Není to suvenýr, ale krádež. Sardinie pokutuje turisty, kteří si odvážejí písek z pláží

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 8. 2017 21:17
Italský ostrov Sardinie zavedl od srpna pokuty pro turisty, kteří si chtějí odvézt domů písek z tamních pláží. Pokud cestující před odletem prozradí letištní kontroly, může po nich policie požadovat v přepočtu až 78 000 korun. Zákon vznikl zejména po tlaku obyvatel ostrova. Ti za sardinské pláže bojují i na Facebooku, kde zveřejňují snímky zabavených lahví naplněných sardinským pískem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Cagliari - Turistům, kteří si chtějí z italské Sardinie odvézt na památku něco z tamních pláží, se může celá dovolená prodražit.

Zatímco návštěvníci chápou sebrání malého množství písku, kamenů nebo mušlí do plastových lahví jako suvenýr, obyvatelé druhého největšího italského ostrova to vidí jako krádež přírodního bohatství.

A od 1. srpna to stanovuje i zákon.

Ten praví, že "kdokoliv si vezme, ponechá nebo prodá malé množství písku bez povolení", bude čelit pokutám. Zaplatí částku od 500 do 3000 eur (v přepočtu 13 000 až 78 000 korun).

S pokutami mají zkušenost už nejméně čtyři turisté, o jejichž případu informovala italská média. Skupinka cestovatelů musela zaplatit tisíc eur (zhruba 26 000 korun). Prozradilo je rentgenové zařízení na letišti. 

"Vzít si malou lahev (s pískem - pozn. red.) možná nevypadá jako velký problém. Kdyby to ale dělali všichni z těch milionů turistů, zmizely by každý rok tuny a tuny písku," vysvětlují pro britský server BBC příslušníci sardinských lesních sborů.

Dodávají, že tamní pláže vznikaly miliony let. 

Vyrabovaná Sardinie

Zákon, který pokutuje zloděje písku, vznikl i díky tlaku obyvatel tohoto ostrova ve Středozemním moři.

Největší iniciativu vyvinula a nadále vyvíjí stránka na sociální síti Facebook s názvem "Sardinie vyloupená a vyrabovaná", která vznikla v roce 2015.

Podnětem k jejímu založení byly tehdejší kontroly na letišti v obci Elmas nedaleko sardinské metropole Cagliari. Za celé léto 2015 tam bylo podle úřadů zabaveno pět tun písku.

Lidé pak začali na facebookové stránce sdílet fotografie, na kterých byly plastové lahve plné písku a krabice s mušlemi nebo kamením.

"I jen písek nebo malý kámen jsou součástí národního dědictví a měly by zůstat tam, kde byly nalezeny. Doufám, že lidé, které chytí při činu, dostanou trest, jaký si zaslouží," cituje britský list The Telegraph jednoho z uživatelů Facebooku.

Na turisty číhají i novináři

Celníci například zabavují křemičitý písek z pláží Mari Emri a Is Arutas, bílý písek z Cala Luna nebo žlutý písek z pláže Piscinas.

A také novináři z místních médií číhají na turisty. 

Například v úterý zveřejnil italský list La Nuova Sardegna video, na kterém dvojice turistů na pláži Is Arutas na západním pobřeží ostrova plní lahev pískem. Podle deníku jde pravděpodobně o cizince.

Sardinie je známá svými čistými plážemi i průzračně modrou vodou. Říká se, že když se Sardiňana zeptáte, jaké pláže jsou ty nejkrásnější, nejspíš vám odpoví, že všechny.

Často se také Sardinii přezdívá "ostrov tisíců krásných pláží". 

Aktivisté, kteří se bojí o jejich podobu, věří, že boj proti "rozkrádání" písku musí pokračovat. Na své facebookové stránce třeba upozorňují, že písek je často k prodeji i na aukčním portálu eBay.

Volají tak například po zřízení informačních tabulí na letištích a v přístavech. Ty mají cestovatele poučit, jak je důležité zanechat pláže a zálivy takové, jaké jsou. 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy