Jemenští separatisté obklíčili palác v Adenu, kde se skrývá vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2018 12:42
Ráno zároveň v provincii Šabva, která leží východně od Adenu, zemřelo při teroristickém útoku 15 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná/Aden - Jemenští separatisté po třídenních bojích vybojovali město Aden, kde dočasně sídlí jemenská vláda. Její členové včetně premiéra jsou v paláci, který je podle vojenských zdrojů agentury AFP obklíčen. Už ráno se objevily zprávy, že se premiér Ahmad Ubajd bin Daghr připravuje uprchnout.

"Separatisté obklíčili palác a mají pod kontrolou hlavní vstup. Ti, kdo jsou uvnitř, jsou tam uvězněni," sdělil zástupce jemenské armády.

Zdroj z jednotek separatistů řekl, že se jeho lidé zmocnili kontroly nad jednotkami, které palác střežily. Podle svědků citovaných agenturou AP mají separatisté pod kontrolou celý Aden, protože v úterý po těžkých bojích ovládli jeho klíčovou část na severu města.

Mezinárodní výbor Červeného kříže tvrdí, že si boje od neděle vyžádaly životy 36 lidí a že zraněno bylo přes 180 osob.

Za separatisty stojí Spojené arabské emiráty. Ty jsou také členem koalice, která pod velením Saúdské Arábie bojuje od roku 2015 na straně jemenské vlády v konfliktu se šíity.

Tato koalice v noci vyzvala strany, které proti sobě stojí v Adenu, k příměří. Oznámila také, že "učiní vše nezbytné pro to, aby v Adenu obnovila bezpečnost".

Do konfliktu v druhém největším městě Jemenu zatím podle agentury AFP žádní vojáci SAE ani Saúdské Arábie nezasáhli, ale Saúdští Arabové střeží palác, v němž je vláda. Podle svědků, s nimiž hovořila agentura Reuters, v ulicích Adenu vítězství separatistů oslavovaly tancem stovky lidí.

Útok na vojáky

Ráno zároveň v provincii Šabva, která leží východně od Adenu, zemřelo při teroristickém útoku 15 lidí.

Sebevražedný atentátník najel autem naloženým trhavinou do kontrolního stanoviště a zabil 15 vojáků. Po výbuchu se podle očitých svědků ozvala z místa také střelba. Stanoviště měly podle agentury Reuters pod kontrolou místní síly podporované Spojenými arabskými emiráty.

V Jemenu už několik let zuří občanská válka, které využívají teroristické sítě jako Islámský stát (IS) či Al-Káida. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

IS a Al-Káida využívají válečného konfliktu v zemi, v němž proti sobě stojí vládní jednotky podporované arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií, a šíitští povstalci, za nimiž je Írán. V uplynulých dnech se situace v zemi pokusili využít také separatisté, kteří usilují o odtržení jižního Jemenu od severní části země.

 

Právě se děje

Další zprávy