Video proslavilo švýcarské městečko jako ráj. Turisté nám tu běhají polonazí, zlobí se místní

František Typovský František Typovský
27. 7. 2017 19:39
Lavertezzo. Jindy klidné městečko v horách na jihu Švýcarska zažívá v posledních týdnech nebývalý nápor turistů. Postaralo se o to video mladých italských filmařů - Marca Capedriho a Federica Sambruniho. Jejich krátký spot, který láká na "milánské Maledivy", zhlédlo na Facebooku už 2,7 milionu uživatelů. A mnozí z nich na místo sami vyrazili. Místní ovšem tak nadšení nejsou.
Milánské Maledivy.
Milánské Maledivy. | Foto: Facebook / Capedit

Lavertezzo - Je to tu jako na "milánských Maledivách", slibuje video dvou italských filmařů. Čtveřice přátel v něm skáče šipky, plave v průzračné vodě a užívá si slunečních paprsků. Téměř jako v ráji.

Krátký spot Marca Capedriho a Federica Sambruniho vychvaluje městečko Lavertezzo, které leží na jihu Švýcarska.

Dvojice ho umístila na sociální síť Facebook, kde se během tří týdnů stal hitem. Viděly jej téměř tři miliony uživatelů.

Spoustu z nich video přilákalo k návštěvě Lavertezza. Místní z toho ale radost nemají.

Autoři klipu poukazují na krátkou vzdálenost od velkých italských měst - Milána (odtud "milánské Maledivy") a lombardského Varese.

Lákají na smaragdově zbarvenou ledovcovou vodu, kterou navíc obklopují Alpy.

"Velkolepý kaňon se smaragdovou vodou, hodinu od Milána a 45 minut od Varese," stojí doslova v Capedriho příspěvku na Facebooku. 

Video také zachycuje nejznámější památku tohoto horského městečka - klenutý kamenný most Ponte dei Salti, ze kterého filmaři skáčou do vody.

Místní se proti návalu turistů bouří

Obyvatelé Lavertezza a okolních vesnic nejsou nováčci, co se turistického ruchu týče.

Městečko leží v těsné blízkosti jezera Lago Maggiore. Sám domovský kanton Ticino navíc na rozvoj cestovního ruchu přispívá 4,5 milionu franků (zhruba 105 milionů korun). 

Na tak obrovský nápor turistů ovšem nebyli v Lavertezzu připraveni. "Je to, jako by celé údolí explodovalo," řekl jeden z obyvatel místnímu webu Ticino News.

Jiní lidé tvrdí, že se městečko změnilo na "veřejnou toaletu" a turisté po ulicích pobíhají polonazí.

Starosta Lavertezza Roberto Bacciarini je ale ve svých vyjádřeních mírnější.

"Video udělalo dobrou práci v tom, že k nám přitáhlo lidi. Pan Capedri by ale více pomohl, kdyby své následovníky požádal o parkování podle předpisů a respektování zdejších pravidel," dodal Bacciarini pro italský deník La Repubblica.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy