Polka zachraňuje včely před vymíráním. Pomáhá jí k tomu unikátní papír

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 12. 2018 17:27
Malgorzata Lasocká ve své malé manufaktuře v polském městečku Kobylka nedaleko od Varšavy vyrábí speciální recyklovaný papír, který zachraňuje včely a motýly před vymíráním. Tento hmyz je v posledních letech v ohrožení, a to hlavně kvůli globálnímu oteplování, používání pesticidů, ale i rozrůstajícím se městům.
Ruční papír zachraňuje včely | Video: Reuters

Problém, který má dopady na úrodu a potažmo i potraviny pro lidi, se snaží řešit polská iniciativa Bee Saving Paper. Společně s Malgorzatou Lasockou přišla letos na trh s unikátním recyklovaným papírem určeným pro včely.

Biologicky rozložitelný výrobek se skládá ze semínek medonosné rostliny - svazenky vratičolisté - a glukózy, která dokáže tomuto hmyzu předat velké množství energie. I proto tvůrci projektu v nadsázce hovoří o energetickém nápoji pro včely. Glukóza včely naláká, ale současně neudělá papír lepkavým - hmyz tedy může bez problémů zase odletět.

"Papíry můžeme položit na zem, na trávu, kamkoliv jinam na zahradu nebo na úplně jiné místo. Můžeme si být jisti, že po šesti týdnech z nich začne kvést svazenka vratičolistá, která bude vyživovat v blízkosti poletující včely," řekla agentuře Reuters Lasocká. Ve své dílně s názvem Manufaktura Papieru Czerpanego dokáže vyrobit i dvouvrstvý papír, který funguje na podobném principu.

Vynález pomáhá hned dvakrát. Včely totiž současně odnesou semínka ze svazenky vratičolisté, která jsou rozsypána po celé ploše papíru. Hmyz je rozptýlí, a časem z nich tak vyrostou další medonosné rostliny, tolik potřebné pro včelstva. Navíc když přibude těchto bylin, včely nebudou muset létat za potravou takovou vzdálenost a vysilovat se.

Papír je pokrytý ředitelnou UV barvou, kterou Lasocká nanáší většinou v podobě kruhů. Včely je vidí jako louku plnou pylu a nektaru - tedy ideální lákadlo. 

Devítiměsíční experiment 

S nápadem na výrobek, který bude pomáhat včelám i motýlům, si Polka s vášní pro přírodu pohrávala už od minulého roku. Jak ale sama říká, zpočátku šlo o jeden velký experiment, navíc časově náročný. Teprve po devíti měsících bylo jasné, jak bude papír vznikat.

Produkt už úspěšně vyzkoušel například polský včelař Lukasz Kaczorowski, který v minulosti přišel o více než 95 procent svých úlů.

"Víme, že náš výrobek nevyřeší celosvětový problém, kterým je klesající populace včel. Doufáme ale, že si díky tomu lidé aspoň uvědomí, jak moc jsou pro ně včely důležité," tvrdí Anna Gadecká a Tomasz Bujok z projektu City Bees, který spolu s Lasockou stojí za iniciativou Bee Saving Paper. Iniciativa City Bees se zrodila v roce 2014 a zaměřuje se hlavně na podporu chovu včel ve městech.

Na výrobku se podílí také polská pobočka reklamní agentury Saatchi & Saatchi. Všichni, kteří za "včelím papírem" stojí, by ho jednou rádi dostali do velkých firem, aby rozšířili úsilí o záchranu včelstev.

Poptávka od zahraničních firem

Z papíru se může vyrobit také řada různých předmětů, třeba taška, piknikový talíř nebo parkovací lístek pro auta, uvádí City Bees na svých webových stránkách. Pro životní prostředí je výroba takového papíru výrazně šetrnější než použití plastu. 

Lasocká tvrdí, že se jí už hrnou nabídky od francouzských, belgických nebo dánských firem, které by papír rády použily třeba na výrobu vizitek, visaček na oblečení nebo balení polévek.

Podle Organizace spojených národů (OSN) čelí řada druhů včel vyhynutí především kvůli pesticidům a klimatickým změnám. Vymírání blanokřídlého hmyzu ohrožuje úrodu, a tím pádem i potravu pro lidstvo.

Podle studie z letošního dubna, na které se podílela mimo jiné OSN, Univerzita ve východní Anglii a Cambridgeská univerzita, jsou přibližně tři čtvrtiny veškeré úrody na světě závislé na opylení. Výzkum též uvádí, že se některé firmy potýkají s nedostatkem surovin a zmiňují i nižší kvalitu úrody kvůli  celosvětovému úbytku včel.

V Polsku je na pokraji vyhynutí 222 z 469 druhů včel. Země Evropské unie se v květnu shodly na zákazu tří takzvaných neonikotinoidních pesticidů, které jsou pro tento hmyz jedovaté. 

Video: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy například na základě nějaké epidemie vymřely. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy