reklama
 
 

Právník: Střelec má svůj čin za ohavný, ale nezbytný

23. 7. 2011 23:44
Dění po explozi v Oslu a střelbě na táboře nedaleko města sledujeme online

Oslo - Norsko se vzpamatovává z pátečních útoků. Počet obětí střelby na ostrově Utoya nedaleko Osla se přehoupl přes 80. Mezi mrtvými jsou přitom hlavně mladí lidé a děti.

Ani toto číslo zřejmě není konečné, jelikož úřady stále pohřešují několik lidí.

Masakr následoval po mohutném výbuchu v centru Osla, který nepřežilo dalších sedm lidí.

Policie má v tuto chvíli jediného podezřelého, kterého zatkla ještě večer na Utoyi. Jde o norského občana Anderse Behringa Breivika, kterému je 32 let a k činu se už doznal.

Policie mu připisuje i zosnování útoku v hlavním městě. Nevyloučila ale ani možnost, že muž, jenž zběsilou střelbu rozpoutal v přestrojení za policistu, měl komplice.

Situaci v Norsku sledujeme v online reportáži:

23:42 - Breivik považuje svůj čin za ohavný, ale nezbytný. Vyplývá to alespoň z vyjádření jeho advokáta, jehož citovala agentura Reuters. Své konání podle něj střelec vysvětlí v pondělí u soudu.

23:08 - Evropský policejní úřad (Europol) vytváří zvláštní operační krizovou skupinu, jejímž úkolem bude poskytovat všestranné informace norským úřadům, jakož i příslušným orgánům dalším skandinávským zemím. Padesátičlenný tým bude mít za úkol shromáždit případné informace o útočníkovi z Osla.

22:21 - Reakce norských bezpečnostních sil byla pomalejší, než se původně předpokládalo. Podle nejnovějších informací strávil střelec na ostrově hodinu a půl, původně se hovořilo o maximálně 45 minutách.

20:41 - Dvaatřicetiletý Nor se přiznal k masakru na Utoye. Policie se nyní zaměří na to, zda neměl ještě spolupachatele.

18:29 - Počet mrtvých na ostrově Utoya se může přiblížit stovce. Policie stále pohřešuje několik lidí. Moře kolem ostrova pročesávají potápěči.

17:40 - Hlavního aktéra útoků Anderse Behringa Breivika zneškodnili protiterorističtí specialisté ze vzduchu, když ho oslepili slzným plynem. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala televizní stanice NRK.

17:25 - Ministr zahraničí Jonas Gahr Store nevyloučil politické pozadí útoků. Norská média Breivika popsala jako krajně pravicového křesťanského fundamentalistu, který měl problém s norskou multikulturní společností.

16:58 - Odsouzení útoků přichází z celého světa. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je v pozadí útoků "nenávist k druhým".

16:04 - Počet obětí střelby na ostrově Utoya vzrostl na 85. Policie oznámila, že nemá "žádné konkrétní informace" o možném druhém střelci. "Ale nemůžeme to vyloučit," citovala agentura Reuters policejní zdroj.

15:33 - Premiér Stoltenberg oznámil, že norské úřady spolupracují při vyšetřování se zahraničními tajnými službami.

14:21 - Norský premiér Jens Stoltenberg prohlásil, že osobně znal několik obětí pátečního masakru. "Myslí na ně celý svět," řekl během návštěvy ostrova Utoya. Za přeživšími přijel i královský pár.

13:38 - Další sdělovací prostředky spekulují o tom, že Breivik nebyl jediným pachatelem. Podle listu Verdens Gang mohli být na Utoye střelci dva a jeden z nich může být stále na svobodě. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli.

13:05 - Prezident Václav Klaus zaslal norskému králi kondolenční telegram. "Dovolte mi, abych Vám i rodinám pozůstalých vyslovil jménem České republiky hlubokou soustrast. Důrazně odsuzuji barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití a které nelze ničím ospravedlnit. Občané naší země jsou v této chvíli s Vámi," napsal prezident Klaus.

12:52 - Všechna utkání profesionální fotbalové ligy v Norsku byla odložena. 

12:40 - Podle jednoho ze svědků střílela do mladých lidí na ostrově Utoya kromě Anderse Behringa Breivika ještě druhá osoba. Policie tuto informaci v současné době ověřuje.

11:55 - Podle televize BBC má policie podezření, že střelec na ostrově Utoya schoval několik výbušnin, které naštěstí nevybuchly.

11:33 - Premiér Petr Nečas dopoledne zaslal kondolenční dopis norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi. "Vyjádřil hlubokou lítost nad včerejší tragédií v Oslu a na ostrově Utoya," informoval Aktuálně.cz Jakub Stadler z tiskového oddělení Úřadu vlády. "Zároveň odsoudil jakýkoliv projev extrémního násilí," dodal.

10:48 - "Jeden člověk s vírou se vyrovná síle sta tisíc, kteří mají jen zájmy," napsal útočník Anders B. Breivik minulou neděli na svém profilu na Twitteru. Jde o jediný příspěvek, podotýká BBC.

10:30 - "Říkali jsme si, jsme v bezpečí, je tu policie. Pak ten muž v policejní uniformě začal střílet lidi jednoho po druhém. Otočili jsme se a běželi. Snažili jsem se prostě dostat do bezpečí a pomáhat si navzájem. On byl velmi klidný. Vůbec jsem ho neslyšela mluvit," popsala pro BBC svůj zážitek z Utoyi mladá norská politička Stine Renate Haheim.

10:15 - "Prohledáváme vodu v okolí Utoyi," řekl k počtu obětí zástupce policejního ředitele v Oslu Roger Andresen. "Ani v Oslu, s tím obrovským dopadem výbuchu, si nejsme jistí, že je počet mrtvých definitivní." dodal.

10:10 - Policie zatím odmítá komentovat, co mohlo být motivem útoků. "Nevíme nic víc, než... podle toho, co jsem nalezli na jeho webových stránkách, má pravicové názory a je, jak se říká, křesťanský fundamentalista," uvedl o podezřelém zástupce policejního ředitele v Oslu Roger Andresen.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 23. 7. 2011 23:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama