Znásilněné přece neotěhotní, prohlásil republikán

Zahraničí Zahraničí
20. 8. 2012 12:20
Kongresman Todd Akin to řekl během rozhovoru o potratech

Jefferson City - Američtí republikáni musí žehlit další skandál jednoho ze svých členů.

Kongresman ze státu Missouri a kandidát strany do Senátu Todd Akin pohoršil své spolustraníky i opoziční demokraty poté, co se při rozhovoru o potratech nevybíravým způsobem rozmluvil o obětech znásilnění.

Doslova řekl, že je proti potratům i v případě, kdy se žena stane obětí násilného sexuálního útoku. Podle něj u "skutečných znásilnění" těla žen mají nepojmenovatelnou biologickou schopnost neotěhotnět. 

"Co vím od lékařů, je fakt, že otěhotnění přichází v případě znásilnění velmi zřídka," dodal pro stanici KTVI-TV.

"Řekněme, že to pravidlo z nějakého důvodu nefunguje," citoval jej dále list The New York Times. "Podle mě by k potrestání mělo dojít. Vždy ale násilníka, neměli bychom útočit na dítě".

Romney se distancoval

Akin posledních šest volebních období zastupoval stát Missouri v Kongresu. Nyní kandiduje do Senátu. Primárky vyhrál zejména díky podpoře konzervativních voličů. Akin je také známým sympatizantem ultrakonzervativní Tea Party.

Jeho nedělní komentáře na účet obětí znásilnění rozhořčily osobnosti napříč politickým spektrem, včetně dua republikánských kandidátů na prezidenta a viceprezidenta Mitta Romneyho a Paula Ryana.

Demokratka Claire McCaskillová, se kterou Akin o křeslo v Senátu zápolí, prohlásila, že "je nepochopitelné, jak někdo může být takový ignorant a nebrat v potaz emocionální a fyzické trauma způsobené znásilněním". Akin v reakci na vlnu kritiky sdělil, že se v rozhovoru pro KTVI-TV "špatně vyjádřil".

Podle serveru PollTracker Average Akin u voličů z Missouri zatím vede. Hlasovalo by pro něj 49,7 procenta lidí, pro McCaskillovou 41,3 procenta.

Americká média v souvislosti s kontroverzním republikánským kongresmanem citují ještě jeden údaj: studie Amerického žurnálu porodníků a gynekologů zjistila, že znásilnění vedou k početí dítěte "poměrně často". Každoročně kvůli znásilnění otěhotní odhadem 32 101 žen. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy