Zpomalený tep, teplota téměř 33,5 stupně. Lékaři popsali příznaky Navalného otravy

ČTK ČTK
23. 12. 2020 18:50
Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl po srpnové otravě v berlínské nemocnici v bezvědomí, jeho tep se výrazně zpomalil a jeho tělní teplota klesla až k 33,5 stupně Celsia. V odborném článku, který v úterý zveřejnil prestižní vědecký časopis The Lancet, to napsali lékaři kliniky Charité. Navalnyj byl podle vědců otráven látkou ze skupiny novičok. Moskva obvinění z otravy dlouhodobě odmítá.
Alexej Navalnyj s rodinou v nemocnici v Berlíně.
Alexej Navalnyj s rodinou v nemocnici v Berlíně. | Foto: ČTK

"Diagnostikovali jsme v Charité těžkou otravu inhibitorem cholinesterázy," uvedli lékaři v článku. Inhibitor je látka, která zpomaluje či zcela blokuje určitou reakci, v tomto případě v nervovém systému lidského těla. Cholinesterázy jsou enzymy klíčové pro přenos nervových impulzů v organismu.

V článku němečtí lékaři poprvé podrobně popsali příznaky, které se u Navalného objevily. Kritik Kremlu náhle upadl do bezvědomí v srpnu během vnitrostátního letu z Tomsku do Moskvy. Letoun kvůli tomu nouzově přistál v Omsku, kde byl opoziční politik hospitalizován. Posléze byl přepraven do Berlína. Tam strávil přibližně měsíc.

Navalnyj byl podle německých lékařů v nemocnici Charité v bezvědomí, jeho srdeční frekvence se výrazně snížila a jeho tělesná teplota klesla na 34,4 stupně Celsia a načas dokonce na 33,5 stupně.

Přežil jen díky včasné léčbě, píší lékaři

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a Švédsku a ke stejnému závěru došla i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy a označila obvinění na svou adresu za součást protiruské kampaně. Evropská unie uvalila kvůli otravě Navalného na Rusko sankce, Moskva následně zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

Podle německých lékařů lze účinek použitého nervového jedu na lidské tělo srovnat s účinkem otravy organofosfáty, které se používají mimo jiné v přípravcích na hubení hmyzu.

Navalnyj podle nich otravu zřejmě přežil proto, že se s léčbou začalo brzy poté, co se u něj vyskytly první příznaky. Lékaři mu mimo jiné podali atropin, který se používá jako protilátka při otravě organofosfátovými insekticidy a nervovými plyny. Byl také připojen k plicnímu ventilátoru. "Jeho dobrý zdravotní stav před otravou pravděpodobně k uzdravení přispěl," uvádí se ve vědeckém článku, k jehož otištění dal Navalnyj souhlas.

Ruský opozičník dnes na Facebooku na článek v časopise The Lancet upozornil a uvedl, že má Rusko konečně důkaz o otravě, po kterém tak dlouho volá. "Hlavní je, že se Vladimirovi Putinovi nyní uleví. Na každé tiskové konferenci lomil rukama a vykřikoval: Kdy nám Němci předloží svá data?" napsal Navalnyj. "Medicínská data jsou publikována a dostupná celému světu," dodal.

Lídr ruské opozice zveřejnil tento týden na internetu nahrávku, ve které se  agent, který se účastnil jeho sledování, otrávení i následného zahlazování stop, nevědomky k činu přiznává poté, co si myslí, že mu ve skutečnosti volá člověk z vedení ruské tajné služby (FSB). Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla.

Informace potvrdila i americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného. Ruská tajná služba FSB informaci označila za podvrh.

VIDEO: Nejen Putin. Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je hodně, upozorňuje Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy