Sýrie je k blízkovýchodní konferenci skeptická

gaz
1. 10. 2007 18:40
Damašek trvá na tom, že se musí jednat i o Golanech

Blog Jany Hybáškové
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Damašek - Syrský prezident Bašár al-Asad dnes oznámil, že pokud nepřijde při připravované blízkovýchodní mírové konferenci na přetřes otázka Golanských výšin, jeho země se setkání nezúčastní. Informuje o tom britská televize BBC.

Syrské Golanské výšiny už od Šestidenní války roku 1967 okupuje Izrael.

"Až dosud nemáme pozvání a nebyli jsme vyrozuměni o ničem," řekl BBC syrský prezident. "Pokud se nebude jednat o okupovaném syrském území, tak pro Sýrii neexistuje důvod se (konference) zúčastnit," dodal.

Výhrady ke konferenci, pokud nebude "detailní" a zabývat se "důležitými záležitostmi", vyjádřil před dvěma týdny podle americké televize MSNBC i saúdský ministr zahraničí Saúd al-Faisal. 

Sýrie už není tabu

To, že bude Sýrie pozvána, oznámila americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová po schůzce tzv. blízkovýchodního kvartetu (EU, OSN, Rusko, USA) minulý víkend.

Syrský prezident Bašár al-Asad
Syrský prezident Bašár al-Asad | Foto: Reuters

Sýrie nebude k účasti na konferenci, která se z americké iniciativy uskuteční v listopadu, vyzvána přímo, ale pouze v rámci výboru Arabské ligy. I takové pozvání, je však v případě tohoto arabského státu považováno za průlomové. Izrael a USA ho totiž obviňují z podpory Hamásu, Hizballáhu a povstaleckého hnutí v Iráku.

Neochotu jednat se Sýrií například letos v květnu tvrdě kritizoval odcházející vyslanec OSN u Kvartetu Álvaro de Soto.

"Důrazně doporučuji, abychom dále Sýrii neizolovali a zajistili, aby každý, kdo bude pro OSN koordinovat blízkovýchodní mírový proces, udržoval vztah a dialog s Damaškem," můžeme se například dočíst v padesátistránkové de Sotově zprávě, kterou na svých internetových stránkách uveřejnil britský list The Guardian.

ČTĚTE VÍCE: Sýrie po dvou letech opouští izolaci

Syrský prezident se také dle BBC poprvé vyjádřil k izraelskému útoku na syrském území 6.září. Zopakoval však jen to, co v sobotu prohlásil jeho viceprezident Farúk al-Šara, tedy že se jednalo o nepoužívané vojenské budovy, a nikoli jaderná zařízení, jak tvrdí Izrael.  

Konference á la Madrid

Navrhovaná blízkovýchodní konference má být podobná konferenci v Madridu z roku 1991. Jak bilaterálně, tak i multilaterálně v rámci mezinárodního společenství, v Madridu během tří dnů Izraelci poprvé jednali se všemi svými sousedy kromě Egypta.

Palestinci byli kvůli námitkám Izraele pouze součástí jordánské delegace. Ačkoliv konference nepřinesla žádné výsledky, byla vnímána jako významný přínos pro blízkovýchodní mírový proces.

Izraelský letoun startuje k náletu na Sýrii
Izraelský letoun startuje k náletu na Sýrii | Foto: Reuters

Účast arabských zástupců na nyní plánovaném setkání má být širší a zahrnuje jak palestinskou delegaci, tak i Egypt, Jordánsko, Maroko, Saúdskou Arábii a Sýrii. Poslední dva státy nemají s Izraelem diplomatické styky.   

Problém: okupovaná území

Golanské výšiny se na rozdíl od většiny jiných území, které Izrael zabral roku 1967 jako Gaza, Západní břeh Jordánu či Východní Jeruzalém, nemají stát součástí připravovaného palestinského státu. Legálně patří Sýrii, Izrael jejich okupaci zdůvodňuje bezpečnostními hledisky.

Obyvatelé Golan (např. tamní komunity drúzů) však žijí v dosti schizofrenním postavení. Na jednu stranu jsou součástí izraelského státu, na druhou s ním odmítají spolupracovat. Někteří se cítí být Syřany, jiní se bojí perzekucí po případném navrácení území Sýrii.

Jediní dva sousedé Izraele, kteří s ním mají uzavřeny mírové smlouvy, jsou Egypt a Jordánsko
Jediní dva sousedé Izraele, kteří s ním mají uzavřeny mírové smlouvy, jsou Egypt a Jordánsko | Foto: Reuters

Nevyjasněné územní vztahy panují i v případě Izraele a Libanonu. Tady hnutí Hizballáh své útoky na Izraelce odůvodňuje okupací nevelkého území známého coby Farmy Šibá'a (Shebaa Farms).

Zde je však otázka jurisdikce nad územím spornější. Ačkoliv je jasné, že pás země o rozloze asi pětadvaceti kilometrů čtverečních nepatří Izraeli, hranice mezi Sýrií a Libanonem nebyla na počátku izraelské okupace ještě zcela vyznačena a na území si tak mohou klást nárok oba státy.

Zbývající okupované území z roku 1967 - Sinajský poloostrov - vrátil Izrael Egyptu v rámci izraelsko-egyptské mírové smlouvy z roku 1979.

ČTĚTE VÍCE: Až vrátíte Golany, bude mír, vzkázal Asad Izraeli

Poslední mírová jednání mezi Sýrií a Izraelem zkolabovala roku 2000 právě na otázce izraelského stažení s Golanských výšin. Na začátku roku 2001 po konferenci v Tabě skončila i jednání o definitivním statusu palestinských území okupovaných Izraelci.

Zdroje: Al Džazíra, Arabic News.com, BBC, The Guardian, Haaretz, MSNBC, Wikipedia.

 

Právě se děje

Další zprávy