Zpomalený tep, teplota téměř 33,5 stupně. Lékaři popsali příznaky Navalného otravy

ČTK ČTK
23. 12. 2020 18:50
Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl po srpnové otravě v berlínské nemocnici v bezvědomí, jeho tep se výrazně zpomalil a jeho tělní teplota klesla až k 33,5 stupně Celsia. V odborném článku, který v úterý zveřejnil prestižní vědecký časopis The Lancet, to napsali lékaři kliniky Charité. Navalnyj byl podle vědců otráven látkou ze skupiny novičok. Moskva obvinění z otravy dlouhodobě odmítá.
Alexej Navalnyj s rodinou v nemocnici v Berlíně.
Alexej Navalnyj s rodinou v nemocnici v Berlíně. | Foto: ČTK

"Diagnostikovali jsme v Charité těžkou otravu inhibitorem cholinesterázy," uvedli lékaři v článku. Inhibitor je látka, která zpomaluje či zcela blokuje určitou reakci, v tomto případě v nervovém systému lidského těla. Cholinesterázy jsou enzymy klíčové pro přenos nervových impulzů v organismu.

V článku němečtí lékaři poprvé podrobně popsali příznaky, které se u Navalného objevily. Kritik Kremlu náhle upadl do bezvědomí v srpnu během vnitrostátního letu z Tomsku do Moskvy. Letoun kvůli tomu nouzově přistál v Omsku, kde byl opoziční politik hospitalizován. Posléze byl přepraven do Berlína. Tam strávil přibližně měsíc.

Navalnyj byl podle německých lékařů v nemocnici Charité v bezvědomí, jeho srdeční frekvence se výrazně snížila a jeho tělesná teplota klesla na 34,4 stupně Celsia a načas dokonce na 33,5 stupně.

Přežil jen díky včasné léčbě, píší lékaři

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a Švédsku a ke stejnému závěru došla i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy a označila obvinění na svou adresu za součást protiruské kampaně. Evropská unie uvalila kvůli otravě Navalného na Rusko sankce, Moskva následně zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

Podle německých lékařů lze účinek použitého nervového jedu na lidské tělo srovnat s účinkem otravy organofosfáty, které se používají mimo jiné v přípravcích na hubení hmyzu.

Navalnyj podle nich otravu zřejmě přežil proto, že se s léčbou začalo brzy poté, co se u něj vyskytly první příznaky. Lékaři mu mimo jiné podali atropin, který se používá jako protilátka při otravě organofosfátovými insekticidy a nervovými plyny. Byl také připojen k plicnímu ventilátoru. "Jeho dobrý zdravotní stav před otravou pravděpodobně k uzdravení přispěl," uvádí se ve vědeckém článku, k jehož otištění dal Navalnyj souhlas.

Ruský opozičník dnes na Facebooku na článek v časopise The Lancet upozornil a uvedl, že má Rusko konečně důkaz o otravě, po kterém tak dlouho volá. "Hlavní je, že se Vladimirovi Putinovi nyní uleví. Na každé tiskové konferenci lomil rukama a vykřikoval: Kdy nám Němci předloží svá data?" napsal Navalnyj. "Medicínská data jsou publikována a dostupná celému světu," dodal.

Lídr ruské opozice zveřejnil tento týden na internetu nahrávku, ve které se  agent, který se účastnil jeho sledování, otrávení i následného zahlazování stop, nevědomky k činu přiznává poté, co si myslí, že mu ve skutečnosti volá člověk z vedení ruské tajné služby (FSB). Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla.

Informace potvrdila i americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného. Ruská tajná služba FSB informaci označila za podvrh.

VIDEO: Nejen Putin. Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je hodně, upozorňuje Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy