Princ Harry nesmí kvůli vojenskému výcviku do hospody

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 3. 2012 17:55
Vedení armády řeklo, že by měl omezit i královské cesty. Jinak nepojede do Afghánistánu
Harry v bojovém vrtulníku Apache.
Harry v bojovém vrtulníku Apache. | Foto: Reuters

Londýn - Vedení britské armády dalo princi Harrymu najevo, že musí omezit mimoslužební aktivity a návštěvy hostinců a soustředit se jen na výcvik pilota bojového vrtulníku Apache. Jinak mu hrozí, že nebude znovu vyslán na vytoužený turnus do Afghánistánu.

V úterý to napsal britský bulvární list The Sun.

Kapitán Wales, jak Harrymu v armádě říkají, se ve středu vrátí ze své první samostatné oficiální cesty do zahraničí. V rámci oslav 60. výročí nástupu na trůn jeho babičky Alžběty II. navštívil Belize, Bahamy, Jamajku a Brazílii.

Po návratu se ale už sedmadvacetiletý princ nesmí nechat rozptylovat ničím jiným, ani královskými povinnostmi, chce-li být nasazen do afghánské provincie Hílmand. "Harrymu řekli, že teď musí vše podřídit výcviku. Pokud ne, nepůjde do války - nic víc, nic míň. Je to buď, a nebo a volba je jen na něm," řekl listu nejmenovaný zdroj.

Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku.
Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku. | Foto: Reuters

"Řekli mu, že nemůže trávit každou volnou chvíli v hospodě a nemůže riskovat tím, že věnuje čas další královské cestě," uvedl tento zdroj. "Harry si vzal tyto rozkazy k srdci a ujistil své nadřízené, že se do toho pustí a závěrečným týdnům výcviku pro Apache věnuje absolutně všechno."

"Je odhodlán se vrátit do Afghánistánu a vrátit se tam ve vrtulníku Apache. Chce především sloužit královně a zemi," dodal zdroj.

Mluvčí Buckinghamského paláce v pondělí potvrdil, že Harry se bude zaměřovat na své vojenské povinnosti, které budou nyní jeho prioritou.

Harry byl v Afghánistánu deset týdnů v roce 2008, kdy naváděl vojenské stroje na cíle útoku. Tentokrát by měl sloužit jako pilot vrtulníku Apache na základně Camp Bastion v Hílmandu. 

Připravovat se má na letecké základně Wattisham v hrabství Suffolk a v létě ho výcvik zavede do Keni, kde bude se svými kolegy cvičit v přírodních podmínkách připomínajících Afghánistán.

Princ Harry teď výcviku věnuje všechno.
Princ Harry teď výcviku věnuje všechno. | Foto: Reuters

Harry je třetí v nástupnické linii po svém otci princi Charlesovi a po starším bratru Williamovi. V roce 2008 byl po 26 letech prvním členem královské rodiny, který se zúčastnil bojových akcí.

Předtím to byl za války s Argentinou o Falklandské (Malvínské) ostrovy jeho strýc princ Andrew.

O víkendu Harry uvedl, že i když se bude podílet na oslavách královnina jubilea, on i William budou před královskými povinnostmi dávat přednost svému působení v armádě.

"Pomohu babičce, kdykoli mě bude potřebovat. Ale mám tuhle práci, která mi zabere spoustu času a je pro mě teď hlavní věcí," uvedl.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy