Rusko má novou vládu, Putin dál ovládá klíčové posty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 5. 2012 13:14
Hlavní senzací je jmenování šéfa moskevské policie Kolokolceva ministrem vnitra
Foto: Reuters

Moskva - Prezident Vladimir Putin jmenoval novou ruskou vládu, kterou vede jeho předchůdce v Kremlu, premiér Dmitrij Medveděv.

Ačkoli se v kabinetu objevilo mnoho nových tváří, pozorovatelé soudí, že klíčové pozice kontroluje prostřednictvím svých lidí i nadále bývalý šéf vlády Putin. Za "hlavní senzaci" se považuje jmenování dosavadního náčelníka moskevské policie Vladimira Kolokolceva ministrem vnitra.

Své posty si ovšem podrželi ministři zahraničí, obrany a financí Sergej Lavrov, Anatolij Serďukov a Anton Siluanov.

"Přeji vám úspěch. Práce je složitá, nanejvýš konkrétní. Světová ekonomika je v nejasné situaci, nejasných je velice mnoho okolností. V těchto podmínkách budete uskutečňovat program rozvoje Ruska," řekl Putin ministrům.

Předchozí kabinet, vedený poslední čtyři roky Putinem jako premiérem, podal v souladu s ústavou demisi po nástupu nového prezidenta do Kremlu 7. května. Následující den Putin jmenoval Medveděva novým premiérem.

Ačkoli oba členové vládnoucího tandemu oznámili už loni v září, že si po letošních prezidentských volbách funkce v čele státu a vlády prohodí, nový kabinet vznikal na ruské poměry nezvykle dlouho. Komentátoři spekulovali o mocenském soupeření "liberálů" a "jestřábů" v zákulisí Kremlu, premiér Medveděv zase průtahy vysvětloval tím, že vládu obměňuje ze tří čtvrtin.

 

Právě se děje

Další zprávy