Satelit nafotil tajenou genocidu. Odhalil druhý Dárfúr?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 5. 2011 15:48
Záběry bude zkoumat Rada bezpečnosti OSN a také Mezinárodní trestní soud
Foto: Aktuálně.cz

Chartúm - Severosúdánská armáda je v podezření, že páchala v regionu Abyei, ležícím mezi severem a jihem Súdánu, válečné zločiny.

Z nově pořízených satelitních snímků dle skupiny Satellite Sentinel Project (SSP) vyplývá, že za týden spálila a zničila třetinu civilních domů. Panuje obava, že se Chartúm v Abyei snaží o etnickou čistku podobně, jak to učinil v Darfúru.

Od minulé soboty, kdy severosúdánská armáda oblast obsadila, uprchla podle OSN polovina obyvatelstva. Hovoří se o 80 tisících až 150 000 lidí.

Tuto sobotu armáda oznámila, že zastavila vojenské operace a že se zmocnila celého území. Vyzvala občany, aby se vrátili do svých domovů.

Dle snímků zveřejněných SSP je zničen také klíčový most na jihu oblasti, což návrat uprchlíků ztíží. SSP záběry zaslala Radě bezpečnosti OSN a také Mezinárodnímu trestnímu soudu. Podle organizace snímky dokazují, že armáda v Abyei použila nepřiměřené prostředky a zastrašovala obyvatele.

Od roku 2005, kdy sever a jih Súdánu uzavřely mírovou dohodu, byla úrodná oblast Abyei opakovaně dějištěm střetů. Nejnovější konflikt začal po týdnech vzájemného obviňování z potyček a po útoku na konvoj severosúdánských sil. Chartúm hned po něm 21. května do Abyei vyslal tanky a armádu a odmítá výzvy OSN, USA a jižního Súdánu, aby se stáhl.

Abyei celoročně obývají Dinkové, etnicky provázaní s obyvatelstvem na jihu, po určitou část roku se tam zdržují také nomádské kmeny. Jižní Súdán chce v červenci na základě letošního referenda o sebeurčení vyhlásit nezávislost, ale na Abyei si dělají nárok obě strany.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy