Ruské úřady daly Navalnému ultimátum k návratu. Jinak ho prohlásí za odsouzence

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2020 7:37
Ruská vězeňská služba dala v pondělí přednímu opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému ultimátum: buď se vrátí z Německa do vlasti a přihlásí se na moskevské správě vězeňské služby do úterního rána, anebo jej prohlásí za odsouzence, který se v podmínce úmyslně vyhýbá povinné kontrole. Kvůli tomu se může podmíněný trest změnit v reálný, uvedla agentura Reuters.
Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj | Foto: Reuters

Podmínka má Navalnému podle Reuters skončit 30. prosince. Navalnyj se v Německu zotavuje z otravy látkou ze skupiny novičok.

Na základě článku o léčbě čtyřiačtyřicetiletého pacienta na berlínské klinice Charité, který před Vánocemi otiskl lékařský časopis The Lancet, vězeňská správa uvádí, že opozičník byl 20. září propuštěn z kliniky, kde se zotavoval. K 12. říjnu podle ní "pominuly všechny příznaky nemoci".

Interfax připomněl, že v článku se nezmiňuje Navalného jméno, nicméně vězeňská správa tvrdí, že "podmíněně odsouzený neplní povinnosti, které mu uložil soud, a vyhýbá se dohledu kriminální inspekce".

Navalnyj si ještě odpykává tříapůlletý trest, který mu uložil ruský soud za údajnou krádež. Vinu popírá a tvrdí, že byl odsouzen na pokyn z Kremlu, aby nemohl kandidovat v posledních prezidentských volbách proti Vladimiru Putinovi. Podmínka vyprší 30. prosince.

Vězeňská služba FSIN ve svém prohlášení neuvedla termín, dokdy se má Navalnyj dostavit, ale opozičník zveřejnil snímek z obrazovky počítače se zprávou od svého právníka, že čas k návratu a dostavení se do moskevské kanceláře má do úterních devíti hodin ráno.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru uvedla, že není možné, aby se Navalnyj dokázal vrátit včas. "Neexistuje způsob, jak by se mohl zítra dostavit na moskevskou správu. Ale cožpak opravdu FSIN zajímá zdravý rozum? Dostali rozkaz (z Kremlu), tak ho plní," napsala.

Kreml prohlásil, že Navalnyj se může do Ruska kdykoliv vrátit jako kterýkoliv jiný ruský občan, poznamenal Reuters.

Navalnyj je pokládán za hlavního odpůrce prezidenta Vladimira Putina na ruské scéně a je známý také jako bojovník proti korupci. Letos 20. srpna zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Stroj nouzově přistál v Omsku, kde byl hospitalizován, než úřady povolily příbuzným přepravit jej do Berlína. Téměř tři týdny byl v kómatu. Nicméně v Berlíně se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho testy stopy jedu v Navalného těle neodhalily. Evropská unie kvůli otravě uvalila sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními sankcemi. Navalnyj z otravy viní přímo Putina, Kreml obvinění odmítá.

Sám Navalnyj na výhrůžky FSIN odpověděl, že pokud ruské úřady pokládají článek The Lancet za důvěryhodný, pak by měly zahájit trestní stíhání kvůli jeho otrávení zakázanou látkou ze skupiny novičok. Poznamenal také, že FSIN jej pokládá za podmíněně odsouzeného v "kompletně vykonstruovaném" případu, který vyhrál u Evropského soudu pro lidská práva a za který mu ruské ministerstvo spravedlnosti již vyplatilo odškodnění.

Video: Nejen Putin. Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je hodně, upozorňuje Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 27 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy