Šéf CIA přiznal, že agentura opakovaně klamala politiky

Roman Gazdík
9. 7. 2009 15:25
Spojené státy se hádají o tom, jak má CIA o svých akcích informovat
Ředitel CIA Leon Panetta
Ředitel CIA Leon Panetta | Foto: Reuters

Washington - Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Leon Panetta za zavřenými dveřmi přiznal členům Výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu výzvědných služeb, že CIA opakovaně podváděla americké zákonodárce a skrývala před nimi "významné činy".

Dělo se tak prý od roku 2008 až do minulého měsíce.

Vyplývá to z dopisu sedmi demokratů, který Panettovi adresovali 26. června a který na svých stránkách ve středu zveřejnila demokratická kongresmanka Anna G. Eshoová.

"Nedávno jste svědčil, že vysocí úředníci CIA skrývali významné akce před všemi členy Kongresu a mnohokrát je od roku 2001 až do minulého týdne klamali," stojí v listu.

Dopis neozřejmil, v čem přesně měla CIA kongresmany podvádět, podle jednoho z jeho autorů však šlo o vážné záležitosti. "Nedělali bychom to, kdyby se jednalo o triviality," řekl deníku New York Times Rush D. Holt zastupující stát New Jersey.

Krytí pro Pelosiovou?

Podle předsedy výboru a dalšího spoluautora listu, demokrata Silvestre Reyese, CIA Kongres "klamala, nepodávala mu úplné a kompletní zprávy a (nejméně v jednom případě) také lhala." Reyes to napsal v jiném dopise, který adresoval přednímu republikánovi ve výboru Peteru Hoekstrovi z Michiganu.

Nancy Pelosiová
Nancy Pelosiová | Foto: Reuters

"Tato agentura a tento ředitel věří, že je důležité, aby byl Kongres plně a bezprostředně informován. Činy ředitele Panetty to dotvrzují," komentoval kauzu mluvčí CIA George Little. "Co se týče jejich dopisu... zákonodárci přiznávají, že to byla sama CIA, která přišla s iniciativou informování výborů zabývajících se dohledem."

Obvinění, že CIA záměrně před Kongresem tajila řadu akcí Bushovy administrativy, jsou nyní ve Washingtonu důkladně probírána. Že jí CIA lhala, tvrdí například předsedkyně dolní sněmovny a třetí ústavně nejvýše postavená politička USA Nancy Pelosiová.

Podle Pelosiové jí nebyly na brífinku na podzim roku 2002 vysvětleny náležité detaily takzvaných "zostřených vyslýchacích technik" včetně takzvaného simulovaného topení (waterboarding), které považuje nynější administrativa za mučení.

Někteří republikáni a anonymní agenti CIA však americkým novinářům řekli, že Pelosiová musela získat poměrně jasnou představu o tom, jakým způsobem byli a mají být vězni vyslýcháni. Nynější dopis sedmi demokratů považují republikáni za politikaření, které má Pelosiovou ochránit.

Hádky kvůli zákonu

"Snažíme se (republikáni) soustředit na národní bezpečnostní politiku… a demokraté by nad sebou z mé perspektivy potřebovali dohled někoho dospělého… Je to opravdu bizarní," řekl televizi CBS vrchní republikán sněmovního Výboru pro kontrolu výzvědných služeb Peter Hoekstra . I on sám však přiznal, že byl v některých případech klamán.

Celá kauza byla rozvířena v předvečer debaty zákonodárců ohledně nového zákona týkajícího se právě špionážních agentur. Demokraté v něm požadují, aby byli o činnosti CIA pravidelnými brífinky informováni všichni členové příslušného senátního i sněmovního výboru.

V současné době má CIA povinnost informovat pouze takzvaný "Gang osmi", tedy dvojice vrchních demokratů a republikánů v senátních a sněmovních výborech pro kontrolu tajných služeb a vedoucí demokraty a republikány ve sněmovně a v senátu.

Pokud by zákon prošel, dostávalo by přísně tajné brífinky přibližně 40 zákonodárců.

To se však nelíbí nejen republikánům, ale také demokratickému prezidentovi Baracku Obamovi. Jeho poradci varovali, že takový zákon by Bílý dům vetoval.

 

Právě se děje

Další zprávy