Potvrzeno: Rwanda a Kongo spolu bojují skrze povstalce

Zdeněk Mihalco
13. 12. 2008 14:34
Zpráva OSN předkládá důkazy o roli obou vlád v konfliktu na východě Konga
Všechny strany kofliktu na východě Demokratické republiky Kongo jsou podle zpráv nevládních organizací odpovědné za zločiny jako rabování a znásilňování
Všechny strany kofliktu na východě Demokratické republiky Kongo jsou podle zpráv nevládních organizací odpovědné za zločiny jako rabování a znásilňování | Foto: Reuters

New York - Tým nezávislých vyšetřovatelů ve své zprávě předložené OSN publikoval dosud nejzásadnější důkazy potvrzující, že vlády Demokratické republiky Kongo (DRC) a Rwandy podporují povstalecké skupiny odpovědné za násilnosti na východě Konga, které v posledních měsících vyhnaly z domovů asi 250 tisíc lidí a způsobily humanitární katastrofu.

Zatímco rwandská vláda podle dokumentu podporuje tutsijské vzbouřence vedené Laurentem Nkundou (CNDP), konžská vláda podporuje ozbrojenou skupinu etnických Hutuů (FDLR).

Kvůli informacím obsaženým v dokumentu podle zahraničních médií už například Nizozemsko oznámilo, že okamžitě zastavuje přísun své pomoci do DRC.

Rwanda pomáhá Tutsiům…

"Je to dosud nejpřesvědčivější důkaz o přímém propojení vlád s milicemi. Rwanda a Kongo roky obcházely mezinárodní společenství s tím, ať předloží důkazy. Toto je důkaz," cituje britský list The Guardian zdroj z OSN, podle kterého dokument obdržela Rada bezpečnosti, jejíž členy uvedené informace značně zaskočily.

Východ Konga: kdo je kdo

  • CNDP (tutsijští povstalci vedení Laurentem Nkundou) - 6000 bojovníků, podle OSN je podporuje Rwanda
  • FDLR (milice rwandských Hutuů) - 6 až 7000 bojovníků, podle OSN je podporuje Demokratická republika Kongo
  • Mai Mai (konžské provládní milice) - 3500 bojovníků
  • Monuc (mírová mise OSN) - 6000 příslušníků na východě země, 17000 v celé zemi
  • Konžská armáda - 90000 (v celé zemi)

Zdroje: OSN a bezpečnostní experti oslovení BBC

Zprávu vypracovalo pět nezávislých expertů, kteří důkazy hledali přímo v oblasti.

Podle deníku The Washington Post autoři 127stránkové zprávy obviňují rwandskou vládu, že do oblasti na východě Demokratické republiky Kongo, kde dochází k násilným střetům, posílá vojenské důstojníky, kteří spolupracují s Laurentem Nkundou. Ten s několika tisíci svých vojáků bojuje proti konžské armádě.

Rwanda podle zprávy rovněž Nkundovi pomáhá v rekrutování nových vojáků v uprchlických táborech ve rwandském vnitrozemí.
Skupina vyšetřovatelů OSN podle The Washington Post nalezla důkazy, že se "rwandské úřady spolupodílí na rekrutování vojáků, včetně dětí, usnadňují zásobování vojenským materiálem, a (na podporu generála Nkundy do oblasti na východě DRC) posílají důstojníky a jednotky rwandských ozbrojených sil".

…a Kongo Hutuům

Nkunda prohlašuje, že na východě Demokratické republiky Kongo chrání etnické Tutsije před útoky ozbrojené skupiny Hutuů (ze skupiny FDLR), která je v oblasti aktivní od rwandské genocidy v roce 1994.

Podle zprávy OSN existují "silné důkazy", že právě s milicemi FDLR naopak "značně spolupracuje" konžská armáda. Autoři zprávy během posledního roku zdokumentovali nejméně 98 hovorů mobilními a satelitními telefony mezi důstojníky skupiny FDLR a konžskou armádou. Konžští vojáci rovněž údajně milicím prodávají vojenské vybavení.

Podle zprávy obě ozbrojené skupiny na východě Demokratické republiky Kongo - FDLR i CNDP - navíc mají podporu řady politiků a byznysmenů z dalších zemí světa včetně Evropy a USA. Skupiny podle dokumentu rovněž získávají miliony dolarů díky výběru desátků od obyvatelstva a výdělkům z těžby a prodeje surovin jako koltan nebo zlato, na které je oblast bohatá.

Jednání konžské vlády s rebely pokračují

Informace světových médií o závěrech zprávy OSN přicházejí v době, kdy OSN v keňském Nairobi zprostředkovává přímá jednání mezi konžskou vládou a tutsijskými povstalci vedenými generálem Nkundou.

K násilnostem v posledních týdnech docházelo především v konžské provincii Severní Kivu, u hranice se Rwandou
K násilnostem v posledních týdnech docházelo především v konžské provincii Severní Kivu, u hranice se Rwandou | Foto: Aktuálně.cz

Podle zvláštního zmocněnce OSN Oluseguna Obasanja jednání - navzdory některým zprávám v médiích o kolapsu - stále pokračují a podle posledních agenturních zpráv, které citují zástupce OSN, dochází v rozhovorech ke "stálému pokroku" - nicméně nyní byla jednání na několik dní přerušena.

Boje na dlouhodobě nestabilním východě Demokratické republiky Kongo po několikaměsíčním příměří znovu vypukly na konci srpna, kdy Nkundova povstalecká skupina CNDP odstoupila od mírové dohody. Po několika týdnech násilností povstalci vyhlásili příměří a vyzvali konžskou vládu k jednání, na které po počátečním váhání přistoupila.

Další informace a souvislosti krize v Demokratické republice Kongo:

Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru
Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru | Foto: Reuters
OSN hledá vojáky pro Kongo. Česko má jiné priority
Vojáci
Vojáci | Foto: Reuters
Zpráva OSN: V Kongu vraždí a znásilňují všichni
Foto: Aktuálně.cz
Rozhovor: O nepokojích v Kongu uslyšíme ještě dlouho
Ve zdravotnickém středisku, uprchlický tábor Kibati
Ve zdravotnickém středisku, uprchlický tábor Kibati | Foto: Sven Torfinn
Obrazem: Slzy a strach vysídlenců v Kongu
Žena modlící se při nedělní bohoslužbě ve venkovním kostele uprchlického tábora Don Bosco nedaleko města Goma.
Žena modlící se při nedělní bohoslužbě ve venkovním kostele uprchlického tábora Don Bosco nedaleko města Goma. | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
 

Právě se děje

Další zprávy