Islámský stát omezuje digitální džihád. Radikálové mají moc potíží na bojišti

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 10. 2016 10:36
Aktivita bojovníků z organizace Islámský stát na sociálních sítích a v médiích klesá. Islamisté přestávají propagovat svůj chalífát a soustředí se na boj. Podle odborníků z americké vojenské univerzity ve West Pointu to znamená, že mají příliš potíží na bojišti. Hrozbu islamismu to ale nijak nesnižuje a riziko teroristických útoků například v Evropě je stále vyšší.
Bojovník z organizace Islámský stát.
Bojovník z organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

Washington – Propagandistická aktivita organizace Islámský stát na sociálních sítích klesá. Vyplývá to z průzkumu americké vojenské akademie West Point, na který upozornily The New York Times.

Radikální islamisté využívají sociální sítě a média k rekrutování nových sil ze zahraničí a dosud se jim takto podařilo získat na 30 000 bojovníků. S rostoucím vojenským tlakem na bitevním poli ale jejich aktivita na internetu a v médiích klesá.

"Není to jen pokles v číslech," upřesnil vedoucí výzkumu v Centru pro boj s terorismem a autor studie Daniel Milton. Upozorňuje na to, že změna nastala i po obsahové stránce. Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přestala prezentovat jako skutečný funkční stát s územím, institucemi a spokojenými obyvateli.

"Chalífát byl jejich velkým obchodním artiklem. Nyní je tu neschopnost říci ´vyvíjíme činnost, která z nás dělá stát´," vysvětlil s tím, že právě to bývalo jejich největším lákadlem pro nové stoupence. Většinu zpráv, které nyní islamistická propaganda publikuje, tvoří informace týkající se armády a vojenského tažení. Témata, jako je civilní život, obchod nebo správa území se dostávají do pozadí.

Všichni členové Islámského státu jsou především bojovníci

Mnohem méně se také objevují videozáznamy z poprav zajatců nebo zrádců organizace.

Ačkoliv jedním z důvodů poklesu činnosti mohou být snahy společností vlastnících sociální sítě džihádisty blokovat, autoři studie věří, že skutečnou příčinou jsou problémy, s nimiž se islamisté uvnitř své organizace potýkají.

Nejúčinnější byla propaganda v roce 2014, kdy šla ruku v ruce s úspěšným tažením a zabíráním nového území. Poselství o vítězství islamistické ideologie se šířilo a lákalo muslimy po celém světě, aby se připojili.

Loni v srpnu, kdy kampaň dosahovala svého vrcholu, islamisté vydali přes 700 příspěvků v médiích v Sýrii a okolních zemích. Letos v srpnu číslo kleslo na pouhých 200.

"Lidé z Islámského státu, kteří se starají o média, jsou také bojovníci," upozornil Milton. "A když bojují, nemohou vydávat svá poselství."

V pondělí navíc islamisté oficiálně přiznali, že během náletů v Rakce byl minulý měsíc zabit jejich "ministr informací".

Ideologie a její hrozba zůstávají

Přestože slábnoucí propaganda může znamenat celkové oslabení radikálů, hrozba islamismu přetrvává.

Ideologie IS byla vždy nedílnou součástí jeho síly v boji proti nemuslimskému světu. Odborníci proto varují, že inspirací pro teroristické činy může být i dlouho poté, co bude jednoho dne poražen. Riziko teroristických útoků v Evropě je podle mnoha odborníků nyní spíše ještě větší.

Islamistická ideologie jako taková nikam nezmizela a i přes pokles propagandy namířené na muslimy v zahraničí jí jsou vystavovány tisíce mladých lidí a dětí na území, které džihádisté v Sýrii a Iráku dobyli.

"Jak se vypořádat se všemi těmi dětmi, které měly tyto zkušenosti a byly vystaveny tomuto světonázoru? To bude dlouhodobý problém," uzavřel Daniel Milton.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy