Řecko schválilo rozpočet. Vláda chce škrty a vyšší daně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 12. 2010 7:49
Schválený rozpočet má přinést úspory ve výši 14 miliard eur
Foto: Reuters

Atény - Řecký parlament v noci schválil úsporný rozpočet na příští rok. Cílem je snížit zadlužení země, která se ocitla na pokraji bankrotu.

Řecko už v květnu slíbilo drastické snižování deficitu veřejných rozpočtů výměnou za úvěrovou pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Schválený rozpočet pro rok 2011 předpokládá deficit ve výši 7,4 procenta HDP. Letos rozpočtový schodek činil zhruba 9,4 procenta HDP a loni dokonce 15,4 procenta HDP.

Řecká vláda již oznámila, že začne škrtat ve výdajích i a zvýší se rovněž daně.

"Pro úspěch uděláme cokoli," řekl poslancům řecký premiér George Papandreu z Panhelénského socialistického hnutí (Pasok) před začátkem hlasování o rozpočtu. "Změníme tuto zemi," prohlásil šéf vlády, která má v třísetčlenném zákonodárném sboru většinu 156 poslanců.

Schválený rozpočet má přinést úspory ve výši 14 miliard eur (354 miliard korun), aby Řecko mohlo splnit podmínky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu k poskytnutí finanční pomoci v celkové výši 110 miliard eur. Letos Řecko dosáhlo úspor ve výši 9,1 miliardy.

Schvalování úsporného rozpočtu provázely demonstrance. Proti snižování mezd ve veřejném sektoru a propouštění protestovaly asi tři tisícovky lidí.

Tyto a další kroky vlády mají postupně zažehnat dluhovou krizi, která trápí i další země eurozóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy