Islámský stát omezuje digitální džihád. Radikálové mají moc potíží na bojišti

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 10. 2016 10:36
Aktivita bojovníků z organizace Islámský stát na sociálních sítích a v médiích klesá. Islamisté přestávají propagovat svůj chalífát a soustředí se na boj. Podle odborníků z americké vojenské univerzity ve West Pointu to znamená, že mají příliš potíží na bojišti. Hrozbu islamismu to ale nijak nesnižuje a riziko teroristických útoků například v Evropě je stále vyšší.
Bojovník z organizace Islámský stát.
Bojovník z organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

Washington – Propagandistická aktivita organizace Islámský stát na sociálních sítích klesá. Vyplývá to z průzkumu americké vojenské akademie West Point, na který upozornily The New York Times.

Radikální islamisté využívají sociální sítě a média k rekrutování nových sil ze zahraničí a dosud se jim takto podařilo získat na 30 000 bojovníků. S rostoucím vojenským tlakem na bitevním poli ale jejich aktivita na internetu a v médiích klesá.

"Není to jen pokles v číslech," upřesnil vedoucí výzkumu v Centru pro boj s terorismem a autor studie Daniel Milton. Upozorňuje na to, že změna nastala i po obsahové stránce. Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přestala prezentovat jako skutečný funkční stát s územím, institucemi a spokojenými obyvateli.

"Chalífát byl jejich velkým obchodním artiklem. Nyní je tu neschopnost říci ´vyvíjíme činnost, která z nás dělá stát´," vysvětlil s tím, že právě to bývalo jejich největším lákadlem pro nové stoupence. Většinu zpráv, které nyní islamistická propaganda publikuje, tvoří informace týkající se armády a vojenského tažení. Témata, jako je civilní život, obchod nebo správa území se dostávají do pozadí.

Všichni členové Islámského státu jsou především bojovníci

Mnohem méně se také objevují videozáznamy z poprav zajatců nebo zrádců organizace.

Ačkoliv jedním z důvodů poklesu činnosti mohou být snahy společností vlastnících sociální sítě džihádisty blokovat, autoři studie věří, že skutečnou příčinou jsou problémy, s nimiž se islamisté uvnitř své organizace potýkají.

Nejúčinnější byla propaganda v roce 2014, kdy šla ruku v ruce s úspěšným tažením a zabíráním nového území. Poselství o vítězství islamistické ideologie se šířilo a lákalo muslimy po celém světě, aby se připojili.

Loni v srpnu, kdy kampaň dosahovala svého vrcholu, islamisté vydali přes 700 příspěvků v médiích v Sýrii a okolních zemích. Letos v srpnu číslo kleslo na pouhých 200.

"Lidé z Islámského státu, kteří se starají o média, jsou také bojovníci," upozornil Milton. "A když bojují, nemohou vydávat svá poselství."

V pondělí navíc islamisté oficiálně přiznali, že během náletů v Rakce byl minulý měsíc zabit jejich "ministr informací".

Ideologie a její hrozba zůstávají

Přestože slábnoucí propaganda může znamenat celkové oslabení radikálů, hrozba islamismu přetrvává.

Ideologie IS byla vždy nedílnou součástí jeho síly v boji proti nemuslimskému světu. Odborníci proto varují, že inspirací pro teroristické činy může být i dlouho poté, co bude jednoho dne poražen. Riziko teroristických útoků v Evropě je podle mnoha odborníků nyní spíše ještě větší.

Islamistická ideologie jako taková nikam nezmizela a i přes pokles propagandy namířené na muslimy v zahraničí jí jsou vystavovány tisíce mladých lidí a dětí na území, které džihádisté v Sýrii a Iráku dobyli.

"Jak se vypořádat se všemi těmi dětmi, které měly tyto zkušenosti a byly vystaveny tomuto světonázoru? To bude dlouhodobý problém," uzavřel Daniel Milton.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy