Princ Harry nesmí kvůli vojenskému výcviku do hospody

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 3. 2012 17:55
Vedení armády řeklo, že by měl omezit i královské cesty. Jinak nepojede do Afghánistánu
Harry v bojovém vrtulníku Apache.
Harry v bojovém vrtulníku Apache. | Foto: Reuters

Londýn - Vedení britské armády dalo princi Harrymu najevo, že musí omezit mimoslužební aktivity a návštěvy hostinců a soustředit se jen na výcvik pilota bojového vrtulníku Apache. Jinak mu hrozí, že nebude znovu vyslán na vytoužený turnus do Afghánistánu.

V úterý to napsal britský bulvární list The Sun.

Kapitán Wales, jak Harrymu v armádě říkají, se ve středu vrátí ze své první samostatné oficiální cesty do zahraničí. V rámci oslav 60. výročí nástupu na trůn jeho babičky Alžběty II. navštívil Belize, Bahamy, Jamajku a Brazílii.

Po návratu se ale už sedmadvacetiletý princ nesmí nechat rozptylovat ničím jiným, ani královskými povinnostmi, chce-li být nasazen do afghánské provincie Hílmand. "Harrymu řekli, že teď musí vše podřídit výcviku. Pokud ne, nepůjde do války - nic víc, nic míň. Je to buď, a nebo a volba je jen na něm," řekl listu nejmenovaný zdroj.

Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku.
Princ Harry alias kapitán Wales při výcviku. | Foto: Reuters

"Řekli mu, že nemůže trávit každou volnou chvíli v hospodě a nemůže riskovat tím, že věnuje čas další královské cestě," uvedl tento zdroj. "Harry si vzal tyto rozkazy k srdci a ujistil své nadřízené, že se do toho pustí a závěrečným týdnům výcviku pro Apache věnuje absolutně všechno."

"Je odhodlán se vrátit do Afghánistánu a vrátit se tam ve vrtulníku Apache. Chce především sloužit královně a zemi," dodal zdroj.

Mluvčí Buckinghamského paláce v pondělí potvrdil, že Harry se bude zaměřovat na své vojenské povinnosti, které budou nyní jeho prioritou.

Harry byl v Afghánistánu deset týdnů v roce 2008, kdy naváděl vojenské stroje na cíle útoku. Tentokrát by měl sloužit jako pilot vrtulníku Apache na základně Camp Bastion v Hílmandu. 

Připravovat se má na letecké základně Wattisham v hrabství Suffolk a v létě ho výcvik zavede do Keni, kde bude se svými kolegy cvičit v přírodních podmínkách připomínajících Afghánistán.

Princ Harry teď výcviku věnuje všechno.
Princ Harry teď výcviku věnuje všechno. | Foto: Reuters

Harry je třetí v nástupnické linii po svém otci princi Charlesovi a po starším bratru Williamovi. V roce 2008 byl po 26 letech prvním členem královské rodiny, který se zúčastnil bojových akcí.

Předtím to byl za války s Argentinou o Falklandské (Malvínské) ostrovy jeho strýc princ Andrew.

O víkendu Harry uvedl, že i když se bude podílet na oslavách královnina jubilea, on i William budou před královskými povinnostmi dávat přednost svému působení v armádě.

"Pomohu babičce, kdykoli mě bude potřebovat. Ale mám tuhle práci, která mi zabere spoustu času a je pro mě teď hlavní věcí," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy