Pytláci v Zimbabwe otrávili kyanidem desítky slonů, včetně mláďat

ČTK ČTK
27. 10. 2015 13:36
Strážci zimbabwského národního parku našli v pondělí těla 22 slonů, kteří se pravděpodobně otrávili kyanidem. Mezi mrtvými zvířaty byla i mláďata. Na místě zajistili 35 klů. Jed, který je napuštěný v návnadě, často pozřou i jiná zvířata. Stejnou smrtí zahynulo za poslední čtyři týdny už přes 60 tlustokožců. Během celého loňského roku otravě kyanidem podlehlo v Zimbabwe přes 300 slonů, většina v okolí vodních zdrojů. Podle agentury AFP zabijí pytláci v Africe kvůli obchodu se slonovinou až 40 tisíc slonů každý rok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Harare - Otrava kyanidem je s největší pravděpodobností příčinou úmrtí 22 slonů, jejichž těla v pondělí večer nalezli strážci zimbabwského národního parku Hwange. S odvoláním na správu rezervace o tom informovala agentura AFP.

Jen za poslední měsíc tak pytláciv této jihoafrické zemi otrávili už přinejmenším 62 majestátních tlustokožců.

Strážci našli těla slonů v západní části rezervace Hwange. Zajistit se jim na místě podařilo 35 klů, uvedla mluvčí parku Caroline Washayová. Pytláci si tak podle všeho odnesli pouze tři kly. Mezi mrtvými slony jsou i mláďata, kterým dlouhé zuby žádané na černém trhu ještě nenarostly.

"Počet úmrtí slonů na otravu kyanidem je alarmující," uvedla zástupkyně parku. Jed nastražený pytláky navíc prý často pozřou i jiná zvířata. "Nadále tlačíme na úřady, aby udělovaly lidem za držení kyanidu pokuty v takové výši, které by je odradily," dodala Washayová.

Kromě zpřísnění postihů by chtěl park proti trávení slonů bojovat rovněž speciálně vycvičenými psy z Jihoafrické republiky a nasazením bezpilotních letounů.

Před méně než dvěma týdny otrávili pytláci nedaleko hranic parku Hwange 26 slonů. Jed byl údajně napuštěný v pohozených pomerančích. Stejnou smrtí zahynulo za poslední čtyři týdny už přes 60 tlustokožců. Během celého loňského roku otravě kyanidem podlehlo v Zimbabwe přes 300 slonů, většina v okolí vodních zdrojů.

Už v pondělí zimbabwské úřady oznámily, že o víkendu na mezinárodním letišti v Harare zadržely zásilku 173 kilogramů slonoviny v hodnotě asi 43 250 dolarů (zhruba milion Kč). Pašeráci kly chtěli dostat do Singapuru. Tři z nich policie už zadržela.

AFP uvedla, že kvůli obchodu se slonovinou zabijí pytláci ročně v Africe 30 000 až 40 000 slonů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy