Rusko uctívá oběti Stalina. Ale mládež si ho váží

Martin Novák Martin Novák
30. 10. 2007 14:59
Putin navštívil popraviště ze 30. let. ANKETA
Oběti stalinských čistek si připomínají i lidé v Bělorusku. Na snímku pochod směřující z centra Minsku do Kuropatského lesa na jeho okraji, kde se dodnes nacházejí masové hroby.
Oběti stalinských čistek si připomínají i lidé v Bělorusku. Na snímku pochod směřující z centra Minsku do Kuropatského lesa na jeho okraji, kde se dodnes nacházejí masové hroby. | Foto: Reuters

Moskva - 30. října si Rusko každoročně připomíná oběti stalinských represí.
 
Jde zejména o odsouzené z dob takzvaného Velkého teroru, jemuž padly v letech 1937 a 1938 za oběť statisíce lidí. Sdružení Memorial hovoří o zhruba 800 tisících mrtvých.

Současný ruský prezident Vladimir Putin se nerad vyjadřuje k sovětské minulosti a často to vypadá, že pro Kreml začínají dějiny s koncem Sovětského svazu a vyhlášením nezávislosti Ruska na konci roku 1991.

Putin na mši

Dnes ale ruský prezident navštívit bývalé popraviště Butovo na jižním předměstí Moskvy, kde Stalinova tajná policie NKVD zastřelila přes dvacet tisíc lidí.

Aktivisté zde v srpnu vztyčili dvanáct a půl metru vysoký dřevěný kříž, vyrobený mnichy z klášetra na Soloveckých ostrovech na severu Ruska, kde vznikl vůbec první gulag.

Prezident položil u památníku květiny a zúčastnil se mše za mrtvé, kterou vedl patriarcha ruské pravoslavné církve Alexij II.

"K těmto tragédiím dochází, když atraktivní, ale prázdné myšlenky jsou povýšeny nad základní hodnoty. Nad lidský život a svobodu," prohlásil prezident.

Uvedl také, že "rok 1937 byl vyvrcholením čistek, ale předcházelo mu několik dalších krutých let."

Předčítání jmen obětí

Na moskevském Lubjanském náměstí před sídlem bývalé tajné policie KGB (nástupkyně NKVD a předchůdkyně dnešní FSB) v pondělí lidé předčítali jména několika tisíc obětí, které si zvůle režimu ve třicátých letech vyžádala.

Vzorem jim bylo předčítaní jmen mrtvých na shromážděních k uctění památek obětí holocaustu nebo útoků z 11.září 2001 v New Yorku.

Mladým Stalin moc nevadí

Jak ale ukazují průzkumy, mladá generace Rusů Stalina nijak zvlášť nezatracuje.

Centrum Jurije Levady pro výzkum veřejného mínění zjistilo, že čtyřiapadesát Rusů ve věku od šestnácti do devatenácti let si myslí, že Stalin udělal více dobrého než špatného.

Přesně polovina jej označila za "moudrého vůdce". Čtyřicet procent si myslí, že jeho role v tehdejších represích je zveličována.

Kritizovaná učebnice

Kritiku si od organizace Memorial a dalších sdružení zabývajících se dokumentací stalinských zločinů vysloužila nová školní učebnice.

Kniha se sice zmiňuje o vraždách a gulazích, ale zároveň prezentuje Stalina jako úspěšného vůdce, který zajistil industrializaci země a její ekonomickou obnovu po druhé světové válce.

Cesta k Bohu

Dokumentární seriál vysílaný televizí ORT uvedl, že Stalina v posledních letech trápilo svědomí a krátce před smrtí hledal cestu k Bohu.

S výzvou, aby lidé nezapomínali na Stalinovy zločiny, přišel muž, který měl výrazný podíl na zániku Sovětského svazu. Bývalý generální tajemník komunistické strany a prezident SSSR Michail Gorbačov.

"Měli bychom uchovat v paměti ty, kteří trpěli, protože to je lekce pro nás pro všechny," řekl v Moskvě na konferenci o teroru třicátých let a varoval před snahou o očišťování a glorifikaci vůdce, který vládl SSSR téměř třicet let až do své smrti v roce 1953.

Když byl Gorbačov ve druhé polovině osmdesátých let ve funkci, kritizoval Stalina i Brežněva, ale vždy se hrdě hlásil k Leninovi.

Putin nekritizuje ani nechválí

Putin se ke Stalinovi vyjadřuje velmi zřídka. Příliš ho nekritizuje ani nechválí. Vloni 30.října v televizi neadresně prohlásil, že zločiny minulosti se nesmějí zamlčovat a společnost by je měla znát.

V rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel se ale obořil na redaktora, který srovnával Stalina s Hitlerem.

 

Právě se děje

Další zprávy