Papež přijel do Libanonu, vyzval k náboženské toleranci

Martin Novák Martin Novák
14. 9. 2012 13:25
Benedikt XVI. stráví tři dny v Bejrútu. Poblíž válečné Sýrie
Plakát, upozorňující na návštěvu papeže Benedikta XVI. v Libanonu.
Plakát, upozorňující na návštěvu papeže Benedikta XVI. v Libanonu. | Foto: Reuters

Bejrút - Papež Benedikt XVI. se vydal na Blízký východ. V Libanonu bude jen několik desítek metrů od míst, kde syrská armáda a povstalci bojují o kontrolu nad Sýrií, libanonským sousedem.

Ještě na palubě letadla papež vyzval k zastavení vývozu zbraní do Sýrie, který označil za "těžký hřích". Lidová povstání v arabském světě pak označil za pozitivní "volání po svobodě", které ale musí provázet náboženská tolerance.

Třídenní pobyt Benedikta XVI. v Bejrútu budou provázet masivní bezpečnostní opatření srovnatelná s těmi, která zažíval v roce 2006 při papežově návštěvě Istanbul.

Ze čtyř milionů obyvatel Libanonu se ke křesťanství jako své víře hlásí přibližně 40 procent populace. Ne všichni libanonští křesťané jsou katolíci.

Největší místní církev - maronitská - ale papeže jako svoji hlavu uznává, dohodu o spojení s Římem její vedení podepsalo už ve dvanáctém století.

Foto: Reuters

Libanon je zemí, kde žijí vedle sebe lidé mnoha náboženství a náboženských komunit. Nejvíce obyvatel se hlásí k šíitskému islámu. Šíitské hnutí Hizballáh návštěvu papeže vítá a označilo ji za "historický okamžik."

Očekává se, že Benedikt XVI. se vysloví k tématu soužití křesťanů s muslimy v arabských zemích.

"Moje apoštolská cesta do Libanonu, a tím na celý Blízký východ, se uskutečňuje ve znamení míru," uvedl papež v neděli ve Vatikánu.

Postupný exodus některých křesťanských komunit z arabských zemí dělá Vatikánu starosti. Sektářské násilí v Iráku po pádu Saddáma Husajna v roce 2003 vyhnalo mnoho křesťanů do Sýrie, Libanonu, Jordánska, Evropy a Severní Ameriky.

Dříve žilo v Iráku přes 1,2 milionu křesťanů, nyní přibližně půl milionu a další odcházejí. Kvůli bezpečnosti a také z toho důvodu, že doma mají problém najít práci a v zahraničí už žijí jejich příbuzní.

V Egyptě se početná komunita koptských křesťanů stala po svržení prezidenta Husního Mubaraka terčem útoků fanatických salafistů. Ve dvou případech dokonce zapálili kostely kvůli fámě, že mniši násilím zadržují v klášteře ženu, která přestoupila na islám.

V posledních měsících se ale situace uklidnila, i když většina egyptských křesťanů v prezidentských volbách nehlasovala pro jejich vítěze, kandidáta Muslimského bratrstva Muhammada Mursího.

V Sýrii, kde se odehrává občanská válka, převážná část křesťanů spíše podporuje stávající Asadův režim. Kvůli obavám, že po něm se mohou k moci dostat islamisté.

Papež se má v Bejrútu k syrskému konfliktu také vyslovit, ale podle vatikánských zdrojů jen obecně vyzve k míru a dialogu.

 

Právě se děje

Další zprávy