Islámský stát už zabral polovinu Sýrie. Čeká Palmýru zkáza?

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2015 17:48
Jednomu z center antického světa, syrské Palmýře, hrozí zánik. Padlo do rukou islamistů. Jejich postup se nedaří zastavit ani v sousedním Iráku.
Vojáci u historického města Palmýra.
Vojáci u historického města Palmýra. | Foto: Reuters

Damašek - Kdo nebyl nikdy v Sýrii a nenavštívil dva tisíce let staré zbytky slavného města Palmýra, pravděpodobně už to nestihne.

Jednomu z center antického světa s kilometr dlouhou kolonádou, s hrobkami, amfiteátrem a paláci, hrozí po dvou tisíciletích existence zánik.

V noci na čtvrtek Palmýru, neboli město palem, dobyl Islámský stát (IS). Fanatici, kteří už v Iráku zničili stovky památek, dokonce i muslimských.

Vše, co neodpovídá vizi islámu vůdců tohoto hnutí, musí být zničeno jako symbol modloslužebníků a vymazáno z paměti.

Palmýra je od roku 1980 na seznamu památek UNESCO a na Blízkém východě jde o jedno z nejznámějších a největších archeologických nalezišť vůbec. Přezdívá se mu "pouštní nevěsta".

Foto: Bernard Gagnon/Wikipedia

Armáda se stáhla, civilisté uprchli

Boje mezi Islámským státem a vládními jednotkami začaly před několika dny. V úterý se islamisté stáhli, ale později zaútočili znovu.

Ještě ve středu večer měli v rukou jen část města, ve které naleziště neleží. Dnes ráno už je vše jinak. IS má v rukou centrum, vojenskou základnu s velkými zásobami zbraní, letiště, věznici i staré město.

Server Syria Direct s odvoláním na své zdroje uvedl, že armáda soustředila ve městě značnou sílu, přesto se stáhla. Uprchli i civilisté.

Tvrdí, že IS vyhlásil ve městě zákaz vycházení, nefunguje voda ani elektřina. "Je to divné, režimní síly byly dobře opevněné a dostaly posily. Tak rychlý kolaps je překvapující," řekl serveru místní bloger Sámir Abú Chájr.

Islámský stát zničil mnoho historických budov v iráckém Mosulu, a to i islámských. Za oběť mu padly také stará města v Nimrúdu či Hatře.

Syrský úřad pro ochranu památek uvedl, že odvezl do bezpečí desítky soch, ale vše není možné přemístit.

"Nejsem optimista a ve světle toho, co už udělali, se domnívám, že budou chtít demonstrovat svoji moc a část těch památek zničit. V souladu s jejich zvrhlým pojetím islámu je třeba zničit třeba i mešity, které stavěli muslimové s jiným názorem, než mají oni. Palmýra je ale obrovská, takže když budou chtít zničit všechno, musí tam najet s mnoha buldozery, použít mnoho výbušnin. Rozloha Palmýry by snad mohla alespoň část toho naleziště zachránit," řekl Aktuálně.cz arabista Bronislav Ostřanský z pražského Orientálního ústavu, který v Sýrii v devadesátých letech studoval.

Foto: ČTK

Islamisté kontrolují přes polovinu Sýrie

Staré město v Palmýře už utrpělo škody při předchozích bojích, když zde proti vojákům prezidenta Bašára Asada stály jiné povstalecké skupiny. Dělostřelecká palba zasáhla kolonádu, nešlo však o záměrné ničení.

Islámský stát zažívá mimořádně úspěšný týden. Po dobytí Ramádí v západním Iráku postupuje i v Sýrii. Nyní už ovládá přes polovinu syrského území, ačkoliv velkou část z toho tvoří pustá poušť.

Ruská ambasáda v Damašku se dnes zřejmě stala terčem útoku. Do její těsné blízkosti dopadl minometný granát, jehož výbuch zabil jednoho ze syrských strážců a další tři lidi zranil. Mluvčí velvyslanectví agentuře TASS sdělila, že nikdo z pracovníků zastupitelského úřadu zraněn nebyl.

Ve Spojených státech analytici a vojenští specialisté v médiích říkají, že zprávy o zatlačování IS v uplynulých měsících byly příliš optimistické.

Pro syrský režim Bašára Asada je porážka nepříjemná v tom, že jde o první ztrátu města v přímém střetu s Islámským státem. Dosud na režimu vybojovávaly města jiné organizace.

Palmýra leží jen 200 kilometrů od Damašku a je důležitou křižovatkou mezi západní a východní Sýrií. Navíc se v její blízkosti nacházejí ropná pole a naleziště zemního plynu.

Pro Asada se situace ve válce stále více komplikuje, neboť od začátku roku už ztratil rozsáhlá území i na severu a jihu Sýrie. Nyní jeho silám hrozí obklíčení v části Aleppa, kterou dosud ovládá.

Bojovníci islámského státu zveřejnili video, ve kterém ukazují, jak ničí irácký Nimrud. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy