Prodávali informace bulváru, soud je poslal do vězení

ČTK ČTK
28. 3. 2013 0:20
Soud v Londýně odsoudil policistu a vězeňského strážce k nepodmíněným trestům
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Další soudní dohru měla v Británii aféra s nezákonnými praktikami bulvárních médií. Soud v Londýně odsoudil policejního důstojníka a vězeňského strážce k nepodmíněným trestům za to, že prodávali informace bulvárnímu listu The Sun.

Čtyřicetiletý Alan Tierney byl odsouzen na deset měsíců a jednatřicetiletý Richard Trunkfield na šestnáct měsíců vězení.

V procesu byl odsouzen ještě další policista na dva roky, jeho jméno ani provinění ale nebylo "z procedurálních důvodů" zveřejněno.

Dopadení trojice bylo součástí širší policejní operace, jejímž cílem bylo zajistit státní úředníky, kteří dostávají od novinářů úplatky. Akce byla ozvěnou skandálu s ilegálními nahrávkami hovorů, které si opatřovali redaktoři dnes již zrušeného bulváru News of The World.

Tierney řekl vyšetřovatelům, že v době působení v policii prodal informace o matce anglického fotbalisty Johna Terryho a o členovi rockové kapely Rolling Stones Ronnie Woodovi. Trunkfield se přiznal k prodeji informací o jistém významném vězni.

Policie se k oběma mužům dostala v průběhu vyšetřování, které začalo v lednu 2011. Prověřovalo podezření, že novináři News of the World nechali odposlouchávat hlasové schránky mobilních telefonů. Vyšetřování se později rozšířilo na další nezákonné činnosti, například placení státním úředníkům za informace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy