Video proslavilo švýcarské městečko jako ráj. Turisté nám tu běhají polonazí, zlobí se místní

František Typovský František Typovský
27. 7. 2017 19:39
Lavertezzo. Jindy klidné městečko v horách na jihu Švýcarska zažívá v posledních týdnech nebývalý nápor turistů. Postaralo se o to video mladých italských filmařů - Marca Capedriho a Federica Sambruniho. Jejich krátký spot, který láká na "milánské Maledivy", zhlédlo na Facebooku už 2,7 milionu uživatelů. A mnozí z nich na místo sami vyrazili. Místní ovšem tak nadšení nejsou.
Milánské Maledivy.
Milánské Maledivy. | Foto: Facebook / Capedit

Lavertezzo - Je to tu jako na "milánských Maledivách", slibuje video dvou italských filmařů. Čtveřice přátel v něm skáče šipky, plave v průzračné vodě a užívá si slunečních paprsků. Téměř jako v ráji.

Krátký spot Marca Capedriho a Federica Sambruniho vychvaluje městečko Lavertezzo, které leží na jihu Švýcarska.

Dvojice ho umístila na sociální síť Facebook, kde se během tří týdnů stal hitem. Viděly jej téměř tři miliony uživatelů.

Spoustu z nich video přilákalo k návštěvě Lavertezza. Místní z toho ale radost nemají.

Autoři klipu poukazují na krátkou vzdálenost od velkých italských měst - Milána (odtud "milánské Maledivy") a lombardského Varese.

Lákají na smaragdově zbarvenou ledovcovou vodu, kterou navíc obklopují Alpy.

"Velkolepý kaňon se smaragdovou vodou, hodinu od Milána a 45 minut od Varese," stojí doslova v Capedriho příspěvku na Facebooku. 

Video také zachycuje nejznámější památku tohoto horského městečka - klenutý kamenný most Ponte dei Salti, ze kterého filmaři skáčou do vody.

Místní se proti návalu turistů bouří

Obyvatelé Lavertezza a okolních vesnic nejsou nováčci, co se turistického ruchu týče.

Městečko leží v těsné blízkosti jezera Lago Maggiore. Sám domovský kanton Ticino navíc na rozvoj cestovního ruchu přispívá 4,5 milionu franků (zhruba 105 milionů korun). 

Na tak obrovský nápor turistů ovšem nebyli v Lavertezzu připraveni. "Je to, jako by celé údolí explodovalo," řekl jeden z obyvatel místnímu webu Ticino News.

Jiní lidé tvrdí, že se městečko změnilo na "veřejnou toaletu" a turisté po ulicích pobíhají polonazí.

Starosta Lavertezza Roberto Bacciarini je ale ve svých vyjádřeních mírnější.

"Video udělalo dobrou práci v tom, že k nám přitáhlo lidi. Pan Capedri by ale více pomohl, kdyby své následovníky požádal o parkování podle předpisů a respektování zdejších pravidel," dodal Bacciarini pro italský deník La Repubblica.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy