Princ Harry nesmí kvůli vojenskému výcviku do hospody

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 3. 2012 17:55
Vedení armády řeklo, že by měl omezit i královské cesty. Jinak nepojede do Afghánistánu
Harry v bojovém vrtulníku Apache.
Harry v bojovém vrtulníku Apache. | Foto: Reuters

Londýn - Vedení britské armády dalo princi Harrymu najevo, že musí omezit mimoslužební aktivity a návštěvy hostinců a soustředit se jen na výcvik pilota bojového vrtulníku Apache. Jinak mu hrozí, že nebude znovu vyslán na vytoužený turnus do Afghánistánu.

V úterý to napsal britský bulvární list The Sun.

Kapitán Wales, jak Harrymu v armádě říkají, se ve středu vrátí ze své první samostatné oficiální cesty do zahraničí. V rámci oslav 60. výročí nástupu na trůn jeho babičky Alžběty II. navštívil Belize, Bahamy, Jamajku a Brazílii.

Po návratu se ale už sedmadvacetiletý princ nesmí nechat rozptylovat ničím jiným, ani královskými povinnostmi, chce-li být nasazen do afghánské provincie Hílmand. "Harrymu řekli, že teď musí vše podřídit výcviku. Pokud ne, nepůjde do války - nic víc, nic míň. Je to buď, a nebo a volba je jen na něm," řekl listu nejmenovaný zdroj.

Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku.
Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku. | Foto: Reuters

"Řekli mu, že nemůže trávit každou volnou chvíli v hospodě a nemůže riskovat tím, že věnuje čas další královské cestě," uvedl tento zdroj. "Harry si vzal tyto rozkazy k srdci a ujistil své nadřízené, že se do toho pustí a závěrečným týdnům výcviku pro Apache věnuje absolutně všechno."

"Je odhodlán se vrátit do Afghánistánu a vrátit se tam ve vrtulníku Apache. Chce především sloužit královně a zemi," dodal zdroj.

Mluvčí Buckinghamského paláce v pondělí potvrdil, že Harry se bude zaměřovat na své vojenské povinnosti, které budou nyní jeho prioritou.

Harry byl v Afghánistánu deset týdnů v roce 2008, kdy naváděl vojenské stroje na cíle útoku. Tentokrát by měl sloužit jako pilot vrtulníku Apache na základně Camp Bastion v Hílmandu. 

Připravovat se má na letecké základně Wattisham v hrabství Suffolk a v létě ho výcvik zavede do Keni, kde bude se svými kolegy cvičit v přírodních podmínkách připomínajících Afghánistán.

Princ Harry teď výcviku věnuje všechno.
Princ Harry teď výcviku věnuje všechno. | Foto: Reuters

Harry je třetí v nástupnické linii po svém otci princi Charlesovi a po starším bratru Williamovi. V roce 2008 byl po 26 letech prvním členem královské rodiny, který se zúčastnil bojových akcí.

Předtím to byl za války s Argentinou o Falklandské (Malvínské) ostrovy jeho strýc princ Andrew.

O víkendu Harry uvedl, že i když se bude podílet na oslavách královnina jubilea, on i William budou před královskými povinnostmi dávat přednost svému působení v armádě.

"Pomohu babičce, kdykoli mě bude potřebovat. Ale mám tuhle práci, která mi zabere spoustu času a je pro mě teď hlavní věcí," uvedl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy