První máj časem protestů. V ulicích světa bude rušno

ČTK ČTK
1. 5. 2012 7:35
V Moskvě za protestujícími možná přijdou Putin s Medveděvem
Foto: Reuters

Moskva/New York/Berlín - Prvomájové oslavy, na kterých jsou po celém světě očekávány miliony lidí, se letos už poněkolikáté budou konat ve stínu hospodářské krize.

Jako obvykle využije svátku práce hlavně levice, která svolala velké demonstrace například v Berlíně, v Madridu, v Paříži nebo Vídni. Velký návrat chystá i americké hnutí Okupujte Wall Street (Occupy Wall Street), které ohlásilo protestní shromáždění ve 125 městech po celých Spojených státech.

Množství prvomájových demonstrací se očekává v Moskvě a i v dalších ruských městech, dohromady se počítá s účastí několika milionů lidí; v samotné ruské metropoli má vyjít do ulic na 120 tisíc lidí.

Provládní odbory pozvaly do průvodu v Moskvě i první muže státu Dmitrije Medveděva a Vladimira Putina. Naopak protirežimní ruská opozice původně plánovanou akci zrušila s tím, že se chce soustředit na demonstraci chystanou na 6. května, v předvečer Putinovy inaugurace jako nového prezidenta. Tuto demonstraci ovšem úřady zatím nepovolily.

Blokády v USA

Velké protestní akce se chystají po celé Evropě - v bulharské Sofii svolali demonstraci opoziční socialisté, německá krajní levice bude protestovat v Berlíně, kde při této příležitosti pravidelně dochází ke střetům mezi extremisty a policií.

Ve Francii letos atmosféru prvomájových oslav poznamená blížící se souboj o prezidentské křeslo, ve Španělsku se zase odbory radikalizují vzhledem ke stále se zhoršujícímu stavu hospodářství a rekordní nezaměstnanosti.

V první květnový den bude neobvykle rušno rovněž ve Spojených státech, kde se po několikaměsíčním útlumu hlasitě hlásí o slovo protestní hnutí Okupujte Wall Street (Occupy Wall Street).

Očekává se, že dnešní demonstrace v USA se neobejdou bez střetů policie a demonstrantů, protože hnutí chystá i několik "přímých akcí" - například blokádu některého z mostů či tunelů, které spojují newyorský Manhattan s okolním světem.

 

Právě se děje

Další zprávy