Rusové dostali hackera, který si na darknetu objednal vraždu vyšetřovatelky

ČTK ČTK
31. 10. 2019 22:08
Jako o světovém prvenství v rozlousknutí nájemné vraždy objednané v darknetu, tedy obtížně přístupné anonymní části internetu, referuje ruská redakce BBC o dopadení údajného objednavatele loňské likvidace vyšetřovatelky zvláště závažných případů Jevgenije Šiškinové.
Devětadvacetiletý Jaroslav Sumbajev byl mozkem bandy hackerů, kteří okrádali cestovní kanceláře o miliony rublů. Ilustrační foto.
Devětadvacetiletý Jaroslav Sumbajev byl mozkem bandy hackerů, kteří okrádali cestovní kanceláře o miliony rublů. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zabijákem byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý student Abdulaziz Abdulazizov, zákazníkem hacker Jaroslav Sumbajev, zadržený v Gruzii a tento měsíc vyhoštěný do Ruska.

"Hacker Sumbajev považoval devětačtyřicetiletou Šiškinovou za osobního nepřítele. Ambiciózní a přímočará Šiškinová mu oplácela stejně a pátrala po něm podle stop, které zanechal na internetu," uvedla ruská redakce BBC.

Vyšetřovatelka odhalila Sumbajeva jako mozek bandy hackerů, kteří okrádali cestovní kanceláře o miliony rublů. Hacker o ní nenávistně psal a vyhrožoval jí. Když po něm nechala vyhlásit mezinárodní pátrání, po vzoru hrdiny svého oblíbeného filmu "Chyť mě, když to dokážeš" jí pravidelně z ciziny telefonoval či zanechával vzkazy, dokonce jí poslal svoji fotku na pozadí mostu přes Bospor.

Z Istanbulu však Sumbajev musel utéci do Gruzie v tajné skrýši pod střechou turistického autobusu, a tehdy napsal, že chystá nájemnou vraždu. Nejprve nechal podpálit vyšetřovatelčin automobil. Šiškinová nicméně odmítla přidělenou ochranku. Loni 10. října ji zastřelili, když vycházela ze svého domu u Moskvy. Vrah vypálil dva výstřely, z nichž jeden zasáhl oběť do šíje. Střelec vzápětí uprchl. Zraněnou našel její muž, ale žena vykrvácela na místě.

O půl roku později se k činu přiznali dva nezletilci. Zakázku na vraždu přijali v darknetu, na platformě majitele internetového obchodu s narkotiky, ve kterém střelcův sedmnáctiletý společník vypomáhal.

"Byla to nejen první vražda plně zorganizovaná přes darknet, ale i první vyřešená vražda z darknetu," tvrdí Igor Bederov ze společnosti Internet-rozysk, která pomáhala vyšetřovatelům při pátrání.

Střelce se podařilo dopadnout i díky tomu, že k cestě na místo zločinu i k útěku z místa činu použil taxi, objednané přes internet. Nyní mu hrozí doživotí.

Devětadvacetiletý Sumbajev, zadržený v Gruzii kvůli nedovolenému ozbrojování, žádal o politický azyl, ale gruzínský soud rozhodl o jeho vyhoštění do vlasti.

Hacker napsal BBC, že s vraždou nemá nic společného a že za mříže jej dostaly ruské tajné služby, které ho prý nutily, aby pro ně v letech 2012 a 2013 pracoval a "rozvracel ekonomiku Spojených států a evropských zemí".

Šiškinová byla posmrtně vyznamenána řádem Za statečnost. Internetový obchod s narkotiky, který prý posloužil k objednání vraždy, zůstal podle BBC v provozu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Papež František zvažuje, že na podzim navštíví Slovensko

Papež František v pondělí řekl, že v září při cestě do Maďarska zvažuje i návštěvu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zprávu přijala s radostí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy