Princ Harry nesmí kvůli vojenskému výcviku do hospody

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 3. 2012 17:55
Vedení armády řeklo, že by měl omezit i královské cesty. Jinak nepojede do Afghánistánu
Harry v bojovém vrtulníku Apache.
Harry v bojovém vrtulníku Apache. | Foto: Reuters

Londýn - Vedení britské armády dalo princi Harrymu najevo, že musí omezit mimoslužební aktivity a návštěvy hostinců a soustředit se jen na výcvik pilota bojového vrtulníku Apache. Jinak mu hrozí, že nebude znovu vyslán na vytoužený turnus do Afghánistánu.

V úterý to napsal britský bulvární list The Sun.

Kapitán Wales, jak Harrymu v armádě říkají, se ve středu vrátí ze své první samostatné oficiální cesty do zahraničí. V rámci oslav 60. výročí nástupu na trůn jeho babičky Alžběty II. navštívil Belize, Bahamy, Jamajku a Brazílii.

Po návratu se ale už sedmadvacetiletý princ nesmí nechat rozptylovat ničím jiným, ani královskými povinnostmi, chce-li být nasazen do afghánské provincie Hílmand. "Harrymu řekli, že teď musí vše podřídit výcviku. Pokud ne, nepůjde do války - nic víc, nic míň. Je to buď, a nebo a volba je jen na něm," řekl listu nejmenovaný zdroj.

Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku.
Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku. | Foto: Reuters

"Řekli mu, že nemůže trávit každou volnou chvíli v hospodě a nemůže riskovat tím, že věnuje čas další královské cestě," uvedl tento zdroj. "Harry si vzal tyto rozkazy k srdci a ujistil své nadřízené, že se do toho pustí a závěrečným týdnům výcviku pro Apache věnuje absolutně všechno."

"Je odhodlán se vrátit do Afghánistánu a vrátit se tam ve vrtulníku Apache. Chce především sloužit královně a zemi," dodal zdroj.

Mluvčí Buckinghamského paláce v pondělí potvrdil, že Harry se bude zaměřovat na své vojenské povinnosti, které budou nyní jeho prioritou.

Harry byl v Afghánistánu deset týdnů v roce 2008, kdy naváděl vojenské stroje na cíle útoku. Tentokrát by měl sloužit jako pilot vrtulníku Apache na základně Camp Bastion v Hílmandu. 

Připravovat se má na letecké základně Wattisham v hrabství Suffolk a v létě ho výcvik zavede do Keni, kde bude se svými kolegy cvičit v přírodních podmínkách připomínajících Afghánistán.

Princ Harry teď výcviku věnuje všechno.
Princ Harry teď výcviku věnuje všechno. | Foto: Reuters

Harry je třetí v nástupnické linii po svém otci princi Charlesovi a po starším bratru Williamovi. V roce 2008 byl po 26 letech prvním členem královské rodiny, který se zúčastnil bojových akcí.

Předtím to byl za války s Argentinou o Falklandské (Malvínské) ostrovy jeho strýc princ Andrew.

O víkendu Harry uvedl, že i když se bude podílet na oslavách královnina jubilea, on i William budou před královskými povinnostmi dávat přednost svému působení v armádě.

"Pomohu babičce, kdykoli mě bude potřebovat. Ale mám tuhle práci, která mi zabere spoustu času a je pro mě teď hlavní věcí," uvedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy