Řecko hledá premiéra, krizí ho zřejmě provede Papadimos

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 11. 2011 15:07
Bývalý viceprezident Evropské centrální banky se zamlouvá Unii i MMF
Lukas Papadimos (vlevo) na konferenci ECB v roce 2007 ve Frankfurtu.
Lukas Papadimos (vlevo) na konferenci ECB v roce 2007 ve Frankfurtu. | Foto: Evropská centrální banka

Atény - Řečtí politici usilovně hledají nového předsedu vlády. A zdá se, že Jorgose Papandreua ve funkci nejspíš vystřídá někdejší viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos.

Shodují se na tom řecká média, která dodávají, že Papadimos se zamlouvá jak Evropské unii, tak Mezinárodnímu měnovému fondu. Právě na nich je teď předlužené Řecko naprosto závislé.

O současném postavení země svědčí mimo jiné to, že Papandreu po telefonu projednával další postup řešení řecké politické krize s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Přislíbil jí, že hlavním úkolem nové vlády národní jednoty bude naplnit dohodu o řeckém dluhu, na níž se v říjnu shodli účastníci summitu Evropské unie.

Evropské špičky na něm stanovily podmínky další pomoci helénské republice. Řecko podle nich dostane nové půjčky a na oplátku se zaváže k tvrdým úsporným opatřením. Věřitelé mu navíc odpustí podstatnou část dluhů.

O tom, kdo nakonec přechodný kabinet postaví, Papandreu stále vyjednává se šéfem opozice Antonisem Samarasem. Po víkendu je jasné, že Papandreu nové vládě národní jednoty, do níž se zapojí i opozice, předsedat nebude.

Oba politici, kteří spolu při studiích v Bostonu v 70. letech bydleli na jednom pokoji, ale dnes jsou z nich političtí nepřátelé na život a na smrt, by se jménem nového premiéra měli ještě v pondělí večer znovu zamířit za prezidentem republiky.

Pokud by podle agentury Reuters vše šlo podle plánu, nová vláda by asi do týdne mohla požádat parlament o důvěru.

 

Právě se děje

Další zprávy