reklama
 
 

Protesty ve Venezuele před volbami utichají. Opozice nabádá lid, ať se zákazu demonstrací nebojí

29. 7. 2017
Venezuelský ministr vnitra Néstor Reverol vyhlásil zákaz jakýchkoli demonstrací. V pátek do ulic Caracasu vyšla jenom hrtska lidí, v minulých měsících to přitom byly statisíce. Maduro v ulicích metropole rozmístil vojáky a policisty, aby odstranili barikády a chránili nedělní hlasování. Vznik Ústavodárného shromáždění má podle režimu ukončit mocenský boj v opozicí kontrolovaném Národním shromáždění, jemuž Maduro dává za vinu neustále se zhoršující venezuelskou politickou, ekonomickou a sociální krizi.

Caracas - Jen hrstka lidí v pátek vyslyšela volání venezuelské opozice a vyšla do ulic metropole protestovat proti nedělním volbám nového Ústavodárného shromáždění, které opozice odmítá jako pokus o stabilizaci autoritářského režimu prezidenta Nicoláse Madura.

V ulicích hlavního města nebyli skoro žádní demonstranti poté, co venezuelský ministr vnitra Néstor Reverol vyhlásil zákaz jakýchkoli demonstrací, informovala agentura AP.

Vůdci opozice přitom apelovali na Venezuelce, aby se navzdory zákazu zúčastnili protestu, který označili za "převzetí Caracasu".

Opozice doufala, že tímto krokem vyvrcholí třídenní protesty zahájené 48hodinovou celonárodní všeobecnou stávkou. Ale statisíce lidí, které se mnohdy zapojily do podobných akcí během čtyři měsíce trvajících protivládních demonstrací, tentokrát nepřišly.

V noci na sobotu SELČ se podle AP odehrály izolované střety mezi vojáky Národní gardy a malými skupinkami mladých demonstrantů, kteří si říkají Hnutí odporu. V opozičně naladěné východní části Caracasu se objevilo několik barikád, ale jinak bylo město relativně klidné.

Maduro v ulicích metropole rozmístil vojáky a policisty, aby odstranili barikády a chránili nedělní hlasování. Vznik Ústavodárného shromáždění má podle režimu ukončit mocenský boj v opozicí kontrolovaném Národním shromáždění, jemuž Maduro dává za vinu neustále se zhoršující venezuelskou politickou, ekonomickou a sociální krizi.

Opozice nedělní volby bojkotuje s odůvodněním, že volební pravidla byla upravena ve prospěch vládní socialistické strany.

autor: ČTK | 29. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama