Satelit nafotil tajenou genocidu. Odhalil druhý Dárfúr?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 5. 2011 15:48
Záběry bude zkoumat Rada bezpečnosti OSN a také Mezinárodní trestní soud
Foto: Aktuálně.cz

Chartúm - Severosúdánská armáda je v podezření, že páchala v regionu Abyei, ležícím mezi severem a jihem Súdánu, válečné zločiny.

Z nově pořízených satelitních snímků dle skupiny Satellite Sentinel Project (SSP) vyplývá, že za týden spálila a zničila třetinu civilních domů. Panuje obava, že se Chartúm v Abyei snaží o etnickou čistku podobně, jak to učinil v Darfúru.

Od minulé soboty, kdy severosúdánská armáda oblast obsadila, uprchla podle OSN polovina obyvatelstva. Hovoří se o 80 tisících až 150 000 lidí.

Tuto sobotu armáda oznámila, že zastavila vojenské operace a že se zmocnila celého území. Vyzvala občany, aby se vrátili do svých domovů.

Dle snímků zveřejněných SSP je zničen také klíčový most na jihu oblasti, což návrat uprchlíků ztíží. SSP záběry zaslala Radě bezpečnosti OSN a také Mezinárodnímu trestnímu soudu. Podle organizace snímky dokazují, že armáda v Abyei použila nepřiměřené prostředky a zastrašovala obyvatele.

Od roku 2005, kdy sever a jih Súdánu uzavřely mírovou dohodu, byla úrodná oblast Abyei opakovaně dějištěm střetů. Nejnovější konflikt začal po týdnech vzájemného obviňování z potyček a po útoku na konvoj severosúdánských sil. Chartúm hned po něm 21. května do Abyei vyslal tanky a armádu a odmítá výzvy OSN, USA a jižního Súdánu, aby se stáhl.

Abyei celoročně obývají Dinkové, etnicky provázaní s obyvatelstvem na jihu, po určitou část roku se tam zdržují také nomádské kmeny. Jižní Súdán chce v červenci na základě letošního referenda o sebeurčení vyhlásit nezávislost, ale na Abyei si dělají nárok obě strany.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy