Přípravek k vyhlazování vrásek může způsobit smrt

mih
11. 2. 2008 23:00
Před lékem Botox varoval americký vládní úřad

Washington - Populární medicínský přípravek Botox, používaný kromě jiného k vyhlazování vrásek, může podle amerického vládního Úřadu pro potraviny a léky (FDA) ve vzácných případech způsobit úmrtí.

Látka botox neboli botulotoxin je široce užívaná i v Česku. V lékařství a kosmetické medicíně se u nás užívá pod obchodními názvy Botox, Dysport či NeuroBloc.

Injekce botulotoxinu jsou populární zejména v kosmetické medicíně, vyhladí totiž na několik měsíců vrásky.

Když se jed dostane kam nemá

Botox se však používá i v běžné medicíně. Americký úřad varoval veřejnost poté, co nechal přezkoumat okolnosti několika případů úmrtí ochrnutých dětí, kterým lékaři tuto látku aplikovali kvůli snížení svalových křečí.

Agentura také zkoumala výskyt vážných komplikací u dalších pacientů včetně nejméně jedné ženy, která užila botulotoxin kvůli vyhlazení vrásek. FDA nicméně uvedla, že není jisté, zda tyto komplikace způsobil botulotoxin.

Botulotoxin je extrémně účinný jed, který blokuje nervové impulzy a znehybňuje v určitém místě svalstvo. Ve velmi vzácných případech se však může rozšířit i do ostatních částí těla a paralyzovat životně důležité svalstvo umožňující dýchání nebo polykání, což může mít smrtelné následky, konstatovala FDA.

V případě jakýchkoliv problémů po užití botulotoxinu, například potíží s dýcháním, by pacienti měli okamžitě přivolat lékaře.

"Lidé by měli vědět, že existuje určitá možnost, že se něco takového stane," citovaly zahraniční agentury šéfa oddělení neurologie agentury FDA Russella Katze.

Varování i pro Čechy

Otázka bezpečnosti tohoto léku je dlouhodobě diskutována. Před možnými vážnými nežádoucími účinky už loni varovala Evropská unie a také český Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ten loni vydal upozornění lékařům, že u přípravků obsahujících botulotoxin byly velmi vzácně hlášeny závažné nežádoucí účinky a při jeho aplikaci "je nutné postupovat mimořádně opatrně".

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy