Reportér Aktuálně.cz online, jak jej napadli v Srbsku

Redakce ZAH
25. 2. 2008 9:28
Ondřej Besperát hovořil o situaci na Balkáně

Praha - Reportéři Aktuálně.cz Ondřej Besperát a Zdeněk Mihalco strávili týden v neklidném Kosovu. Do Prištiny dorazili o den dříve, než Kosovo vyhlásilo nezávilost. V dalších dnech pak cestovali napříč zemí a na stránkách vašeho online deníku referovali - Zdeněk slovy, Ondřej fotografiemi - co se v Kosovu děje.

Ve čtvrtek pak v přímém přenosu z Bělehradu popisovali masový protest, při němž na 200 tisíc Srbů demonstrovalo proti suverenitě Kosova.

Fotoreportér Ondřej Besperát pro vás nasnímal pouliční nepokoje, které vyvrcholily útokem na velvyslanectví USA. Několik stovek lidí vtrhlo k nehlídanému úřadu a za chvíli už z budovy šlehaly plameny a stoupal kouř.

Ondřej se k budově dostal chvíli před útokem. Rozvášnění bitkaři jej záhy rovněž napadli. "Udělal jsem asi osmou fotku a dostal ránu do foťáku. Blesk okamžitě odletěl. Pak jich kolem mne bylo docela hodně, schytal jsem kopance, pohlavek. Přišel jsem o čepici. Bránil jsem si brýle...," popsal Ondřej. (celou reportáž z Bělehradu naleznete zde)

To jsou ony - inkriminované snímky, jejichž pořízení rozzuřilo demonstranty

Foto: Ondřej Besperát
Demonstranti vylamují mříže v oknech ambasády. Kvůli této fotografii byl fotoreportér Aktuálně.cz zbit rozzuřeným davem.
Demonstranti vylamují mříže v oknech ambasády. Kvůli této fotografii byl fotoreportér Aktuálně.cz zbit rozzuřeným davem. | Foto: Ondřej Besperát

V neděli odpovídal Ondřej Besperát od páté hodiny odpolední online čtenářům Aktuálně.cz. Jeho odpovědi čtěte zde:

Odpovězeno: 24. 02. | 17:06Autor: FGelosh

Otázka: Máte můj obdiv! Po přečtení reportáže to vypadá jako zájezd pro výprasky. Jak jste s žurnalistickým focením začal? Jak často máte jakové "výjezdy"? Jakou techniku s sebou berete, kolik to váží;)? Sám bych se tomuto chtěl věnovat, tak pro představu. Díky (frg)

Ondřej Besperát: Dobry den, zdravím vás. Omlouvám se za zpožděný začátek online, najít v Brně v neděli kavárnu s fungujícím wifi je skoro horší než na Balkáně :)
Děkuju za pochvalu, schválně jsem si vybral tuhle otázku na začátek, na další myslím nebude tak snadné odpovědět.
Nejezdím zatím na podobné reportáže tak často, jak by se mohlo zdát. Každá taková cesta je pro kterékoliv české médium pořád dost drahá, takže se dobře zvažuje, kam jet a nejet a v jaké sestavě novinářů. Zatím jsem vlastně byl dvakrát na Srí Lance ve vztahu k tsunami, jednou v Polsku, Británii a v létě v Chorvatsku (ne na dovolené u moře :)
Kolik toho s sebou vezete záleží na způsobu dopravy - jinak se nabalíte, když jedete autem jako teď my do Kosova a jinak když letíte letadlem. Do davových akcí jako byla většina těch, o nichž jsme reportovali z Kosova, je nejlepší jít s co nejmenším vybavením. Takže jeden foťák na krku se základním zoom objektivem a jeden delší objektiv a blesk v brašně, kterou si většinou držím spíše na břiše než na zádech, abych měl přehled, kdo se mi pokouší do ní nepozorovaně dostat.
K novinařině jsem se dostal tak, že jsem studoval novinařinu na FSS MU v Brně.
Je to stručná odpověď, nezlobte se.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:12Autor: Slovan

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli souhlasíte s nezavislým Kosovem. Necíte spíš se slovanským Srbskem? Vždyť představitelé Kosova jsou bývalí členové teroristické organizace UCK. Náš stát Kosovo zatím neuznal tak o něm prosím nepište jako o nezávislém státu, díky

Ondřej Besperát: No, to je otázka, na kterou nemám po týdnu stráveném v Kosovu a Srbsku dobrou odpověď. Přiznám se, neznám historii této oblasti tak dokonale, abych si troufnul vynášet nějaké soudy. Když jsem tam odjížděl, měl jsem více jasno, že vyhlášení Kosova je správným krokem, než po návratu do Čech. Co mne možná trošku zaskočilo byla mírá emocí a vášní na obou stranách konfliktu. To je něco co my Češi skutečně myslím nemáme v povaze. Když jsme odjížděli na reportáž, domníval jsem se, že situace v Kosovu se už řeší tak dlouho, že s vývojem už musí být všichni víceméně smířeni. A Srbové rozhodně s tím, že by Kosovo bylo samostatným státem smířeni nejsou, to jsem poznal na vlastní kůži.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:21Autor: Lytom L.

Otázka: Dobrý den,
Dal by jste k dispozici váš filmový záběr policii a CIA?
Jaké máte pocity vůči demonstrantům? Mají být potrestáni?
Děkuji.

Ondřej Besperát: Nemám z prostoru před ambasádou více fotografií než ty dvě, které jsou na našich stránkách. Po té bitce jsem měl neustále pocit, že mám na sobě desítky očí a že jakmile bych znovu zvedl foťák směrem k epicentru rabování, už bych znovu nemusel mít takové štěstí.
Tyhle dvě fotografie jsou zveřejněny a vlastně tedy k dispozici komukoliv. Ale sami vidíte, že na nich nelze někoho identifikovat. Sám jsem přemýšlel, že je naprosto nesmyslné jít za srbskou policií a stěžovat si, že na mne jejich spoluobčané zaútočili. V té tmě, hluku, záblescích ohně, oblečeni v bundách s kapucí, s kuklami nebo alespoň čepicemi, nakrátko ostříhaní vypadali všichni stejně. Vůbec bych nedokázal říct, kdo mi vyťal a kdo se jen díval. I když si myslím, že ti, kteří se pustili do přítomných novinářů - nebyl jsem té noci zdaleka sám, někteří nevyvázli tak dobře jako já, by měli být potrestáni, vím, že prakticky to není proveditelné. A vlastně jsem si to uvědomoval, už když jsem do toho davu vešel.
Taky myslím není reálné vypátrat a postihnout ty, kteří vylomili okna a dveře ambasády a vlezli dovnitř, vyházeli papíry na ulici a uvnitř to zapálili. Skutečně alespoň dvacet minut, když před ambasádou řádil několikasetčlenný dav extremistů, nebylo v okolí několika set metrů vidět ani jednoho srbského policistu, to bylo hodně podivné.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:26Autor: Martin T:

Otázka: Dobrý den,myslíte že tyto události mohoj přejít v takový konflikt jaký byl v 90,letech v bývalé jugoslávii?děkuji

Ondřej Besperát: Myslím si, že samy o sobě uvnitř Srbska asi ne. Vycházím třeba z toho, že velitel českého kontingentu Jiří David nám vyprávěl o tom, jak vojáci KFOR dobře spolupracují se srbskou armádou na výměně informací a podobně. Vojáků KFOR a dalších bezpečnostních sil (policistů UN) je v Kosovu dnes skutečně hodně, aby udrželi bezpečnost toho území, myslím si. Ale asi si umím představit, že pokud by se například ruská armáda rozhodla do situace vstoupit na podporu Srbska, může to opět přejít ve válku. Ale nejsem odborník na současnou geopolitiku, abych dokázal říct, zda doba těchto válek je už pryč nebo ne.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:33Autor: Rony

Otázka: Jste profík. Proč při tak vyhrocených situacích fotíte s bleskem? To musí pobouřit každého a pak se nedá divit tomu, že se na vás vrhli.

Ondřej Besperát: Když jsem do davu před ambasádou vlezl, ještě nešlehaly z oken plameny a na ulici byla hodně tma, bez blesku bych v tu chvíli nic nevyfotil. Ano, bylo by moudřejší déle čekat, co z toho bude, šel jsem do situace, která pro mne byla nová - ti kluci nebyli zrovna rozzuření fanoušci Hanspaulské ligy - asi příliš horlivě. Ale myslím si, že bych dostal do těla i tak - dav později napadl třeba i reportéra Radiožurnálu Martina Ježka, který jen natáčel atmosféru mnohem nenápadněji rozhlasovým mikrofonem. Druhý den jsem taky na místě před ambasádou našel trosky televizní kamery. A taky dvě baterky ze svého blesku :)
Profesionálně tu situaci vyfotografoval fotograf agentury AP, který pokud vím fotil ze skrytu, z pronajaté dodávky se srbskou poznávací značkou, zaparkované na druhé straně ulice před ambásádou. Příště už taky budu poučenější.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:39Autor: Pepa

Otázka: Dobrý den, onehdy jste přinesli fotografie krásného sbrského monastýru, za což děkuji. Mohli byste přinést fotografie některého ze zhruba 150 zničených pravoslavných kostelů albánskou lůzou v roce 1999 nebo při "druhé kříšťálové noci" v roce 2004 (např. Děvičský monastýr)?

Ondřej Besperát: Děkuji, jsem rád, že jste si i takovéto fotky všiml.
S focením je to někdy obtížnější. Většinu významných pravoslavných památek, které leží na území obývaném albánci střeží dnes ve dne v noci KFOR. Například někdejší klášter Svatého Archanděla jen několik kilometrů východně od Prizrenu je dokonce přeměněn na základnu německých vojáků KFOR. Chtěl jsem to vyfotit, ale nebylo mi to velitelem dovoleno. V těchto dnech se KFOR obává dalších možných útoků na tato pro Srby posvátná místa.
Ale viděl jsem taky u ředitele školy v srbské vesnici Štrpce obrazovou publikaci dokumentující všechny zničené srbské památky z tech období, která zmiňujete. Možná by se dala někde na internetu sehnat.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:44Autor: Ivo

Otázka: Díky za fantastický texty i fotky z Kosova. kolik snímků za den vyfotíte?

Ondřej Besperát: Moc děkuju za pochvalu, vážím si jí. Snažili jsme se ukázat vám Kosovo i jiné než jak ho budou v těchto dnech představovat zpravodajské agentury, podle vaší reakce soudím, že se nám to možná podařilo. Ještě máme nějaké věci připravené, ty by měly vyjít v nejbližších dnech.
Počet snímků za den je velmi různý - v neděli při oslavě nezávislosti v Prištině jich bylo snad dva tisíce (digitální fotoaparáty jsou na tohle mor), protože se mi před objektivem pořád dělo něco, co stálo za to fotit, a strašně rychle se to měnilo; když jsme pak jeli na okruh jižním Kosovem pod hory a do Prizrenu, bylo těch snímků asi tři nebo čtyři sta - to už na každý záběr člověk nevyplýtvá deset a více snímků jako při focení živého děje.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:51Autor: Pepa

Otázka: Dobrý den, mohli byste udělat rozhovor s některým s Kosovských představitelů? Rád bych se dozvěděl, který z nich kšeftuje s opiem, který s bílým masem a který se zbraněmi. Jezdí v Kosovu dost českých kradených aut nebo tam místní mafie = politici jezdí kradenými německými a francouzskými auty?

Ondřej Besperát: Měli jsme předjednaný rozhovor s prezidentem Kosova, ale v zápalu událostí po vyhlášení nezávislosti se nakonec neuskutečnil. Taky nevím, jestli by nám odpověděl na otázky, které kladete, způsobem, který by vás (a také nás) uspokojil.
Jestli jsou auta, která po Kosovu jezdí, kradená, to nedokážu na první pohled poznat. Je pravda, že většina aut na silnicích jsou ojetiny. Často dost staré, odhadem i patnáct a více let, podle modelů. Domnívám se, že to mnohdy můžou být třeba i auta, která si někdo jako tří až pětileté ojetiny dovezl z Německa nebo Švýcarska třeba do Čech, kde jezdily další tři čtyři roky a pak je někdo koupil a odvezl dál na východ.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:56Autor: Pepa

Otázka: Ještě bych se chtěl zeptat, jestli jsou domy v Kosovu a Metochii, ze kterých bylo po roce 1998 vyhnáno nealbánské obyvatelstvo, již osídleny Albánci nebo zda chátrají či jsou srovnány ze zemí?

Ondřej Besperát: V Kosovu je stále vidět řada opuštěných, zpustlých či vyrabovaných domů. Nejvíce jsem si jich všímal v severní části Kosova a pak v samotné srbské části Kosovské Mitrovice.
Ještě více jsou ale v krajině nápadné desítky nedostavěných novostaveb, často několikapodlažních, postavených mnohdy uprostřed zoraného pole. Většinou je to jen hrubá neomítnutá stavba, někdy má osazená okna. Odkud se na tuhle všechnu výstavbu vzaly v Kosovu peníze, to nevím - jestli je to za peníze Kosovarů pracujících v zahraničí nebo z mezinárodní pomoci nebo z organizovaného zločinu opravdu nedokážu říct.

Odpovězeno: 24. 02. | 17:59Autor: Pepa

Otázka: Byli jste již navštívit "evropské Guantanámo" - vojenskou základnu USA Camp Bondsteel?

Ondřej Besperát: Ne, tam jsem nebyl. Myslíte, že by se mi podařilo dostat se dovnitř a pak zase ven?

Odpovězeno: 24. 02. | 18:02Autor: eron

Otázka: Dobrý den, vždycky, když vidím vaši reportáž, tak je ze zahraničí. Cestujete hlavně po Evropě nebo i po jiných světadílech? Ve které zemi jste nejčastěji?

Ondřej Besperát: Je to zdání, že se pohybuji jen v zahraničí. To může málokterý český fotograf. Většinu své práce dělám v Čechách a na Moravě. Málokdy je asi tak zajímavá, aby vás upoutala. Na druhou stranu to je dobře, že u nás nehoří ambasády a nerabují se McDonaldy. I když si o rychlém občerstvení taky myslím svoje.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:05Autor: Japan

Otázka: S jakým fotovybavením fotíte reportáže?

S pozdravem Japan
[email protected]

Ondřej Besperát: Fotím s tím, co mi v redakci dají do ruky. Takže 1x Canon EOS 20D, 1x zoom 18-35/f 2.8 a 1x zoom 70-200/f 2.8, blesk Speedlite 550 EX. Toť vše.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:11Autor: Čtenář srbských novin

Otázka: Pánové,domníváte se,že o dění v Srbsku informujete českou veřejnost objektivně?Podle srbských novin /Blic,Kurir.../se demonstrace v Bělehradu zúčastnilo na 500000 Srbů.A není Vám,pane Besperáte,hanba,v nouzi se v Srbsku vydávat za Slováka?Co kdybyste se po pravdě přiznal,že jste vlastně Američan...

Ondřej Besperát: Na demonstraci bylo lidí zatraceně hodně, to vím. A byli z celé země, stovky autobusů, to vím taky. Jestli to bylo půl miliónu, to nevím, myslím, že srbské noviny měly trochu tendenci počet účastníků nadsadit, stejně jako jen poměrně neochotně informovaly o nočním rabování v ulicích Bělehradu. Pokud vím, můj kolega Zdeněk Mihalco při uvádění počtu demonstrantů vycházel z údajů, které zveřejnily agentura Reuters a server BBC. My jsme se na místě jen těžko mohli dobrat přesnějších údajů.
Nebyla mi hanba vydávat se za Slováka, i když je to otázka, která má praktickou a idealistickou rovinu odpovědi, myslím. Potřeboval jsem jim vysvětlit, že jsem Slovan. Nejsem Američan, jsem Evropan. Vy ne?

Odpovězeno: 24. 02. | 18:15Autor: Kraken

Otázka: Myslím, že jste tam jeli proto, abyste vytvořili zdání jakési svobody informací, svým způsobem zlegalizovali před veřejností to, co se tam stalo. Nemáte z toho špatné svědomí, nemáte "lechtání v žaludku"?

Ondřej Besperát: Nezlobte se, vaší otázce dobře nerozumím. Ptáte se na naši přítomnost na demonstraci v Bělehradu nebo na to, že jsme z Kosova sledovali vyhlášení nezávislosti? A před jakou veřejností jsme měli co legalizovat? Před českou nebo srbskou? Lechtání v žaludku mám, když si vzpomenu na mnohé momenty naší cesty. Jak říkají kamarádi, zážitky nemusí být příjemné, hlavně že jsou hluboké. Špatné svědomí nemám.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:20Autor: Lukáš P.

Otázka: Jak to tam vlastně vypadá od těch 90 let?
Fandíte Srbsku nebo Kosovu?

Ondřej Besperát: Fandím tomu, aby byl v Srbsku, Kosovu i jinde na Balkane klid. Je to krasna oblast, s bajecnou prirodou a velkou historii a ja bych tam chtel jezdit na dovolenou. Se zenou, s detmi, na kole i pesky se toulat mezi lidmi i krajem a nepremyslet, jestli clovek muze na tuhle nebo tamtu louku, jestli na ni nahodou nemuzou byt jeste nejake miny. Nebo jestli se do vas nekdo na ulici pusti jenom proto, ze mate takovou nebo onakou SPZ na aute.
V Kosovu je na prvni pohled zrejme, ze je to chuda zeme, ale zaroven je tam videt velky, snad az prekotny rozvoj. Z jakych zdroju ten rozvoj je umoznen, to mi jasne neni, to jsem psal uz vyse.
Nachystam behem tohoto tydne jeste jednu fotoreportaz, kde bude tohle tema lepe ilustrovane, uvidite.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:30Autor: JiGSSaW

Otázka: Dobrý den,
Jaký máte názor na vyhlášení nezávislosti v kosovu? Z mého pohledu se USA, EU a další organizace jen vměšují do vnitřních záležitostí suveréních států.Hněv srbů byl naprosto oprávněný (nemyslím proti vám)a my jako slovani bysme měli stát s nimi a ne čekat až si tu bude EU a USA diktovat.

Ondřej Besperát: Myslím, že na velmi podobnou otázku jsem odpovídal asi jako na druhou nebo třetí v tomto online. Zkoušeli jsme si s kolegou představit podobnou situaci v našem prostoru a bylo to těžké. Hněv Srbů tedy snad chápu. Jako nevěřícímu člověku se mi nedaří pochopit jejich náboženský fanatismus, tak jak jsem mu byl svědkem - na čtvrteční demonstraci i později v noci. Nemyslím, že slovanská sounáležitost může fungovat. Mám větší důvěru v mezinárodní organizace.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:39Autor: Carcharias

Otázka: Myslíte si, že má Kosovo reálnou šanci na samostatnou politickou existenci? Neboť Evropa bude muset změnit přístup kosovských Albánců k ekonomice. Zatím je jejich ekonomika založena na zahraniční pomoci a na zločinu a nikoliv na využívání vlastních zdrojů.

Ondřej Besperát: Jak už jsem psal, přinejmenším v centrální části Kosova je vidět velký ekonomický rozvoj, všude se staví. Tedy je to vidět, pokud se zvedne smog z jediné kosovské elektrárny na uhlí, jejíž komíny chrlí k obloze nonstop oblaka neuvěřitelně tmavého dýmu.
Jaký je přístup kosovských Albánců k práci jsme tentokrát nijak pečlivě nezkoumali. Taky proto, že Kosovo vyhlásilo kvůli nezávislosti třídenní státní svátek. Ale při zběžném pohledu se mi zdálo, že lidi jsou ochotnější pracovat než třeba Turci nebo snad i Řekové. Ale tyto generalizace vždycky kulhají, to víte sám.
Kosovo jako země není zase tak malé jak se může na první pohled zdát a není to zdaleka jen Priština a chudé vesnice na venkově. Myslím, že má okolo dvou miliónů obyvatel. Takže se mi zdá, že ekonomicky by tento stát samostatný být mohl.

Odpovězeno: 24. 02. | 18:45Autor: Xaver

Otázka: Jste asi jednim z tech, kteri si mysli, ze demonstrace je kvuli vasim fotografiim. Chybi vam profesionalni pokora. Pres veskere kecy o nezaujatosti je zrejme, na ci strane stojite. Asi ani tato prihoda vam nebyla duvodek k zamysleni nad zpusobem vasi prace, ze?

Ondřej Besperát: Často jsou demonstrace organizovány jen pro média. V Česku někdy téměř výhradně, to znám velmi dobře. Ale tady tomu tak určitě nebylo. I když lidé, kteří přišli v Bělehradě před parlament, chtěli myslím především sdělit svůj postoj k vyhlášené nezávislosti Kosova a říct jej světu. A jak jinak něž přes média to mohou dokázat? Na čí straně stojím víte zřejmě lépe než já.

Děkuji vám všem za otázky, přeji vám mírumilovný nedělní večer.
Ondřej Besperát, fotoreportér Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy