Přiznání Somálska: Naši vojáci znásilňovali a kradli

ČTK ČTK
9. 4. 2013 20:49
Somálsko se snažilo po mezinárodní aféře zatajit zvěrstva armády,teď se přiznalo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálská vláda po měsících odmítání přiznala, že i vojáci její armády se zapojovali do násilí na civilistech, které vyvolalo mezinárodní pozornost.

Vláda dosud podle agentury AP ze znásilňování a okrádání obviňovala pouze islamistické povstalce z milice Šabáb, kteří prý v převleku za vojáky svými činy chtěli pošpinit pověst armády.

"S těmi několika příslušníky bezpečnostních složek, kteří znásilňovali a okrádali obyvatelstvo, se vypořádáme a porazíme je jako by byli z Šabábu," řekl somálský prezident Hassan Sheikh Mohamoud.

Násilí na Somálských civilistech, a zejména vnitřních uprchlících, kteří přišli z jiných částí země do Mogadiša, popsala také březnová zpráva organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Zveřejnila i konkrétní případy znásilnění, jichž se dopustili armádní vojáci.

Situace se podle místních obyvatel začala zlepšovat, až když v Somálsku začaly pracovat vojenské soudy.

Somálsko bylo po svržení diktátorského režimu v roce 1991 více než dvě desítky let bez efektivní centrální vlády. Od podzimu loňského roku má země vládu, kterou podporuje OSN.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy