Autoritář Nazarbajev dál povede Kazachstán. Vyhrál rekordně

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 12:19
Nursultan Nazarbajev bude prezidentem popáté. Úřad obhájil díky bezkonkurenčnímu zisku 97,7 procenta hlasů, vyplývá z odhadů voleb.
Nursultan Nazarbajev
Nursultan Nazarbajev | Foto: Wikimedia Commons

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev obhájil v nedělních volbách znovu svůj úřad a zvolen prezidentem byl už popáté.

Podle pondělních údajů ústřední volební komise získal rekordních 97,7 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters.

Autoritářský prezident vládne této středoasijské republice nepřetržitě už od konce roku 1991.

OBSE hlasování zpochybňuje...

Volební účast dosáhla podle nedělních údajů 95,1 procenta. Podobný výsledek se očekával, v předchozích volbách v dubnu 2011 získal Nazarbajev zhruba 96 procent hlasů.

Kazašské prezidentské volby mezinárodní pozorovatelé nikdy neuznali jako svobodné a spravedlivé.

Kritická byla i pondělní zpráva pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kazašští voliči měli podle ní jen omezenou možnost výběru kandidátů, protože skutečná opozice v Kazachstánu neexistuje a svoboda projevu je omezena.

"Zvolený prezident a jeho politická strana ovládají kazašskou politiku a důvěryhodná opozice v zemi není," uvedla v prohlášení Cornelia Jonkerová, která vedla misi evropských pozorovatelů. "Voliči neměli skutečnou možnost výběru kandidátů a svoboda projevu byla vystavena významným omezením, stejně jako působení novinářů," uvedla šéfka mise OBSE.

... Moskva chválí

Početné týmy pozorovatelů vyslaly do Kazachstánu i organizace působící v postsovětských zemích, zejména Moskvou ovládaná organizace Společenství nezávislých států. Jejich členové shodně konstatovali, že volby byly demokratické a proběhly řádně podle kazašských zákonů.

Opozice do volebního souboje nevyslala žádného svého kandidáta. O zbytek hlasů se podělili dva další uchazeči o prezidentský post. Komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský předák Abilgazi Kusainov ale byli považováni za stoupence čtyřiasedmdesátiletého Nazarbajeva.

Do klání o post budoucí hlavy státu se původně přihlásilo sedmadvacet zájemců, většina z nich ale souboj s Nazarbajevem buď sama vzdala, nebo neprošla tvrdými úředními testy. Hlavním z nich byla zkouška z kazaštiny jako státního jazyka, jehož znalost není v mnohonárodním státě samozřejmostí.

Nazarbajev se podle pozorovatelů drží u moci nedemokratickými zákony, potíráním opozice a miliardovými zisky z prodeje těžebních práv. Mnozí západní investoři však považují jeho znovuzvolení za záruku budoucí stability, která se opírá i o pečlivě udržovaný náboženský smír a výrazný růst životní úrovně řadových Kazachů. Kazachstán má dobré vztahy se sousedními velmocemi Ruskem a Čínou, ale také se Spojenými státy a s Evropskou unií.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy