledku toho utekly z oblasti desítky tisíc lidí. Invazi následující den odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

Podle vyjádření jihosúdánského ministra pro informace Barnaba Benjamina stěhuje nyní vláda v Chartúmu do vesnic patřících jižnímu kmenu Dinka Ngok tisíce arabských nomádů.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir ve čtvrtek prohlásil, že na akce severního Súdánu nebude reagovat silou.

Důvodem je ropa

Vláda severního Súdánu podle serveru voanews.com uvedla, že se z regionu nehodlá stáhnout, dokud nebude status Abyei vyřešen.

Tvrdí, že region má být součástí jejího území podle mírové dohody z roku 2005, a to až do vyhlášení výsledků referenda o jeho budoucnosti. To bylo začátkem roku odloženo, neboť se obě strany konfliktu neshodly na tom, kdo by v něm měl hlasovat.

Do referenda měla Abyei spravovat zvláštní rada, v níž byly zastoupeny obě strany. Prezident severního Súdánu Umar Bašír ji však nechal rozpustit.

Armáda severu tvrdí, že musela zasáhnout proti jednotkám, které se v Abyei zdržovaly
Armáda severu tvrdí, že musela zasáhnout proti jednotkám, které se v Abyei zdržovaly | Foto: Reuters

Od roku 2005, kdy sever a jih Súdánu uzavřely mírovou dohodu, byla oblast Abyei, kde se nacházejí zdroje ropy a úrodná půda, opakovaně dějištěm ozbrojených střetů.

Jižní Súdán se od severu země má oddělit 9. července, budoucnost hraničního regionu ale stále není vyřešena.

Podle expertů usiluje severní Súdán o etnické vyčištění Abyei, podobně jako to učinil v Dárfúru. Tato západosúdánská oblast obývaná převážně nearabským obyvatelstvem bojuje dlouhodobě proti islámské vládě v Chartúmu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy