Povstalci dobyli Zavíju. Od Tripolisu je dělí 50 km

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2011 16:06
Kaddáfího režim úspěch povstalců popírá a tvrdí, že má situaci pod kontrolou
Povstalci slaví postup. Při bojích ale utrpěli značné ztráty.
Povstalci slaví postup. Při bojích ale utrpěli značné ztráty. | Foto: Reuters

Tripolis - V Libyi pokračují krvavé boje mezi jednotkami diktátora Mummara Kaddáfího a ozbrojenými povstalci.

Podle posledních informací z tábora rebelů se opozičním silám podařilo prolomit frontu a dobýt Zavíju - třetí největší město v západní Libyi.

Polní velitel povstaleckých jednotek bojujících o Zavíju Adel al-Zintáni řekl CNN, že jeho muži "čistí město od Kaddífího vojáků." Zavíja už byla podle něj v podstatě dobyta a dochází už jen k lokálním přestřelkám.

"Situace je pod kontrolou, ale ještě bude trvat nějakou dobu, než město úplně vyčistíme," dodal Zintáni.

Kaddáfího vojáci se podle něj skrývají v místní nemocnici a zneužívají pacienty jako lidské štíty, což osvobození města zpomaluje.

Povstalcům už se podle jednoho z jejich mluvčích Jummyho Ibrahima zároveň podařilo přetnout klíčovou zásobovací trasu jižně od Tripolisu.

"Zmocnili jsme se mnoha vozidel s protileteckými kanony, dvou tankerů s palivem a 106 protitankových střel," uvedl Jumma Ibrahim.

Mluvčí Kaddáfího vlády Músá Ibrahím zprávy z nepřátelského tábora popřel. Povstalci podle něj sice ovládají silnici západně od Zavíji, město jako takové a hranice s Tuniskem jsou ale podle něj pořád pod absolutní kontrolou libyjské armády.

"Útočí malé gangy ozbrojenců o padesáti mužích. Lidové ozbrojené složky se s nimi ale vypořádávají. Rebelové nepředstavují skutečnou hrozbu. Tripolis je v bezpečí. Musíte si uvědomit, že jsme velmi silní a máme ve zbrani desítky tisíc lidí. I přes útoky NATO jsme schopni odolávat jeden, dva nebo i tři roky.

V Misurátě už je klid

Kdo ve skutečnosti klíčové město vzdáleného padesát kilometrů od Tripolisu ovládá, není v současné době možné ověřit.

Severoatlantická aliance mezitím pokračuje v letecké podpoře povstaleckých vojáků. V sobotu u Zavíji zničila dva tanky libyjské armády a neupřesněné množství protileteckých zbraní, vojenských vozidel a muničních skladů.

V přístavním městě Misuráta už boje utichly. Rebelům se totiž podle mluvčího Přechodné národní rady (NTC) Gumy El-Gamaty  podařilo dobýt nedaleké město Tawargha, odkud vládní jednotky Misurátu ostřelovaly.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy