Protesty proti filmu: Sedm mrtvých, desítky zraněných

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2012 22:25
Zloba kvůli filmu o Mohamedovi se šíří, řada muslimů ale vyzývá k zastavení násilí
Německý znak, stržený z budovy velvyslanectví v Chartúmu.
Německý znak, stržený z budovy velvyslanectví v Chartúmu. | Foto: Reuters

Praha - Nejméně sedm lidí v pátek zemřelo a desítky byly zraněny při násilnostech, které v muslimských zemích provázely protesty proti americkému filmu Nevinnost muslimů.

Na demonstrace proti snímku, který údajně znevažuje islámského proroka Mohameda, dorazily desetitisíce lidí v mnoha blízkovýchodních, severoafrických i asijských státech. Protesty byly většinou zaměřeny proti americkým ambasádám. Americký prezident Barack Obama slíbil maximálně zvýšit ochranu amerických zastupitelských úřadů.

Obama rovněž pohrozil potrestáním "těm, kdo ubližují Američanům", a zdůraznil, že Spojené státy se nikdy nestáhnou ze světa. Prezident USA hovořil při smutečním obřadu, který na Andrewsově letecké základně u Washingtonu provázel návrat do vlasti ostatků čtyř Američanů zabitých tento týden při protiamerických protestech v Libyi.

V Súdánu se v pátek terčem davu stalo hned několik západních velvyslanectví. Několik set demonstrantů vtrhlo na německou ambasádu, vyplenilo ji a založilo v ní oheň. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle sdělil, že personál velvyslanectví je v bezpečí. Protest se současně konal i před sousedním britským velvyslanectvím, poté se asi 10 000 lidí přesunulo před americký zastupitelský úřad. Policie se dav snažila rozehnat s pomocí slzného plynu, ale nakonec došlo i na střelbu. Celkem v Súdánu při násilnostech zemřeli tři protestující.

Další tři mrtví jsou hlášeni z Tuniska. Policisté tam začali střílet do protestujících, když se některým demonstrantům podařilo překonat bezpečnostní kordon kolem americké ambasády a začali na jejím parkovišti rozdělávat oheň. Zraněny byly tři desítky lidí, někteří z nich jsou v kritickém stavu.

V libanonském Tripolisu dav lidí zapálil provozovnu amerického řetězce rychlého občerstvení. Při zásahu policie pak zemřel jeden člověk a 25 dalších bylo zraněno.

V Káhiře, kde protestní akce provázené násilnostmi v úterý začaly, se v pátek pořádkové síly u americké ambasády střetly se skupinkami demonstrantů. K podobným incidentům došlo také u ústředního náměstí Tahrír. Egyptský prezident Muhammad Mursí vyzval občany, aby neútočili na diplomatické mise.

Do Jemenu dorazil zvláštní antiteroristický tým americké námořní pěchoty. Má pomoci s ostrahou ambasády, na jejíž půdu ve čtvrtek vtrhly stovky lidí.

V libyjském Benghází, kde v úterý při útoku na zastupitelství USA zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance Christophera Stevense, v pátek úřady na jedenáct hodin přerušily provoz na letišti. Důvodem prý byla rutinní bezpečnostní kontrola. Tripolis zatím v souvislosti s úterním útokem, na němž se podílely desítky ozbrojenců, oznámil zadržení čtyř podezřelých. Američtí poslanci chtějí prověřit, proč zpravodajské služby před útokem nevarovaly.

Svou nevoli dalo v pátek najevo také asi 2000 Jordánců v metropoli Ammánu a tisíce Iráčanů, zejména v Basře. Proti filmu se protestovalo také v Gaze a v Jeruzalémě, kde zasahovala izraelská policie.

Proti provokativnímu filmu Nevinnost muslimů, v němž je Mohamed například označen za vraždícího zločince zotročujícího děti, protestovaly tisíce lidí i v asijských zemích. V Indii svou nevoli dávali najevo muslimové v Kašmíru nebo v Čennaí, kde bylo podle agentury AP zatčeno přes 100 lidí. V Pákistánu se protestovalo hlavně v Islámábádu, v Karáčí a v Láhauru. Na 5000 demonstrantů, požadujících smrt filmaře, pochodovalo ulicemi bangladéšské metropole Dháky. V menší míře se protestovalo také v Indonésii a Malajsii.

Protesty se uskutečnily i v Afghánistánu, podle amerického ministerstva obrany se ale obešly bez většího násilí. Pentagon nezaznamenal žádné útoky na vojenské ani diplomatické objekty a ocenil místní náboženské vůdce, že vyzývali pouze k poklidnému výrazu nesouhlasu.

Demonstrace se uskutečnila také v bosenské metropoli Sarajevu. Zástupce hlavy muslimů v Bosně Ismet Spahić ale při modlitbě vyzval své souvěrce, aby zvedli hlavu a čelili urážkám důstojně, nikoli násilím.

Bude pátek posledním dnem, po kterém vřava začne utichat, nebo se naopak kauza filmu, údajně urážejícího Mohameda a muslimy, rozroste ještě do větších rozměrů?

Události a postřehy kolem nepokojů jsme pro vás sledovali online:

21:00

Nejsilnější egyptská fundamentalistická islámská strana Núr (světlo) v pátek oznámila, že se chystá natočit svůj vlastní film o životě proroka Mohameda. Prozatím není jasné, zda má být snímek přímou reakcí na americký film znevažující proroka, který vyvolal tento týden násilné protesty muslimů v řadě zemí v Asii, Africe i Evropě.

Dokument s názvem Co kdyby svět nepoznal Mohameda má být natočen během jednoho měsíce a Núr s další fundamentalistickou stranou Dava (výzva) složily tým novinářů, kteří mají napsat scénář. Film má být k vidění i ve francouzštině a angličtině.

Jakékoliv zobrazování proroka je v islámu velmi kontroverzním tématem. Ačkoliv jej korán přímo nezapovídá, nepovoluje ho tradice. Z muslimské filmografie jsou známé i snímky, které se přímo týkají Mohamedova života, aniž se v nich jeho postava před kamerou objevuje.

Populární saúdskoarabský seriál, který se letos vysílal v muslimských zemích během svátečního měsíce ramadánu, rozdělil v této otázce nejvýznamnější muslimské duchovní. V rámci debaty vydala autorita sunnitského islámu mešita Al-Azhar v Káhiře náboženský dekret utvrzující věřící v zákazu zpodobňovat proroka i jeho nejbližší následovníky.

 

19:40

Několik stovek demonstrantů v pátek v súdánském hlavním městě Chartúmu vniklo na německé velvyslanectví, strhlo německou vlajku, vyvěsilo černý islámský prapor a založilo oheň. Dav asi 10.000 lidí se potom vydal k americké ambasádě, kde přišli při policejním zásahu o život tři lidé. Súdánci protestovali i u britského velvyslanectví.

Násilnosti propukly poté, co přední muslimský duchovní v súdánském státním rozhlase vyzval k demonstracím proti filmu údajně hanobícímu muslimského proroka Mohameda.

Celkem se k protestům před německým i nedalekým britským velvyslanectvím sešlo asi 5000 lidí. Několik set jich vtrhlo na německou ambasádu, kde podle svědků rozbíjeli okna, kamery a nábytek a pak založili oheň. Bránili také hasičům projet k budově, ale nakonec se podařilo oheň uhasit. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle sdělil, že personál velvyslanectví je v bezpečí.

19:00

Americké ministerstvo obrany v pátek ocenilo, že afghánské demonstrace proti filmu o Mohamedovi se obešly bez většího násilí. Pentagon dal najevo vděčnost náboženským vůdcům, že vyzývali pouze k poklidnému výrazu nesouhlasu. Důrazněji Afghánci protestovali ale v Džalálábádu na východě státu, kde spálili americkou vlajku a žádali prezidenta Hamída Karzáího, aby omezil vztahy s USA.

"Ten film zlomil srdce každého muslima. Ti, kdo za ním stojí, by měli stanout před soudem a měli by viset. Pro Afghánce je (ten film) nepřijatelný," řekl agentuře AP jeden z účastníků džalálábádské demonstrace, na níž se provolávala smrt Americe.

Mluvčí Pentagonu George Little řekl ve Washingtonu, že USA "jsou vděčné náboženským vůdcům za to, že vyzvali k nenásilným protestům, pokud se lidé protestovat odhodlají". V Afghánistánu zatím Pentagon nezaznamenal žádné útoky na vojenské ani diplomatické objekty.

 

18:45

Proti filmu, který byl natočen v USA a údajně uráží proroka Mohameda, v pátek protestovali muslimové i v bosenské metropoli Sarajevu. Zástupce hlavy muslimské církve v Bosně Ismet Spahić ale při modlitbě vyzval své souvěrce, aby zvedli hlavu a čelili urážkám důstojně, nikoli násilím.

Skupina mladých lidí protestovala po pátečních modlitbách s transparenty "Smrt filmu Muslimská nevinnost" před hlavní sarajevskou Gazi-Husretbegovou mešitou, uvedlo na svém zpravodajském serveru Radio Sarajevo.

Demonstraci předcházela nejdůležitější týdenní bohoslužba vyznavačů islámu, při které smířlivě promlouval druhý nejvyšší představitel bosenských muslimů Ismet Spahić. "Místo důstojnosti a síly trpět, se muslimové účastní ještě horších věcí - vražd a tragédií," odsoudil řádění protestujících muslimů ve světě.

"Na každého, kdo urážel Mohameda historie zapomněla. Není to naše věc, ale Alláhova, aby odešli beze stopy," řekl Spahić.

 

18:30

USA neměly k dispozici zpravodajskou informaci o plánovaném útoku na americký konzulát v Benghází. Oznámil to v pátek Bílý dům, podle něhož prezident Barack Obama nařídil bezpečnostní prověrku všech zastupitelství USA po celém světě.

Obama se v pátek spolu s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ve 20:15 SELČ na letecké základně Andrews zúčastní ceremoniálu, který bude uspořádán, až dorazí ostatky čtyř amerických obětí.

Útok na tento úřad byl podle některých amerických zdrojů dopředu naplánovanou akcí a protest proti filmu byl využit ke krytí. Bílý dům dnes ale oznámil, že USA o přípravě útoku neměly předem k dispozici žádnou zpravodajskou informaci.

Obama rovněž nařídil bezpečnostní kontrolu všech zastupitelství USA ve světě. Mluvčí Bílého domu Jay Carney také sdělil, že vláda je v kontaktu s představiteli mnoha zemí a že všichni jsou odhodláni chránit americká velvyslanectví i jejich personál.

17:58 - Texaská univerzita nařídila v pátek evakuaci všech svých budov kvůli muži, který v telefonu tvrdil, že po celém univerzitním areálu nastražil bomby. Zatím se žádné nenašly. Informovala o tom agentura AP, podle níž evakuaci všech studentů a zaměstnanců kvůli bombové hrozbě nařídila také Severodakotská univerzita.

Spojitost s arabskými nepokoji kvůli kontroverznímu americkému filmu zatím nebyla prokázána.

"Okamžitě evakuujte všechny budovy a dostaňte se tak daleko, jak je to možné," informovala univerzita v texaském Austinu krátce před 10:00 místního času (17:00 SELČ).

K tomuto kroku se vedení školy, na níž studuje přes 50 000 studentů, odhodlalo po telefonátu, v němž mu kolem 08:35 místního času (15:35 SELČ) muž s blízkovýchodním přízvukem oznámil, že je napojený na Al-Káidu a že po areálu univerzity rozmístil bomby, které za 90 minut vybuchnou.

Zda podobný telefonát obdržela i Severodakotská univerzita, kde studuje kolem 14 000 studentů, agentury neuvedly.

 

17:04 - Spojené státy posílají do Jemenu skupinu vojáků, kteří mají posílit ochranu velvyslanectví v Saná. Oznámil to Pentagon.

Vypálené restaurace sítí KFC a Hardee´s v libanonském Tripolisu.
Vypálené restaurace sítí KFC a Hardee´s v libanonském Tripolisu. | Foto: Reuters

16:45 - Několik stovek radikálních salafistů se vydalo s černými prapory protestovat před americké velvyslanectví v Tunisu. Policie je před budovou zastavila slzným plynem. Pět lidí bylo zraněno, podle svědků se z místa ozývá střelba a ze zahrady diplomatického komplexu stoupá dým.

Tuniští radikálové v posledních týdnech vyprovokovali v zemi několik násilností. Napadli výstavu, která podle nich urážela islám, a v některých restauracích a barech zničili zásoby alkoholických nápojů.

 

15:11 - V libanonském Tripolisu skupina mladých mužů podpálila restauraci sítě KFC. Při zákroku policie proti žhářům jeden člověk zemřel. Před několika hodinami do Libanonu přicestoval papež Benedikt XVI.

 

14:50 - Demonstrantům se v súdánské metropoli podařilo vniknout na německé velvyslanectví. Podle agentury Reuters v budově propukl požár. Celkem se k protestům před německým i nedalekým britským velvyslanectvím sešlo asi 5000 lidí.

Vypálené restaurace sítí KFC a Hardee´s v libanonském Tripolisu.
Vypálené restaurace sítí KFC a Hardee´s v libanonském Tripolisu. | Foto: Reuters

 

14:45 - Islám je součástí identity a života mnoha muslimů tak intenzivně, že jednoduše nedokážou přejít jen mávnutím roku, když někdo hovoří špatně o proroku Mohamedovi. Demonstrací nebo přímo útoků se účastní jen malá skupinka lidí (například Káhira má přes osm milionů obyvatel, protestovat chodí několik tisícovek převážně mladých mužů), ale kritika proroka Mohameda nebo koránu je pro převažující část muslimů pošlapáním toho, co je pro ně důležité.

Otázkou je, zda tvůrce filmu Nevinnost muslimů vedla k natočení díla právě snaha vyvolat takové nepokoje.

 

14:16 - Súdánská policie rozhání slzným plynem demonstrace před ambasádami Velké Británie a Německa v Chartúmu. Podle televize BBC část demonstrantů pronikla do prostor obou velvyslanectví. Na německém útočníci strhli německý státní znak a vyvěsili tam islámský prapor. Protestů se účastní několik tisíc lidí.

Střety mezi policií a útočníky pokračují také v Káhiře. Americké velvyslanectví v egyptské metropoli je co do rozlohy druhé největší na světě. Větší komplex má americká diplomacie jen v iráckém Bagdádu.

Egyptský prezident Muhammad Mursí ve státní televizi upozornil, že povinností muslimů je chránit své hosty i jejich pracoviště, a vyzval Egypťany, aby neútočili na diplomatické mise.

 

13:30 - Jemenská policie střílí do vzduchu, aby vytlačila shromáždění z prostoru před americkým velvyslanectvím. Demonstranti zapálili americkou vlajku a žádají vyhoštění velvyslance. V Dauhá v Kataru se koná pochod asi tisícovky lidí k ambasádě USA, organizátoři ale tvrdí, že si nepřejí násilí.

 

Papež přicestoval do Libanonu.
Papež přicestoval do Libanonu. | Foto: Reuters

13:25 - Papež Benedikt XVI. je už v Libanonu. Po příletu ocenil přínos takzvaného "arabského jara", ale zároveň upozornil, že změny musí provázet tolerance. Vyzval rovněž k zastavení vývozu zbraní do Sýrie, kde již rok a půl probíhá povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada.

 

13:00 - Turecký premiér Recep Erdogan kritizoval film Nevinnost muslimů jako „velkou provokaci proti našemu způsobu života." Urážení Proroka podle něj nemůže být omlouváno svobodou vyjadřování. Zároveň ale dodal, že odsuzuje útoky na nevinné lidi  a je proti jakémukoliv násilí a terorismu.

Erdogan před šesti lety patřil k největším kritikům papeže Benedikta XVI. kvůli výrokům hlavy katolické církve o spojení islámu a násilí. Papež později svá slova vysvětlil a setkal se s Erdoganem během své návštěvy Turecka.

 

12:18 - Libyjské úřady nařídily z bezpečnostních důvodů přerušit v noci na pátek provoz na letišti v Benghází. Důvodem by podle libyjských armádních zdrojů mohla být hrozba spojená s přítomností přenosných střel země-vzduch v oblasti.

 

Koptský kostel v Káhiře.
Koptský kostel v Káhiře. | Foto: Martin Novák

12:04 - Pokud se prokáže, že za filmem Nevinnost muslimů je koptský křesťan, může to vést k sektářskému násilí v Egyptě. Koptové tvoří asi 15 procent obyvatel země a často na ně slovně a někdy i fyzicky útočí radikální muslimové. Loni na jaře fanatici dokonce zapálili dva kostely kvůli fámě, že v koptském klášteře je zadržována žena, která přestoupila na islám.

Většina koptů není příliš nakloněna současnému prezidentovi Muhammadovi Mursímu a Muslimskému bratrstvu. Koptové se obávají, že větší vliv islámu na politiku zhorší jejich postavení. Vedení koptské církve se od filmu Nevinnost muslimů distancovalo.

 

11:53 - Afghánský prezident Hamíd Karzáí se snaží násilí předejít tím, že nechal v celé zemi zablokovat přístup na YouTube, aby nikdo nemohl ukázku vidět. Afghánistán byl v minulosti dějištěm krvavých protestů proti domnělým či skutečným případům hanobení koránu. Z Afghánistánu ani Pákistánu zatím žádné protesty hlášené nejsou, na páteční demonstraci se ale připravuje v Jakartě indonéská policie. I tam se shromáždění radikálů často zvrhnou v násilnosti.

 

Záběr z filmu Nevínnost muslimů.
Záběr z filmu Nevínnost muslimů. | Foto: YouTube

11:40 - Současné nepokoje jsou velkou zkouškou jak pro nové vlády, které se ujaly moci po takzvaných arabských revolucích, tak i pro vztahy řady těchto zemí se Spojenými státy. Barack Obama ve čtvrtek prohlásil, že současný Egypt nepovažuje za přítele, ale ani za nepřítele. Předchozí režim Husního Mubaraka byl naopak velkým spojencem USA.

Noví libyjští vládci jsou Spojeným státům vděční za pomoc při svržení Muammara Kaddáfího a smrt amerického velvyslance je pro ně z tohoto pohledu velkou "nepříjemností."

 

11:32 - Podle zpravodaje agentury Reuters je situace v jemenské metropoli Saná napjatá. Speciální policejní oddíly jsou rozestavěné kolem celého bloku, kde se nachází americké velvyslanectví. Po skončení dnešní modlitby se čeká velká demonstrace. "Budeme protestovat, dokud v USA film nezakážou," řekl zpravodaji jeden mladík. Mimochodem: s výcvikem speciálních zásahových a protiteroristických jednotek Jemencům pomáhali Američané.

 

Papež přicestoval do Libanonu.
Papež přicestoval do Libanonu. | Foto: Reuters

11:15 - Zrovna v době, kdy protesty vrcholí, přijíždí v pátek do Libanonu na návštěvu papež Benedikt XVI. Neočekává se však, že by jeho cesta byla nějakým způsobem narušena, uvítali ji i libanonští muslimové. Benedikt chce během svého pobytu podpořit mírové soužití křesťanů a muslimů na Blízkém východě a vyzvat k míru v sousední Sýrii.

 

11:10 - Americké velvyslanectví v Saná je dlouhodobě považováno za velmi nebezpečnou diplomatickou "štaci." Demonstrace i atentáty se tam odehrály už několikrát a budova na rozdíl od jiných zemí neposkytuje příliš možností, jak diplomaty účinně ochránit.

Shodou okolností v roce 2000 vznikl film Rules of Engagement (v ČR se promítal pod názvem Krvavá volba), který pojednával o útoku rozlíceného davu na ambasádu v jemenské metropoli Saná a o reakci americké ochranky, která zastřelila několik desítek lidí. I proti tomuto filmu Jemenci pak protestovali.

 

10:53 - Americká velvyslanectví v některých islámských zemích jsou projektovaná jako nedobytné pevnosti, ale při útoku většího počtu lidí to stejně nebývá moc platné. Například v Bejrútu se mise USA nachází v těžko přístupné vile ve strmém kopci nad Středozemním mořem a hned vedle budovy je plocha pro přistání a odlet vrtulníku v případě, že by bylo nutné ambasádu evakuovat.

Bývalá americká ambasáda v Teheránu.
Bývalá americká ambasáda v Teheránu. | Foto: Martin Novák

V pákistánském Islámábádu jednotlivé části velvyslanectví oddělují mohutné železné brány. Právě tam se v roce 1979 odehrál jeden z nejhorších incidentů. Demonstranti pronikli dovnitř a budovu zapálili. Diplomaty vysvobodil až výsadek pákistánských vojáků z helikoptéry.

Ve stejném roce zajali stoupenci ajatolláha Chomejního americké diplomaty v Teheránu jako rukojmí. Drželi je pak v zajetí 444 dnů. V komplexu je dnes jedno ze sídel íránských Revolučních gard, hlavní ozbrojené opory režimu. Proti filmu Nevinnost muslimů protestovalo ve čtvrtek asi 500 Íránců před velvyslanectvím Švýcarska, které zastupuje zájmy USA.

 

10:33 - Demonstrace několika tisíc lidí se konala také v iráckém Nadžafu, který je důležitým poutním místem šíitského islámu. Je tam pochován Alí, zeť proroka Mohameda. Protestující požadovali, aby všichni američtí občané opustili Irák. Američtí vojáci už zemi opustili.

Hořící americký konzulát v Benghází.
Hořící americký konzulát v Benghází. | Foto: Reuters

 

10:18 - O autorech filmu Nevinnost muslimů, který zobrazuje ve velmi negativním světle život a činy proroka Mohameda, kolují zatím jen spekulace. Podle amerických médií za produkcí a natočením filmu stojí zřejmě pětapadesátiletý Nakoula Basseley Nakoula z Kalifornie, původem koptský křesťan z Egypta. Nyní se údajně skrývá v obavách o svůj život.

Původní informace hovořily o tom, že snímek produkoval Izraelec. Koptská církev v Egyptě a také Izrael se od filmu distancovaly, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ho označila za nechutný.

Objevilo se také tvrzení, že film vlastně neexistuje a byla natočena jen čtrnáctiminutová ukázka, kterou s arabským překladem někdo umístil na YouTube. Představitelka jedné z postav uvedla, že byla podvedena, protože se domnívala, že natáčí film Desert Warrior (Pouštní válečník). Snímek podle ní později někdo předaboval a neměla vůbec tušení, že pojednává o islámu a Mohamedovi.

(Podívejte se, jak v roce 2010 Afghánci protestovali proti spálení koránu americkými vojáky. Vyšetřování ukázalo, že se jednalo o fámu).

10:02 - Přístupy k americkému velvyslanectví zablokovala také policie v jemenské metropoli Saná. Přes noc tam vyvolávalo protiamerická hesla jen asi třicet lidí, očekává se však, že během pátku se znovu uskuteční větší demonstrace.

Situace před velvyslanectvím USA v Saná.
Situace před velvyslanectvím USA v Saná. | Foto: Reuters

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí se Spojeným státům omluvil za čtvrteční nepokoje, při kterých se někteří útočníci dostali do diplomatického komplexu. Nikdo však nebyl zraněn ani nepřišel o život.

 

10:00  - Před americkým velvyslanectvím v Káhiře policie v noci na pátek znovu rozháněla několik tisíc demonstrantů. Útočníci se snaží házet na budovu kameny. Policisté ráno kordony zablokovali přístup k ambasádě. Islamistické politické strany odsoudily film Nevinnost muslimů, ale distancovaly se od násilných protestů. Nejen umírněnější Muslimské bratrstvo, ale také radikálnější salafistická strana Núr.

 

9:57 - Libyjské bezpečnostní síly zatkly několik lidí podezřelých z útoku na americké diplomaty na konzulátu v Benghází. Oznámil to premiér Mustafa Šakúr. Tripolis ze zosnování vraždy podezírá fanatickou islamistickou skupinu Ansar Šaríja. Premiér rovněž prohlásil, že Libye stojí o dobré vztahy s USA a zločin má na svědomí malá organizace, která nereprezentuje názory většiny Libyjců. Podle přítomných zahraničních reportérů většina obyvatel Benghází úterní násilnosti odsuzuje.

 

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy