Během čtvrt roku uhynulo v Brazílii 500 milionů včel. Chovatelé ukazují na pesticidy

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 8. 2019 13:41
Poslední tři měsíce dělali brazilští včelaři jinou práci, než jaké by roční doba odpovídala. Místo starání se o své úly se museli ve velkém zbavovat uhynulých včel, během čtvrt roku šlo o celkem 500 milionů. Podobné zprávy hlásí včelaři po celém světě, výjimkou není ani Česko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Většina brazilských včel, které v posledních třech měsících uhynuly, obývala oblast na jihu země. Krajina je tu využívaná pro zemědělství a roste zde mnoho vinic, farmáři proto často používají chemické pesticidy.

Právě ty ale experti nyní zmiňují jako nejpravděpodobnější důvod náhlého úhynu tolika včel. Jmenují především neonikotinoidy a fipronil, které jsou například v Evropské unii zakázány kvůli špatnému vlivu na populace včel. Pravidla v Brazílii jsou však odlišná a místní vláda rozdává nová a nová povolení k užívání dalších chemikálií.

Jen od ledna letošního roku, kdy funkci prezidenta začal vykonávat Jair Bolsonaro, vláda povolila 290 pesticidů. Za posledních třicet let vzrostlo užívání těchto chemických látek v brazilském zemědělství o 770 procent, uvádí americká agentura Bloomberg.

Pesticidy přitom podle Evropské komise ovlivňují nervový systém hmyzu a vedou k jeho paralýze a úhynu. "Ve chvíli, kdy zdravé včely začnou vyklízet z úlu ty umírající, nakazí se," vysvětluje Aldo Machado z brazilské včelařské organizace důvod, proč v jeho zemi uhynulo najednou takové množství hmyzu. "Začnou vymírat ve velkém," dodává Machado a uvádí i vlastní případ, kdy on sám našel 48 hodin od prvních příznaků nemoci uhynulé desítky tisíc svých včel. 

Agentura Bloomberg také popisuje případy, kdy se vlivem užívání pesticidů zhoršil zdravotní stav i brazilských zemědělců. Jen v loňském roce se jich otrávilo více než patnáct tisíc. Lékaři museli často zničit i jejich oblečení, protože bylo napuštěné nebezpečnými látkami, z nichž bylo nevolno i zdravotníkům. Někteří zemědělci mají trvalé zdravotní následky.

Brazílie ale není jediná, velký úbytek včel letos hlásili i velcí producenti medu Rusko a Francie. Dále také Spojené státy, Mexiko nebo Turecko. Z Česka se ozývají včelaři například z Ostravska nebo jižních Čech.

Za úhyn jejich včel mohou kromě pesticidů, které jsou v některých zemích regulovány přísněji než v Brazílii, i klimatické změny a lidská činnost. Oba tyto faktory zmenšují pestrost jídelníčku včel. Dalším problémem je parazit kleštík včelí, který hmyz oslabuje, informuje britská stanice BBC.

A v dlouhodobějším časovém horizontu hlásí výrazný úbytek včel i další státy. Podle letošní zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zaznamenalo Německo během posledních 27 let až 76procentní pokles jejich populace. V Nizozemsku jich za posledních sto let ubylo až 84 procent. Evropská unie proto v následujících třech letech poskytne 120 milionů eur (v přepočtu tři miliardy korun) na podporu evropského včelařství, píše BBC.

Vědci předpokládají, že tento trend bude mít nepříznivý vliv na pěstování potravin a podobu našeho jídelníčku. Podle stejné zprávy WWF je až 75 procent nejžádanějších plodin závislých na opylování včelami nebo jiným létajícím hmyzem.

Mezi ohrožené plodiny, které rostou v českém prostředí, patří okurky, jablka, meruňky, třešně, švestky nebo jahody, vyjmenovává server World Atlas.

Video: Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel

Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel | Video: Penny
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy