Rusko posiluje armádu na Krymu. Satelitní snímky ukázaly rozšiřující se základny

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
14. 6. 2019 19:00
Rusko před více než pěti lety anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a od té doby tam buduje silnou armádu. Dokazují to nové satelitní snímky, pořízené mezi únorem 2018 a letošním dubnem. Družice americké firmy Planet Labs zachytila rozrůstání několika ruských základen o letouny i další zbraně.
Ruští vojáci v Sevastopolu na Krymu - ilustrační foto.
Ruští vojáci v Sevastopolu na Krymu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Snímky odhalily, že Rusko rozšířilo armádu na několika místech Krymu o pět protiletadlových systémů S-400 a o stejný počet systémů S-300. K tomu přidalo i nové stíhací letouny. Celkově teď na Krymu disponuje 81 letouny. 

Střely S-400 umístilo Rusko na základny poblíž Kerče a měst Fedosija, Sevastopol, Džankoj a Jevpatorija.

Podle serveru Defense One, který o satelitních snímcích informoval, Rusko také vylepšilo některé vojenské vybavení z dob Sovětského svazu. 

Někteří experti, oslovení webem Defense One, se domnívají, že ruská armáda má záměr rozšířit svůj vliv za Černé moře. Pokud bude Rusko v budování vojska pokračovat tímto tempem, může podle nejmenovaného zdroje z amerických tajných služeb zasáhnout ze Sevastopolu Sýrii, ale i jižní Evropu. 

"Značně to zvyšuje možnosti útoku, který teoreticky může dosáhnout i za oblast Černého moře," uvedl další nejmenovaný člen bezpečnostních složek USA.

Sarah Bidgoodová, která pracuje v Centru Jamese Martina pro nešíření  jaderných zbraní v USA, rovněž mluví o "významném posilování". "Spojenci v oblasti budou více naléhat na NATO, aby ukázalo, že dokáže potlačit ruské pokusy o získání větší kontroly nad Černým mořem," řekla. 

Rusko také od anexe Krymu, který leží na severu Černého moře, zvýšilo počet vojáků na poloostrově na současných 30 tisíc. Dalších 13 tisíc jich tam chce podle amerických zpravodajců poslat v příštích čtyřech letech. 

Video: Rusové zakotvili tři zadržené ukrajinské lodě v krymském přístavu Kerč

Rusové zakotvili tři zadržené ukrajinské lodě v krymském přístavu Kerč. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy