Atény - Evropské unii nebrání nic v tom, aby v neděli schválila v pořadí pátou dvanáctimiliardovou tranši z úvěru v hodnotě 110 miliard eur, který společně s Mezinárodním měnovým fondem poskytla loni Řecku.
Parlament v Aténách odsouhlasil ve čtvrtek až nečekaně hladce všechny části úsporného balíčku, který má státním financím ulehčit o dalších 28 miliard eur a přivést do nich navíc padesát miliard z privatizace státních podílů v řeckých firmách.
Ačkoliv někteří poslanci vládního Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) s některými položkami balíčku, zejména se zvýšením daně na topný olej a s posunutím hranice nezdanitelného příjmu směrem dolů, nesouhlasili, kabinet premiéra Jorgose Papandrea podpořila opoziční Nová demokracie.
Již ve středu se Papandreovi podařilo získat celkem 155 poslanců, kteří - byť řada z nich proti své vůli - vyslovili souhlas s celkovou výší vládních úspor.
Očekává se, že proti uvolnění dvanáctimiliardové tranše nebude příští úterý ani Mezinárodní měnový fond a že EU a MMF následně Řecku poskytnou také další přibližně stodvacetimiliardový úvěr na léta 2012-2014.
Odbory hrozí vypnutím proudu
"Řecko učinilo druhý rozhodný krok na cestě k ekonomické obnově," citovala agentura Reuters předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa. "Jednalo se o projev národní odpovědnosti učiněný za velmi obtížných okolností."
Barroso tím narážel na divoké protesty řecké veřejnosti, která pro vládní balíček úspor nemá nejmenšího pochopení.
Pro průměrnou řeckou rodinu tento balíček znamená, že přijde o téměř desetinu svého ročního příjmu, zatímco nejbohatších Řeků se vládní škrty takřka nedotknou.
V souvislosti s plánovanou privatizací státní elektrárenské společnosti DEH se očekává mohutný odpor odborů, které vyhrožují, že zastaví dodávky proudu do velkých měst.
Navzdory úsporným opatřením přijatým řeckou vládou vloni se nepodařilo nastartovat hospodářský růst a zadlužení země dále vzrostlo. Nyní se pohybuje na hranici 150 procent hrubého domácího produktu.
Pokud by řecký parlament nový úsporný balíček neschválil, hrozil v zemi bankrot státních financí. Příští měsíc totiž vyprší splatnost části státních dluhopisů a Řecko si nutně potřebuje znovu půjčit nejméně pět miliard eur.