Kyjev - Vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance by pro Rusko představoval vážný problém a velmi negativně by ovlivnil jeho vztahy s blízkým sousedem.
Takové varování vydalo ruské ministerstvo zahraničí a potvrdilo, že Moskva by na další posun aliance ke svým hranicím (s Ruskem už sousedí z členských zemí NATO Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko) reagovala velmi ostře.
"Integrace Ukrajiny do NATO by velmi vážně poškodila rusko-ukrajinské vztahy. Museli bychom přijmout zásadní opatření," praví se v oficiálním dokumentu ruské diplomacie.
Reakce na dopis do Bruselu
Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem dlouhodobě kalí spory o ceny ropy a zemního plynu, které Rusko dodává Ukrajině.
Podle agentury Reuters je nové ruské varování reakcí na dopis, který ukrajinská vláda poslala letos 16. ledna do bruselské centrály Severoatlantické aliance.
Uvedla v něm, že by ráda obnovila rozhovory o členství, zastavené před více než rokem.
O integraci Ukrajiny do aliance i Evropské unie usilují prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková. Naopak lídr opozice Viktor Janukovyč je proti.
Západ a východ
Prozápadní orientaci podporuje zejména západní Ukrajina, kde získávají hlasy hlavně Tymošenková s Juščenkem a kde se také těšila velké podpoře "oranžová revoluce" z konce roku 2004.
Naopak na východě země je populárnější Janukovyč a zahraniční politika usilující o dobré vztahy s Ruskem. Velká část obyvatel východní Ukrajiny hovoří rusky a považuje se spíše za Rusy než Ukrajince.
EU a Ukrajina - vztah na dálku
Ukrajinská vláda i prezident chtějí vyjednávat o vstupu do Evropské unie, ta se ale zatím staví k návrhům přicházejícím z Kyjeva spíše rezervovaně.
Proti dalšímu rozšiřování je zejména Francie a také veřejnost v mnoha členských zemích. Někteří obyvatelé Unie těžko stravují už poslední rozšíření o Rumunsko a Bulharsko. A politici naléhají na to, aby se proces dalšího "bobtnání" EU zastavil.
Evropská komise před rokem oznámila, že žádné vstupní rozhovory s Ukrajinou nejsou na pořadu dne. Odmítla se k čemukoliv zavázat a vyjádřila pouze potřebu "rozsáhlé spolupráce".