Jeruzalém - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přijela do Jeruzaléma, aby připravila půdu pro blízkovýchodní mírový summit, který se má příští měsíc konat v americkém Marylandu.
Podle izraelského deníku Haaretz chce pomoci s přípravou společného izraelsko-palestinského prohlášení, od kterého by se měl summit odrazit.
Optimismus zatím není na místě
Ještě před začátkem své cesty však Riceová varovala před přílišným optimismem. "Neočekávám, že by došlo k nějakému konkrétnímu výsledku ve smyslu zásadního průlomu při práci na dokumentu," citovala agentura Reuters Riceovou, než nastoupila v Moskvě do letadla.
Spojené státy, které setkání inicializovaly, dosud nikoho oficiálně nepozvaly. Pozvánky se mají začít rozesílat právě po vytvoření společného izraelsko-palestinského dokumentu.
Prozatím vyjádřila k účasti výhrady Sýrie, která se hodlá na konferenci podílet, jen pokud se bude jednat i o syrských Golanských výšinách. Ty Izrael obsadil v roce 1967.
Ćtěte také: Sýrie je k blízkovýchodní konferenci skeptická
Ministryně se v neděli nejprve sešla s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem. Ten na oplátku v úterý zamíří do Spojených států, kde bude jednat o vytvoření americko-izraleského protiraketového deštníku. Bez něho si údajně nedokáže stažení izraelských sil ze Západního břehu představit.
Riceová chce být konkrétní
Riceová jednala i s premiérem Ehudem Olmertem, kterého chce přesvědčit, že společné prohlášení musí být "konkrétní" a nabídnout palestinské straně "diplomatický horizont".
Naopak Olmert, který má ve vládní koalici problémy s pravicovými stranami Šas a Israel Beitenu, by raději volil vágnější formulace. Obě pravicové strany by kvůli ústupkům mohly křehkou koalici rozvrátit.
Olmert, který od války z Hiballáhem loni v létě nemá příliš silnou pozici, dokonce oznámil, že je možné uskutečnit mírovou konferenci i bez společného prohlášení. To Palestinci odmítají.
Izraelský premiér coby vrchní vyjednavačku jmenoval izraelskou ministryni zahraničí Tzipi Livniovou. Jejím protějškem je bývalý palestinský premiér z Arafatovy éry Ahmed Kurája.
Riceová se hodlá sejít s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, v úterý zamíří do Egypta a na konci týdne se v Londýně setká s jordánským králem Abdulláhem. Egypt a Jordánsko jsou jediní sousedé Izraele, kteří s ním udržují diplomatické styky.
Kritika Izraele
"Chtěla bych zdůraznit, že při vytváření podmínek ke vzniku palestinského státu musíme být velmi opatrní ohledně akcí a prohlášení, která rozleptávají důvěru v závazek obou stran k vytvoření dvou nezávislých států," komentovala podle agentury AFP Riceová zabrání některých palestinských území na Západním břehu izraelskými vojáky, ke kterému došlo minulý týden.
Ministryně navštívila Izrael i minulý měsíc. Vyjádřila tehdy nespokojenost s počtem silničních bariér na Západním břehu. Podle zprávy Světové banky jsou právě silniční zábrany hlavní překážkou k rozvoji palestinské ekonomiky.
Konečný status
V Marylandu by měla být obnovena jednání o konečném statusu Palestinského státu. Poslední taková konference proběhla v lednu 2001 v egyptské Tabě ještě za prezidenta Billa Clintona. Na konci ledna do funkce nastoupil George W. Bush a 6. února se izraelským premiérem stal Ariel Šaron; v jednáních se pak nepokračovalo.
Konference se má zúčastnit pouze část palestinského politického spektra. Islamistická strana Hamás, která vyhrála v lednových parlamentních volbách roku 2006 a nyní ovládá Gazu, pozvána nebude.
Americká ministryně zahraničí přijela do Jeruzaléma z Moskvy, kde spolu s ministrem obrany Robertem Gatesem jednala o íránském jaderném programu a americkém protirakerovém deštníku.