Právník: Střelec má svůj čin za ohavný, ale nezbytný

Dění po explozi v Oslu a střelbě na táboře nedaleko města sledujeme online
Foto: Reuters

Oslo - Norsko se vzpamatovává z pátečních útoků. Počet obětí střelby na ostrově Utoya nedaleko Osla se přehoupl přes 80. Mezi mrtvými jsou přitom hlavně mladí lidé a děti.

Ani toto číslo zřejmě není konečné, jelikož úřady stále pohřešují několik lidí.

Masakr následoval po mohutném výbuchu v centru Osla, který nepřežilo dalších sedm lidí.

Policie má v tuto chvíli jediného podezřelého, kterého zatkla ještě večer na Utoyi. Jde o norského občana Anderse Behringa Breivika, kterému je 32 let a k činu se už doznal.

Policie mu připisuje i zosnování útoku v hlavním městě. Nevyloučila ale ani možnost, že muž, jenž zběsilou střelbu rozpoutal v přestrojení za policistu, měl komplice.

Situaci v Norsku sledujeme v online reportáži:

23:42 - Breivik považuje svůj čin za ohavný, ale nezbytný. Vyplývá to alespoň z vyjádření jeho advokáta, jehož citovala agentura Reuters. Své konání podle něj střelec vysvětlí v pondělí u soudu.

23:08 - Evropský policejní úřad (Europol) vytváří zvláštní operační krizovou skupinu, jejímž úkolem bude poskytovat všestranné informace norským úřadům, jakož i příslušným orgánům dalším skandinávským zemím. Padesátičlenný tým bude mít za úkol shromáždit případné informace o útočníkovi z Osla.

22:21 - Reakce norských bezpečnostních sil byla pomalejší, než se původně předpokládalo. Podle nejnovějších informací strávil střelec na ostrově hodinu a půl, původně se hovořilo o maximálně 45 minutách.

20:41 - Dvaatřicetiletý Nor se přiznal k masakru na Utoye. Policie se nyní zaměří na to, zda neměl ještě spolupachatele.

18:29 - Počet mrtvých na ostrově Utoya se může přiblížit stovce. Policie stále pohřešuje několik lidí. Moře kolem ostrova pročesávají potápěči.

17:40 - Hlavního aktéra útoků Anderse Behringa Breivika zneškodnili protiterorističtí specialisté ze vzduchu, když ho oslepili slzným plynem. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala televizní stanice NRK.

17:25 - Ministr zahraničí Jonas Gahr Store nevyloučil politické pozadí útoků. Norská média Breivika popsala jako krajně pravicového křesťanského fundamentalistu, který měl problém s norskou multikulturní společností.

16:58 - Odsouzení útoků přichází z celého světa. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je v pozadí útoků "nenávist k druhým".

16:04 - Počet obětí střelby na ostrově Utoya vzrostl na 85. Policie oznámila, že nemá "žádné konkrétní informace" o možném druhém střelci. "Ale nemůžeme to vyloučit," citovala agentura Reuters policejní zdroj.

15:33 - Premiér Stoltenberg oznámil, že norské úřady spolupracují při vyšetřování se zahraničními tajnými službami.

14:21 - Norský premiér Jens Stoltenberg prohlásil, že osobně znal několik obětí pátečního masakru. "Myslí na ně celý svět," řekl během návštěvy ostrova Utoya. Za přeživšími přijel i královský pár.

13:38 - Další sdělovací prostředky spekulují o tom, že Breivik nebyl jediným pachatelem. Podle listu Verdens Gang mohli být na Utoye střelci dva a jeden z nich může být stále na svobodě. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli.

13:05 - Prezident Václav Klaus zaslal norskému králi kondolenční telegram. "Dovolte mi, abych Vám i rodinám pozůstalých vyslovil jménem České republiky hlubokou soustrast. Důrazně odsuzuji barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití a které nelze ničím ospravedlnit. Občané naší země jsou v této chvíli s Vámi," napsal prezident Klaus.

12:52 - Všechna utkání profesionální fotbalové ligy v Norsku byla odložena. 

12:40 - Podle jednoho ze svědků střílela do mladých lidí na ostrově Utoya kromě Anderse Behringa Breivika ještě druhá osoba. Policie tuto informaci v současné době ověřuje.

Foto: Reuters

11:55 - Podle televize BBC má policie podezření, že střelec na ostrově Utoya schoval několik výbušnin, které naštěstí nevybuchly.

11:33 - Premiér Petr Nečas dopoledne zaslal kondolenční dopis norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi. "Vyjádřil hlubokou lítost nad včerejší tragédií v Oslu a na ostrově Utoya," informoval Aktuálně.cz Jakub Stadler z tiskového oddělení Úřadu vlády. "Zároveň odsoudil jakýkoliv projev extrémního násilí," dodal.

10:48 - "Jeden člověk s vírou se vyrovná síle sta tisíc, kteří mají jen zájmy," napsal útočník Anders B. Breivik minulou neděli na svém profilu na Twitteru. Jde o jediný příspěvek, podotýká BBC.

10:30 - "Říkali jsme si, jsme v bezpečí, je tu policie. Pak ten muž v policejní uniformě začal střílet lidi jednoho po druhém. Otočili jsme se a běželi. Snažili jsem se prostě dostat do bezpečí a pomáhat si navzájem. On byl velmi klidný. Vůbec jsem ho neslyšela mluvit," popsala pro BBC svůj zážitek z Utoyi mladá norská politička Stine Renate Haheim.

10:15 - "Prohledáváme vodu v okolí Utoyi," řekl k počtu obětí zástupce policejního ředitele v Oslu Roger Andresen. "Ani v Oslu, s tím obrovským dopadem výbuchu, si nejsme jistí, že je počet mrtvých definitivní." dodal.

10:10 - Policie zatím odmítá komentovat, co mohlo být motivem útoků. "Nevíme nic víc, než... podle toho, co jsem nalezli na jeho webových stránkách, má pravicové názory a je, jak se říká, křesťanský fundamentalista," uvedl o podezřelém zástupce policejního ředitele v Oslu Roger Andresen.

 

Právě se děje

před 29 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy