Štrasburk - Snaha Evropské unie slavit 10. říjen jako Evropský den proti trestu smrti vyšla vniveč. Proti se postavilo Polsko. Boj proti hrdelnímu trestu proto vyhlásila Rada Evropy.
Katolické Polsko se stalo v září jediným státem Unie, který dal od Evropského dne proti trestu smrti ruce pryč.
Trest smrti spojte s potraty
"Nejsme si jisti, zda si trest smrti jako takový zasluhuje samostatnou diskusi," sdělil tehdy serveru EUobserver mluvčí polského ministerstva zahraničních věcí. Varšava usilovala o to, aby se diskuse o trestu smrti spojila s tématy, jako jsou eutanazie a interrupce. Neuspěla.
Místopředseda Evropské komise, Ital Franco Frattini, hodlá s Polskem nadále jednat, aby se příští rok kampaň vedla i na půdě Evropské unie."Jsem ale přesvědčen, že polská veřejnost s Dnem proti trestu smrti souhlasí již letos," říká italský politik Frattini.
Právě Itálie se loni stala vůdcem kampaně za celosvětový zákaz trestu smrti. A po popravě iráckého diktátora Sadáma Husajna se přidala celá Evropská unie.
EU vede svět do boje proti trestu smrti
Ministři vnitra a spravedlnosti členských států se na lednové schůzce v Drážďanech rozhodli "jednoznačně potvrdit platnost dosavadní pozice EU, která trest smrti odmítá" a prosadit celosvětové moratorium.
"Podpořili jsme záměr ministrů zahraničí předložit odpovídající rezoluci proti trestu smrti v Organizaci spojených národů," řekla tehdy německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová.
Tlak Evropské unie na Spojené státy, Čínu, ale také Pákistán, Irák či Írán ale zatím nepřináší úspěchy. V Texasu byla od znovuzavedení trestu smrti v roce 1976 provedena již čtyřstá poprava.- 4. října zde po vpichu injekční stříkačky zemřel Michael Richard. VÍCE ČTĚTE ZDE
V Číně je ukládán trest smrti za 70 zločinů včetně nenásilných trestných činů, jako jsou daňový únik nebo zpronevěra. Snaha ochránců lidských práv popravy před pořádáním olympijských her v Pekingu zrušit ovoce nepřinesla.
Na smrt čeká v celách 20 tisíc osob
Podle zprávy Amnesty International bylo v roce 2006 popraveno v 25 státech světa 1591 osob, z toho více než tisíc právě v Číně. Dalších 3 861 bylo k trestu smrti odsouzeno, takže celkem čeká na smrt mezi 19 až 24 tisíci odsouzených po celém světě.
V Saúdské Arábii se například popravují lidé, kteří o rozsudku nejsou informováni či vyslechli rozsudek v řeči, které nerozumějí.
ČTĚTE VÍCE: V Saúdské Arábii mají popravit dvanáctiletého chlapce
V Bělorusku a Uzbekistánu úřady nesdělují vězňům ani jejich rodinným příslušníkům datum popravy a ani jim neoznamují, kde budou jejich těla pochována, stojí v loňské zprávě Amnesty International.