Putin zakládá konkurenci EU: Euroasijskou unii

ČTK ČTK
4. 10. 2011 10:51
Svaz bývalých sovětských republik se 165 miliony obyvatel bude mít jednotné zákony
Vladimir Putin chce vybudovat konkurenci EU: Euroasijský svaz.
Vladimir Putin chce vybudovat konkurenci EU: Euroasijský svaz. | Foto: Reuters

Moskva - Vytvoření "Eurasijské unie" jako mocné protiváhy Evropské unie a dalších nadnárodních integračních seskupení navrhl bývalým sovětským republikám ruský premiér Vladimir Putin.

Jeho článek v dnešním listě Izvestija naznačuje budoucí směr ruské zahraniční politiky po roce 2012, kdy bude Putin pro příštích šest let s největší pravděpodobností zvolen ruským prezidentem.

Svou představu silné regionální organizace Putin opírá o takzvaný Jednotný hospodářský prostor (JEP), který od ledna příštího roku na bázi dosavadní celní unie spojí Rusko s Běloruskem a Kazachstánem.

Rozlehlá oblast se 165 miliony lidí bude mít jednotný systém zákonů, odstraní překážky v pohybu pracovních sil, kapitálu a služeb.

"Tam se ale nezastavíme, klademe si ambiciózní cíl dosáhnout další, ještě vyšší úrovně integrace - vybudovat Eurasijský svaz," napsal premiér s tím, že k dosavadním třem členům JEP se v budoucnu připojí i Kyrgyzstán a Tádžikistán.

"Evropané potřebovali 40 let, než se od Evropského společenství uhlí a oceli dostali k plnohodnotné Evropské unii. Budování celní unie a JEP jde daleko rychleji, protože čerpá ze zkušeností EU a dalších regionálních sdružení," napsal Putin.

Nechceme oživit SSSR

Celní unie spojující Rusko s Běloruskem a Kazachstánem, v níž Putin spatřuje integrační "most" mezi EU a rychle se rozvíjejícím asijsko-tichomořským regionem, zůstala poměrně omezeným projektem, protože mnohé státy bývalého SSSR se k ní odmítají připojit.

Nový nadnárodní celek, v němž se mají spojit republiky bývalého Sovětského svazu, si bere za vzor Evropskou unii.
Nový nadnárodní celek, v němž se mají spojit republiky bývalého Sovětského svazu, si bere za vzor Evropskou unii. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Pobaltí je plně zapojeno do fungujících evropských institucí, Ukrajina se integraci s Ruskem vzpírá v obavě, že by narušila budování silných vazeb s Evropou.

Putin ale důvody k takovým obavám nevidí.

"Nechceme se vůči nikomu vymezovat či se proti někomu stavět. Eurasijský svaz bude vznikat na univerzálních integračních zásadách jako nedělitelná část Velké Evropy sjednocené na principech svobody, demokracie a tržních zákonů," zdůraznil ruský premiér.

"Nejde o oživení bývalého SSSR, bylo by naivní restaurovat nebo kopírovat to, co je minulostí," napsal předseda ruské vlády. "Navrhujeme model mohutného nadnárodního sdružení, které by se mohlo stát jedním z pólů dnešního světa a účinnou 'sponou' mezi EU a asijsko-tichomořským regionem," konstatoval.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy