Video proslavilo švýcarské městečko jako ráj. Turisté nám tu běhají polonazí, zlobí se místní

František Typovský František Typovský
27. 7. 2017 19:39
Lavertezzo. Jindy klidné městečko v horách na jihu Švýcarska zažívá v posledních týdnech nebývalý nápor turistů. Postaralo se o to video mladých italských filmařů - Marca Capedriho a Federica Sambruniho. Jejich krátký spot, který láká na "milánské Maledivy", zhlédlo na Facebooku už 2,7 milionu uživatelů. A mnozí z nich na místo sami vyrazili. Místní ovšem tak nadšení nejsou.
Milánské Maledivy.
Milánské Maledivy. | Foto: Facebook / Capedit

Lavertezzo - Je to tu jako na "milánských Maledivách", slibuje video dvou italských filmařů. Čtveřice přátel v něm skáče šipky, plave v průzračné vodě a užívá si slunečních paprsků. Téměř jako v ráji.

Krátký spot Marca Capedriho a Federica Sambruniho vychvaluje městečko Lavertezzo, které leží na jihu Švýcarska.

Dvojice ho umístila na sociální síť Facebook, kde se během tří týdnů stal hitem. Viděly jej téměř tři miliony uživatelů.

Spoustu z nich video přilákalo k návštěvě Lavertezza. Místní z toho ale radost nemají.

Autoři klipu poukazují na krátkou vzdálenost od velkých italských měst - Milána (odtud "milánské Maledivy") a lombardského Varese.

Lákají na smaragdově zbarvenou ledovcovou vodu, kterou navíc obklopují Alpy.

"Velkolepý kaňon se smaragdovou vodou, hodinu od Milána a 45 minut od Varese," stojí doslova v Capedriho příspěvku na Facebooku. 

Video také zachycuje nejznámější památku tohoto horského městečka - klenutý kamenný most Ponte dei Salti, ze kterého filmaři skáčou do vody.

Místní se proti návalu turistů bouří

Obyvatelé Lavertezza a okolních vesnic nejsou nováčci, co se turistického ruchu týče.

Městečko leží v těsné blízkosti jezera Lago Maggiore. Sám domovský kanton Ticino navíc na rozvoj cestovního ruchu přispívá 4,5 milionu franků (zhruba 105 milionů korun). 

Na tak obrovský nápor turistů ovšem nebyli v Lavertezzu připraveni. "Je to, jako by celé údolí explodovalo," řekl jeden z obyvatel místnímu webu Ticino News.

Jiní lidé tvrdí, že se městečko změnilo na "veřejnou toaletu" a turisté po ulicích pobíhají polonazí.

Starosta Lavertezza Roberto Bacciarini je ale ve svých vyjádřeních mírnější.

"Video udělalo dobrou práci v tom, že k nám přitáhlo lidi. Pan Capedri by ale více pomohl, kdyby své následovníky požádal o parkování podle předpisů a respektování zdejších pravidel," dodal Bacciarini pro italský deník La Repubblica.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy