Není to suvenýr, ale krádež. Sardinie pokutuje turisty, kteří si odvážejí písek z pláží

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 8. 2017 21:17
Italský ostrov Sardinie zavedl od srpna pokuty pro turisty, kteří si chtějí odvézt domů písek z tamních pláží. Pokud cestující před odletem prozradí letištní kontroly, může po nich policie požadovat v přepočtu až 78 000 korun. Zákon vznikl zejména po tlaku obyvatel ostrova. Ti za sardinské pláže bojují i na Facebooku, kde zveřejňují snímky zabavených lahví naplněných sardinským pískem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Cagliari - Turistům, kteří si chtějí z italské Sardinie odvézt na památku něco z tamních pláží, se může celá dovolená prodražit.

Zatímco návštěvníci chápou sebrání malého množství písku, kamenů nebo mušlí do plastových lahví jako suvenýr, obyvatelé druhého největšího italského ostrova to vidí jako krádež přírodního bohatství.

A od 1. srpna to stanovuje i zákon.

Ten praví, že "kdokoliv si vezme, ponechá nebo prodá malé množství písku bez povolení", bude čelit pokutám. Zaplatí částku od 500 do 3000 eur (v přepočtu 13 000 až 78 000 korun).

S pokutami mají zkušenost už nejméně čtyři turisté, o jejichž případu informovala italská média. Skupinka cestovatelů musela zaplatit tisíc eur (zhruba 26 000 korun). Prozradilo je rentgenové zařízení na letišti. 

"Vzít si malou lahev (s pískem - pozn. red.) možná nevypadá jako velký problém. Kdyby to ale dělali všichni z těch milionů turistů, zmizely by každý rok tuny a tuny písku," vysvětlují pro britský server BBC příslušníci sardinských lesních sborů.

Dodávají, že tamní pláže vznikaly miliony let. 

Vyrabovaná Sardinie

Zákon, který pokutuje zloděje písku, vznikl i díky tlaku obyvatel tohoto ostrova ve Středozemním moři.

Největší iniciativu vyvinula a nadále vyvíjí stránka na sociální síti Facebook s názvem "Sardinie vyloupená a vyrabovaná", která vznikla v roce 2015.

Podnětem k jejímu založení byly tehdejší kontroly na letišti v obci Elmas nedaleko sardinské metropole Cagliari. Za celé léto 2015 tam bylo podle úřadů zabaveno pět tun písku.

Lidé pak začali na facebookové stránce sdílet fotografie, na kterých byly plastové lahve plné písku a krabice s mušlemi nebo kamením.

"I jen písek nebo malý kámen jsou součástí národního dědictví a měly by zůstat tam, kde byly nalezeny. Doufám, že lidé, které chytí při činu, dostanou trest, jaký si zaslouží," cituje britský list The Telegraph jednoho z uživatelů Facebooku.

Na turisty číhají i novináři

Celníci například zabavují křemičitý písek z pláží Mari Emri a Is Arutas, bílý písek z Cala Luna nebo žlutý písek z pláže Piscinas.

A také novináři z místních médií číhají na turisty. 

Například v úterý zveřejnil italský list La Nuova Sardegna video, na kterém dvojice turistů na pláži Is Arutas na západním pobřeží ostrova plní lahev pískem. Podle deníku jde pravděpodobně o cizince.

Sardinie je známá svými čistými plážemi i průzračně modrou vodou. Říká se, že když se Sardiňana zeptáte, jaké pláže jsou ty nejkrásnější, nejspíš vám odpoví, že všechny.

Často se také Sardinii přezdívá "ostrov tisíců krásných pláží". 

Aktivisté, kteří se bojí o jejich podobu, věří, že boj proti "rozkrádání" písku musí pokračovat. Na své facebookové stránce třeba upozorňují, že písek je často k prodeji i na aukčním portálu eBay.

Volají tak například po zřízení informačních tabulí na letištích a v přístavech. Ty mají cestovatele poučit, jak je důležité zanechat pláže a zálivy takové, jaké jsou. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy