Připraveni na Hillary. Proč má Clintonová šanci na Bílý dům

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 4. 2015 13:48
Po volbách 2016 usedne v Bílém domě žena, shodují se američtí komentátoři. Co je k tomu přesvědčení vede?
Někdejší ministryně zahraničí v kampani upozadí to, že je Clintonová.
Někdejší ministryně zahraničí v kampani upozadí to, že je Clintonová. | Foto: Reuters

Washington - Někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v neděli oznámila, že se chce stát první prezidentkou Spojených států.

"Obyčejní Američané potřebují zastánce a já se jím chci stát," napsala na Twitteru.

Analytici se shodují, že na rozdíl od roku 2008, kdy ji v demokratických primárkách porazil současný prezident Barack Obama, bude ve volebním klání jasným favoritem.

Jaké jsou hlavní argumenty komentátorů, podle nichž Hillary počátkem roku 2017 usedne v Bílém domě?

Nemá konkurenci

Byť oficiálně bude vše rozhodnuto až příští rok, fakticky je o nominaci Demokratické strany takřka jasno. Primárky tak zřejmě budou spíše formalitou.

Jediným důvodem, proč by se Hillary Clintonové postavil někdo jako newyorský guvernér Andrew Cuomo nebo guvernér Marylandu Martin O´Malley, může být snaha zviditelnit se a získat tak politické body do budoucna.

Vážného oponenta nicméně zatím bývalá první dáma nemá ani mezi republikány, jichž se budou o nominaci ucházet zřejmě až dvě desítky.

Nejpravděpodobnější je, že z vnitrostranického klání vzejde buď bývalý guvernér Floridy (a syn, resp. bratr dvou bývalých prezidentů) Jeb Bush, či floridský senátor Marco Rubio.

Ani jeden z nich ale není dostatečně silnou osobností. "Kdyby demokraté neměli Hillary, nebo by odmítla kandidovat, byly by na tom pravděpodobně obě strany stejně a výsledek voleb by byl těsný. Jenže demokraté Hillary mají, což vyvolává otázku, co by se muselo stát, aby některý z republikánských kandidátů mohl získat nezbytných 270 volitelů," napsala ve svém komentáři na serveru The Daily Beast analytička Myra Adamsová.

Navíc zatímco se republikáni budou soustředit na boj mezi sebou, může Hillary Clintonová napnout veškeré síly k získávání voličů.

Je to žena

Zatímco v roce 2008 se prezidentské volby zapsaly do historie tím, že si Američané poprvé zvolili do Bílého domu prezidenta tmavé pleti, tentokrát vznikne tlak na pokoření dalšího milníku - vítězství ženy.

Lze očekávat, že americká mainstreamová média se budou tomuto tématu obšírně věnovat, což Clintonové dozajista přisype nezanedbatelný počet politických bodů.

Je takřka jisté, že kandidaturu někdejší první dámy podpoří feministky a všechny organizace hájící práva žen.

Má přízeň menšin

Před třemi lety se k demokratům výrazně přiklonili Afroameričané, Hispánci a Asiati, díky čemuž se Baracku Obamovi podařilo porazit Mitta Romneyho.

Současnému prezidentovi dalo v listopadu 2012 hlas na 93 % Afroameričanů, 73 % Asiatů a 71 % Hispánců.

Výraznou podporu si tým Hillary Clintonové slibuje především od hispánských prvovoličů, jichž každý měsíc přibude 50 000.

Zaslouží si to

Hillary Clintonová patří k nejzkušenějším americkým politikům a ve veřejném životě se pohybuje už desítky let. Život v Bílém domě si už vyzkoušela po boku svého manžela Billa, jenž byl prezidentem v letech 1993 až 2001.

Voliči si navíc dobře pamatují její veřejné ponížení při manželově milostné aféře, následný triumf v roce 2000, kdy byla zvolena do Senátu, a opětovné zklamání o osm let později, kdy nejdřív prohrála primárky s Obamou a následně byla odmítnuta i jako kandidátka na post viceprezidentky.

Teď se však Barack Obama nechal slyšet, že by byla skvělou hlavou státu. Jakožto ministryně zahraničí v jeho první vládě si navíc vydobyla respekt v zahraničí.

Má za zády zkušené stratégy

Předvolební kampaň povedou uznávaní političtí stratégové Jeremy Bird a Mitch Stewart, což jsou stejní lidé, kteří vydláždili cestu do Bílého domu Baracku Obamovi.

Peněz na to budou mít dost. Zatímco v roce 2012 investovali oba kandidáti - tedy Barack Obama a Mitt Romney - do kampaně okolo miliardy dolarů, tentokrát jsou Clintonová a spol. připraveni utratit rekordních 2,5 miliardy dolarů (asi 64,5 miliardy korun).

Podporují ji dva prezidenti

Dalším trumfem tábora demokratů může být podpora současného prezidenta Baracka Obamy a manžela Billa Clintona.

Tým bývalé ministryně zahraničí bude muset šikovně využít těch stránek současného prezidenta, jež na veřejnost stále pozitivně působí, aniž by Clintonové uškodilo to, co se v očích veřejnosti Obamovi nepovedlo.

Věk

Pokud bude Hillary Clintonová zvolena prezidentkou, oslaví během prvního roku v úřadu 70. narozeniny. Někdo by tedy mohl namítnout, že je na takovou funkcí příliš stará.

Povolební analýzy volebního klání o Bílý dům z roku 2012 ale ukazují, že starší voliči jsou nejloajálnější a považují kandidáty v pokročilejším věku za čitelnější, rozumnější a spolehlivější.

Pokud toho dokáže v kampani dobře využít, mohl by být pokročilejší věk pro Clintonovou další výhodou.

 

Právě se děje

Další zprávy