Prezidentem Maďarska bude dál Orbánův spojenec. János Áder málem vyhrál hned v prvním kole volby

ČTK ČTK
13. 3. 2017 14:25
Maďarským prezidentem byla v pondělí podle očekávání zvolena dosavadní hlava státu János Áder. Na další pětileté období ho podpořili poslanci vládních stran. Uspěl ale až ve druhém kole, v prvním totiž nezískal dvě třetiny všech 199 členů parlamentu. Áder je blízkým spolupracovníkem premiéra Viktora Orbána. V prvním, dopoledním hlasování obdržel 131 hlasů, tedy o pouhé dva hlasy méně, než potřeboval k okamžitému úspěchu. Jeho soupeře, kandidáta levice Lászlóa Majtényiho, podpořilo 44 opozičních poslanců. Zbylých 24 zákonodárců krajně pravicové strany Jobbik se hlasování zdrželo. Áderovi je 57 let. Spolu s Orbánem v roce 1988 založil nyní vládnoucí stranu Fidesz.
Maďarský prezident János Áder.
Maďarský prezident János Áder. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy