Rozbor ostatků potvrdil, že Allende spáchal sebevraždu

Radim Klekner Radim Klekner
20. 7. 2011 11:47
Bývalý chilský prezident se zastřelil pomocí kalašnikova, dárku od Castra
Salvador Allende platí v Chile za národního hrdinu a po pádu diktatury mu tehdejší prezident, křesťanský demokrat Patricio Aylwin, vystrojil státní pohřeb.
Salvador Allende platí v Chile za národního hrdinu a po pádu diktatury mu tehdejší prezident, křesťanský demokrat Patricio Aylwin, vystrojil státní pohřeb. | Foto: Roman Gazdík

Santiago de Chile - Revolucionář bojuje do posledního náboje a následně umírá hrdinnou smrtí, přičemž s pohrdáním hledí svým nepřátelům do tváře. Přibližně tak měli v představách komunistických ideologů končit bojovníci za lepší svět, Che Guevarrou počínaje a Salvadorem Allendem konče.

Zraněného a spoutaného Che Guevarru zastřelil seržant bolívijské armády Mario Terán ve vsi La Higuera dávkou ze samopalu poté, co jeho armádní jednotka dostala od prezidenta země Reného Barrientose rozkaz někdejšího souputníka kubánského vůdce Fidela Castra popravit.

Nad pravou verzí Allendovy smrtí panovaly dlouhou dobu pochybnosti. Castro sám přišel již v roce 1973 s tezí, podle které chilského prezidenta zavraždili pučisté.

Allendovi přátelé zase nevylučovali, že mu ránu z milosti uštědřil jeden z jeho spolubojovníků, když viděl, že prezident zakrátko padne do rukou vojákům.

Společný tým chilských a zahraničních expertů však nyní potvrdil to, co od samého začátku říkala Allendova rodina. V naprosto bezvýchodné situaci se prezident zastřelil. Mimochodem kalašnikovem, který kdysi dostal do Castra.

Dvě kulky

Aby jednou pro vždy skoncovaly s nejistotou panující okolo Allendovy smrti, nechaly chilské úřady prezidentovy ostatky přede dvěma měsíci exhumovat.

Augusto Pinochet chtěl nabídnout Allendovi k úniku z paláce Moncada vrtulník...
Augusto Pinochet chtěl nabídnout Allendovi k úniku z paláce Moncada vrtulník... | Foto: AP

Jejich důkladná analýza pak dala za pravdu Allendovým příbuzným.

"Vzhledem k extrémním okolnostem, v nichž se ocitl, rozhodl se skoncovat se svým životem, aby tak zabránil ponížení," citoval deník La Tercera prezidentovu dceru, spisovatelku a senátorku za socialistickou stranu Isabelle Allendovou.

Forenzní experti potvrdili, že Allendovou lebkou prošly dvě kulky, obě vystřelené ze zbraně typu AK-47, kterou měl prezident nastavenu do polohy "automat". Kalašnikov je v takovém případě schopen vypálit během jedné vteřiny dávku deseti střel.

Tři tisíce obětí

Allendova rodina nikdy nedosáhla toho, aby byl před soud postaven vůdce puče generál Augusto Pinochet, který zemřel v roce 2006.

... v dochovaném telefonickém rozhovoru s jedním z pučistů však se smíchem dodává, že stroj stihne na cestě do exilu
... v dochovaném telefonickém rozhovoru s jedním z pučistů však se smíchem dodává, že stroj stihne na cestě do exilu | Foto: AP

V uplynulých patnácti letech chilské úřady na druhé straně vynesly rozsudky nad dvěma stovkami příslušníků armády a bezpečnostních sil, odpovědných za zločiny proti lidskosti spáchané v období diktatury v letech 1973-1990.

Pětašedesát z nich je stále ve vězení.

Během puče a zejména po něm popravili Pinochetovi vojáci na tři tisíce příslušníků chilské levice. A také řadu cizinců, kteří s Allendovým režimem sympatizovali nebo se ve dnech předcházejícíh puči pohybovali v kruzích označovaných za "podvratné".

Nejznámějším z nich byl americký novinář Charles Horman, který byl pučisty zatčen, vyslýchán a následně zastřelen. Na základě jeho příběhu natočil řecký režisér Costa Gavras žijící ve Francii film Nezvěstný, jenž v roce 1982 získal Zlatou palmu v Cannes a Oskara za nejlepší adaptovaný scénář.

Allende byl spíše umírněným levicovým politikem. Udržoval nicméně velmi přátelské kontakty s Castrem a nebránil se ani vlivu sovětské tajné služby KGB, od které přijímal peníze.

V moskevských archivech KGB byl ovšem nalezen dokument, ve kterém je Allende kritizován za to, že "proti nepřátelům socialistické revoluce není ochoten použít sílu".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy