Rusko zvolilo nejméně samostatný parlament v dějinách. Čekejme demonstrace oddanosti Putinovi

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
21. 9. 2016 7:04
Díky šikovně upravenému volebnímu zákonu získalo vládnoucí Jednotné Rusko ústavní většinu. Liberálové propadli, protože nedokázali přesvědčit své voliče, aby se vůbec uráčili přijít k volbám. To vše ale bylo předvídatelné. Zajímavé bude hlavně sledovat reformu silových složek, díky které se Kreml snaží vymýtit korupci mezi policisty a agenty. To vše říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ruský politolog Alexandr Morozov.
Vladimir Putin hlasuje v ruských parlamentních volbách.
Vladimir Putin hlasuje v ruských parlamentních volbách. | Foto: ČTK

Jednotné Rusko sice získalo necelou polovinu hlasů, ale bude mít ústavní většinu. Jak to?

Alexandr Morozov: Protože se znovu změnil volební zákon a polovina poslanců se volí poměrným systémem a druhá v jednomandátových okrscích. To byl systém ještě za Jelcina, kterým se Kreml snažil zajistit si loajalitu lidí zvolených v jednomandátových okrscích, protože ti byli více závislí.

Teď to použili kvůli tomu, že bylo jasné, že přes padesát procent se Jednotné Rusko nedostane, ale takhle dostane ústavní většinu.

Opozice doufala, že právě přes jednomandátové okrsky dostane do parlamentu alespoň někoho. Ale stejně to nevyšlo.

Výsledky voleb jsou jednoznačně porážkou liberálů, kteří nedostali ani tři procenta hlasů. Ano, nic jiného se v současné atmosféře asi čekat nedalo. Když televize každý večer mobilizuje proti páté koloně, americkým spiknutím a podobně...

Bylo vidět, že liberálové mají voliče, hlavně ve velkých městech. Jenže ti k volbám nepřišli. Liberální politici budou muset vymyslet, jak je znovu přitáhnout.

Účast ve volbách byla tento rok překvapivě nízká.

To bylo vědomé rozhodnutí Kremlu, který nechtěl dlouhou kampaň. Přes léto nemělo smysl agitovat, takže kampaň probíhala vlastně jen dva týdny.

Také nebylo to klasické nucení zaměstnanců rozpočtové sféry chodit k volbám. Jako by tentokrát Kreml chtěl zkusit, co to udělá.

Jednotné Rusko to ve městech také stálo miliony hlasů, nejen liberály. Ukazuje se, že ve městech je velká skupina lidí, kteří jsou nespokojeni se současnou politickou nabídkou.

Co můžeme čekat od nového parlamentu?

Tohle bude snad nejméně samostatný parlament v ruských novodobých dějinách. S tím, jak se budou blížit prezidentské volby v roce 2018, můžeme čekat hlavně rituály – demonstrace oddanosti prezidentovi. Protože je jasné, jak ty volby dopadnou.

Kreml se bude snažit trochu udržovat napětí, jestli Vladimir Putin bude kandidovat, nebo ne, ale odpověď je jednoznačná. Jak se ukázalo i nyní, nikdo mu nemůže konkurovat. Přinejmenším z těch, komu Kreml dovolí kandidovat.

Takže nějaké změny čekat nemůžeme?

Všechny existující trendy budou pokračovat. Co ale bude zajímavé sledovat, je reforma silových složek. Už zhruba půl roku probíhá, o práci přišel hlavní celník, desítky policistů a vyšetřovatelů.

Nyní se mluví o vytvoření nového ministerstva státní bezpečnosti a někdo už varuje, že jde o znovuvytvoření KGB. Ale je potřeba se na to dívat v rámci boje s korupcí, která je v silových složkách fantasmagoricky vysoká. Takže když nemůžeš chytat jednotlivé korupčníky, tak se snažíš vytvořit novou strukturu, kde to bude možné hlídat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy