Polka zachraňuje včely před vymíráním. Pomáhá jí k tomu unikátní papír

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 12. 2018 17:27
Malgorzata Lasocká ve své malé manufaktuře v polském městečku Kobylka nedaleko od Varšavy vyrábí speciální recyklovaný papír, který zachraňuje včely a motýly před vymíráním. Tento hmyz je v posledních letech v ohrožení, a to hlavně kvůli globálnímu oteplování, používání pesticidů, ale i rozrůstajícím se městům.
Ruční papír zachraňuje včely | Video: Reuters

Problém, který má dopady na úrodu a potažmo i potraviny pro lidi, se snaží řešit polská iniciativa Bee Saving Paper. Společně s Malgorzatou Lasockou přišla letos na trh s unikátním recyklovaným papírem určeným pro včely.

Biologicky rozložitelný výrobek se skládá ze semínek medonosné rostliny - svazenky vratičolisté - a glukózy, která dokáže tomuto hmyzu předat velké množství energie. I proto tvůrci projektu v nadsázce hovoří o energetickém nápoji pro včely. Glukóza včely naláká, ale současně neudělá papír lepkavým - hmyz tedy může bez problémů zase odletět.

"Papíry můžeme položit na zem, na trávu, kamkoliv jinam na zahradu nebo na úplně jiné místo. Můžeme si být jisti, že po šesti týdnech z nich začne kvést svazenka vratičolistá, která bude vyživovat v blízkosti poletující včely," řekla agentuře Reuters Lasocká. Ve své dílně s názvem Manufaktura Papieru Czerpanego dokáže vyrobit i dvouvrstvý papír, který funguje na podobném principu.

Vynález pomáhá hned dvakrát. Včely totiž současně odnesou semínka ze svazenky vratičolisté, která jsou rozsypána po celé ploše papíru. Hmyz je rozptýlí, a časem z nich tak vyrostou další medonosné rostliny, tolik potřebné pro včelstva. Navíc když přibude těchto bylin, včely nebudou muset létat za potravou takovou vzdálenost a vysilovat se.

Papír je pokrytý ředitelnou UV barvou, kterou Lasocká nanáší většinou v podobě kruhů. Včely je vidí jako louku plnou pylu a nektaru - tedy ideální lákadlo. 

Devítiměsíční experiment 

S nápadem na výrobek, který bude pomáhat včelám i motýlům, si Polka s vášní pro přírodu pohrávala už od minulého roku. Jak ale sama říká, zpočátku šlo o jeden velký experiment, navíc časově náročný. Teprve po devíti měsících bylo jasné, jak bude papír vznikat.

Produkt už úspěšně vyzkoušel například polský včelař Lukasz Kaczorowski, který v minulosti přišel o více než 95 procent svých úlů.

"Víme, že náš výrobek nevyřeší celosvětový problém, kterým je klesající populace včel. Doufáme ale, že si díky tomu lidé aspoň uvědomí, jak moc jsou pro ně včely důležité," tvrdí Anna Gadecká a Tomasz Bujok z projektu City Bees, který spolu s Lasockou stojí za iniciativou Bee Saving Paper. Iniciativa City Bees se zrodila v roce 2014 a zaměřuje se hlavně na podporu chovu včel ve městech.

Na výrobku se podílí také polská pobočka reklamní agentury Saatchi & Saatchi. Všichni, kteří za "včelím papírem" stojí, by ho jednou rádi dostali do velkých firem, aby rozšířili úsilí o záchranu včelstev.

Poptávka od zahraničních firem

Z papíru se může vyrobit také řada různých předmětů, třeba taška, piknikový talíř nebo parkovací lístek pro auta, uvádí City Bees na svých webových stránkách. Pro životní prostředí je výroba takového papíru výrazně šetrnější než použití plastu. 

Lasocká tvrdí, že se jí už hrnou nabídky od francouzských, belgických nebo dánských firem, které by papír rády použily třeba na výrobu vizitek, visaček na oblečení nebo balení polévek.

Podle Organizace spojených národů (OSN) čelí řada druhů včel vyhynutí především kvůli pesticidům a klimatickým změnám. Vymírání blanokřídlého hmyzu ohrožuje úrodu, a tím pádem i potravu pro lidstvo.

Podle studie z letošního dubna, na které se podílela mimo jiné OSN, Univerzita ve východní Anglii a Cambridgeská univerzita, jsou přibližně tři čtvrtiny veškeré úrody na světě závislé na opylení. Výzkum též uvádí, že se některé firmy potýkají s nedostatkem surovin a zmiňují i nižší kvalitu úrody kvůli  celosvětovému úbytku včel.

V Polsku je na pokraji vyhynutí 222 z 469 druhů včel. Země Evropské unie se v květnu shodly na zákazu tří takzvaných neonikotinoidních pesticidů, které jsou pro tento hmyz jedovaté. 

Video: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy například na základě nějaké epidemie vymřely. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 29 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy