Polka zachraňuje včely před vymíráním. Pomáhá jí k tomu unikátní papír

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 12. 2018 17:27
Malgorzata Lasocká ve své malé manufaktuře v polském městečku Kobylka nedaleko od Varšavy vyrábí speciální recyklovaný papír, který zachraňuje včely a motýly před vymíráním. Tento hmyz je v posledních letech v ohrožení, a to hlavně kvůli globálnímu oteplování, používání pesticidů, ale i rozrůstajícím se městům.
Ruční papír zachraňuje včely | Video: Reuters

Problém, který má dopady na úrodu a potažmo i potraviny pro lidi, se snaží řešit polská iniciativa Bee Saving Paper. Společně s Malgorzatou Lasockou přišla letos na trh s unikátním recyklovaným papírem určeným pro včely.

Biologicky rozložitelný výrobek se skládá ze semínek medonosné rostliny - svazenky vratičolisté - a glukózy, která dokáže tomuto hmyzu předat velké množství energie. I proto tvůrci projektu v nadsázce hovoří o energetickém nápoji pro včely. Glukóza včely naláká, ale současně neudělá papír lepkavým - hmyz tedy může bez problémů zase odletět.

"Papíry můžeme položit na zem, na trávu, kamkoliv jinam na zahradu nebo na úplně jiné místo. Můžeme si být jisti, že po šesti týdnech z nich začne kvést svazenka vratičolistá, která bude vyživovat v blízkosti poletující včely," řekla agentuře Reuters Lasocká. Ve své dílně s názvem Manufaktura Papieru Czerpanego dokáže vyrobit i dvouvrstvý papír, který funguje na podobném principu.

Vynález pomáhá hned dvakrát. Včely totiž současně odnesou semínka ze svazenky vratičolisté, která jsou rozsypána po celé ploše papíru. Hmyz je rozptýlí, a časem z nich tak vyrostou další medonosné rostliny, tolik potřebné pro včelstva. Navíc když přibude těchto bylin, včely nebudou muset létat za potravou takovou vzdálenost a vysilovat se.

Papír je pokrytý ředitelnou UV barvou, kterou Lasocká nanáší většinou v podobě kruhů. Včely je vidí jako louku plnou pylu a nektaru - tedy ideální lákadlo. 

Devítiměsíční experiment 

S nápadem na výrobek, který bude pomáhat včelám i motýlům, si Polka s vášní pro přírodu pohrávala už od minulého roku. Jak ale sama říká, zpočátku šlo o jeden velký experiment, navíc časově náročný. Teprve po devíti měsících bylo jasné, jak bude papír vznikat.

Produkt už úspěšně vyzkoušel například polský včelař Lukasz Kaczorowski, který v minulosti přišel o více než 95 procent svých úlů.

"Víme, že náš výrobek nevyřeší celosvětový problém, kterým je klesající populace včel. Doufáme ale, že si díky tomu lidé aspoň uvědomí, jak moc jsou pro ně včely důležité," tvrdí Anna Gadecká a Tomasz Bujok z projektu City Bees, který spolu s Lasockou stojí za iniciativou Bee Saving Paper. Iniciativa City Bees se zrodila v roce 2014 a zaměřuje se hlavně na podporu chovu včel ve městech.

Na výrobku se podílí také polská pobočka reklamní agentury Saatchi & Saatchi. Všichni, kteří za "včelím papírem" stojí, by ho jednou rádi dostali do velkých firem, aby rozšířili úsilí o záchranu včelstev.

Poptávka od zahraničních firem

Z papíru se může vyrobit také řada různých předmětů, třeba taška, piknikový talíř nebo parkovací lístek pro auta, uvádí City Bees na svých webových stránkách. Pro životní prostředí je výroba takového papíru výrazně šetrnější než použití plastu. 

Lasocká tvrdí, že se jí už hrnou nabídky od francouzských, belgických nebo dánských firem, které by papír rády použily třeba na výrobu vizitek, visaček na oblečení nebo balení polévek.

Podle Organizace spojených národů (OSN) čelí řada druhů včel vyhynutí především kvůli pesticidům a klimatickým změnám. Vymírání blanokřídlého hmyzu ohrožuje úrodu, a tím pádem i potravu pro lidstvo.

Podle studie z letošního dubna, na které se podílela mimo jiné OSN, Univerzita ve východní Anglii a Cambridgeská univerzita, jsou přibližně tři čtvrtiny veškeré úrody na světě závislé na opylení. Výzkum též uvádí, že se některé firmy potýkají s nedostatkem surovin a zmiňují i nižší kvalitu úrody kvůli  celosvětovému úbytku včel.

V Polsku je na pokraji vyhynutí 222 z 469 druhů včel. Země Evropské unie se v květnu shodly na zákazu tří takzvaných neonikotinoidních pesticidů, které jsou pro tento hmyz jedovaté. 

Video: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy například na základě nějaké epidemie vymřely. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy