Sankce EU proti běloruskému režimu jsou připravené, Lukašenko na nich prozatím není

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2020 16:05
Ministři zahraničních věcí zemí Evropské unie se na dvoudenním neformálním zasedání v Berlíně shodli na podobě sankčního seznamu, kterým potrestají osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Novinářům to po skončení jednání řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Ten rovněž uvedl, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko prozatím na seznamu není.
Demonstranti v Kyjevě drží papírové masky zobrazující běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Demonstranti v Kyjevě drží papírové masky zobrazující běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. | Foto: Reuters

Jednání v Berlíně bylo neformální, proto ministři žádné definitivní rozhodnutí nepřijali, sankční seznam by ale mohl být schválen v příštím týdnu.

"Je jasněji, jak seznam bude vypadat. Budou do něj zahrnuti vysocí představitelé běloruského režimu," řekl Petříček, který již před dnešním jednáním uvedl, že na listině bude asi dvacet jmen. O zhruba dvou desítkách osob na závěrečné tiskové konferenci hovořil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na dotaz, zda tam bude i Lukašenko, Petříček odpověděl, že prozatím ne.

"V tuto chvíli na seznamu pravděpodobně figurovat nebude, ale není vyloučeno, že v následujících dnech se podle vývoje situace bude seznam ještě doplňovat," řekl Petříček. Za důvod, proč běloruský prezident zatím není zahrnut mezi osoby postižené sankcemi, označil skutečnost, že by to mohlo ohrozit případný dialog mezi režimem a opozicí, který EU podporuje. Pokud se ale situace v zemi zhorší, EU může Lukašenka na seznam připsat.

O dohodě v otázce Běloruska Petříček hovořil již v pátek ráno a později uvedl, že se ministři k Bělorusku vrátili. "Protože prezident Lukašenko odmítl jakoukoli roli OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) v moderování dialogu," řekl Petříček. "To je podle našeho názoru v rozporu se závazky OBSE a Bělorusko je členem OBSE," dodal.

"Naší prioritou je pomoci zahájit politický dialog mezi režimem, civilní společností a Bělorusy. Podporujeme jejich cíl, tedy svobodné volby, ve kterých si sami rozhodnou o své budoucnosti," řekl Petříček.

Na dotaz, zda by běloruský prezident měl být zařazen na černou listinu, Petříček ve čtvrtek odpověděl, že Lukašenko na seznam patří, je ale nutné zvážit, zda by na něj měl být zapsán již v první fázi. Ministr poukázal na to, že potrestání Lukašenka by mohlo ohrozit dialog stran běloruského konfliktu.

Běloruská odveta

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pohrozil recipročními kroky v případě zavedení sankcí vůči své zemi. "Nařídil jsem vládě předložit návrh přeorientování všech obchodních toků z litevských přístavů na přístavy jiné. Uvidíme, jak s tím budou žít," řekl Lukašenko při návštěvě jednoho potravinářského závodu. Podle agentury BelTA v této souvislosti uvedl, že 30 procent litevského rozpočtu tvoří přeprava zboží z Běloruska přes Litvu.

"Ukážeme jim, co jsou to sankce. Jestli se (Poláci a Litevci) doposud dostávali do Číny a do Ruska přes nás, tak teď budou létat buď přes Baltské, nebo Černé moře, aby mohli obchodovat s Ruskem," pohrozil rovněž Lukašenko.

Litevské ministerstvo zahraničí už zařadilo na svůj běloruský sankční seznam 118 lidí, včetně Lukašenka. Všechny tyto osoby byly podle Vilniusu zapojené do zfalšování prezidentských voleb konaných 9. srpna a do neoprávněného použití síly proti účastníkům demonstrací.

Video: Bojím se krveprolití, není legální cesta ke změně režimu, říká Jandjuk

U protestů vidím zrod národu, nikdy se nic takového nestalo, snad to povede k tomu, že se národ osvobodí, říká Vladislav Jandjuk o situaci v Bělorusku | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy