Přípravek k vyhlazování vrásek může způsobit smrt

mih
11. 2. 2008 23:00
Před lékem Botox varoval americký vládní úřad

Washington - Populární medicínský přípravek Botox, používaný kromě jiného k vyhlazování vrásek, může podle amerického vládního Úřadu pro potraviny a léky (FDA) ve vzácných případech způsobit úmrtí.

Látka botox neboli botulotoxin je široce užívaná i v Česku. V lékařství a kosmetické medicíně se u nás užívá pod obchodními názvy Botox, Dysport či NeuroBloc.

Injekce botulotoxinu jsou populární zejména v kosmetické medicíně, vyhladí totiž na několik měsíců vrásky.

Když se jed dostane kam nemá

Botox se však používá i v běžné medicíně. Americký úřad varoval veřejnost poté, co nechal přezkoumat okolnosti několika případů úmrtí ochrnutých dětí, kterým lékaři tuto látku aplikovali kvůli snížení svalových křečí.

Agentura také zkoumala výskyt vážných komplikací u dalších pacientů včetně nejméně jedné ženy, která užila botulotoxin kvůli vyhlazení vrásek. FDA nicméně uvedla, že není jisté, zda tyto komplikace způsobil botulotoxin.

Botulotoxin je extrémně účinný jed, který blokuje nervové impulzy a znehybňuje v určitém místě svalstvo. Ve velmi vzácných případech se však může rozšířit i do ostatních částí těla a paralyzovat životně důležité svalstvo umožňující dýchání nebo polykání, což může mít smrtelné následky, konstatovala FDA.

V případě jakýchkoliv problémů po užití botulotoxinu, například potíží s dýcháním, by pacienti měli okamžitě přivolat lékaře.

"Lidé by měli vědět, že existuje určitá možnost, že se něco takového stane," citovaly zahraniční agentury šéfa oddělení neurologie agentury FDA Russella Katze.

Varování i pro Čechy

Otázka bezpečnosti tohoto léku je dlouhodobě diskutována. Před možnými vážnými nežádoucími účinky už loni varovala Evropská unie a také český Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ten loni vydal upozornění lékařům, že u přípravků obsahujících botulotoxin byly velmi vzácně hlášeny závažné nežádoucí účinky a při jeho aplikaci "je nutné postupovat mimořádně opatrně".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy