Julia Tymošenková se vrací do čela vlády

pav
18. 12. 2007 11:21
Ukrajinský parlament dnes schválil její nominaci
Julia Tymošenková krátce po vítězství v zářijových volbách
Julia Tymošenková krátce po vítězství v zářijových volbách | Foto: Reuters

Kyjev - Julia Tymošenková se vrací do čela vlády, kde působila několik měsíců po vítězství oranžové revoluce na přelomu let 2004 a 2005.

Jak informují tiskové agentury, v dnešním hlasování jednokomorového ukrajinského parlamentu, kde má po zářijových volbách "oranžová" koalice složená z Bloku Julie Tymošenkové (BJUT) a strany Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka těsnou většinu, získala jedna z vůdkyň oranžové revoluce potřebnou nadpoloviční většinu hlasů.

Poslanci o její nominaci hlasovali už minulý týden, a to opakovaně - pokaždé však dostala o jeden hlas méně, než bylo nutné k jejímu schválení. Členové oranžové koalice si to vysvětlovali selháním hlasovacího zařízení. Prezident Juščenko proto rozhodl, že se o Tymošenkové nominaci bude hlasovat znovu.

ČTĚTE VÍCE: Tymošenková dostala druhou šanci získat důvěru

Aby se zmatky z minulého týdne neopakovaly, hlasovalo se dnes po jménech. Podle ruského internetového kanálu Vesti dostala Tymošenková všech 228 hlasů, jimiž koalice v parlamentu disponuje.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy